Polub nas na Facebooku
Czytasz: Fizykoterapia – laser, pole magnetyczne, ultradźwięki, elektrostymulacja
menu
Polub nas na Facebooku

Fizykoterapia – laser, pole magnetyczne, ultradźwięki, elektrostymulacja

NAN

Fot: zinkevych / stock.adobe.com

Fizykoterapia jest coraz bardziej znaczącym sposobem leczenia wykorzystującym różne bodźce, na przykład prąd elektryczny, ciepło i zimno, światło, ultradźwięki czy pola magnetyczne, do leczenia chorób narządu ruchu, zwłaszcza przewlekłych.  

Fizykoterapia odgrywa coraz większe znaczenie w procesie leczenia. Przed laty szukano porady fizykoterapeutów wyłącznie w związku z rehabilitacją powypadkową czy pourazową. Obecnie coraz częściej konsultują się z nimi także osoby zdrowe, potrzebujące na przykład wskazówek dotyczących opracowania takiego programu ćwiczeń i treningów, który pozwoliłby na unikanie urazów oraz łagodzenie bólów mięśni.

Fizykoterapia i laser

Fizykoterapia spełnia trzy podstawowe funkcje:

 • prewencyjną – fizykoterapeuta koncentruje się na opracowaniu programu mało wyczerpujących ćwiczeń, zapobiegających powstawaniu przewlekłych dolegliwości, takich jak bóle w okolicy lędźwiowej kręgosłupa czy tak zwany „łokieć tenisisty”, czyli zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej;
 • leczniczą – specjalista tworzy indywidualne programy dla chorych cierpiących na konkretne dolegliwości, np. niedowłady po złamaniu kości czy problemy ruchowe wywołane przewlekłym zapaleniem ścięgien;
 • rehabilitacyjną – terapeuta usprawnia osoby, które były przez dłuższy czas unieruchomione, np. z powodu pourazowych uszkodzeń mięśni i układu nerwowego czy urazów głowy, pomaga im odzyskać władzę w mięśniach, a często także od nowa uczy wykonywania codziennych czynności.

Fizykoterapia wykorzystuje różne metody i techniki leczenia, w ostatnich latach coraz większą rolę w pracy specjalistów z tej dziedziny medycyny odgrywają urządzenia emitujące promieniowanie laserowe (laser to skrót od angielskiego terminu light amplification by stimulated emission of radiation, czyli „wzmocnienie światła przez stymulowaną emisję promieniowania”).

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Laser w fizykoterapii jest stosowany ze względu na działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwobrzękowe, przyspieszające regenerację tkanek i usprawniające mikrokrążenie. Napromieniowuje się powierzchnię skóry lub konkretne miejsca, odpowiadające punktom wyzwalającym np. ból przy ucisku.

Wskazaniem do laseroterapii są:

 • trudno gojące się rany i owrzodzenia (w tym również odleżyny);
 • przewlekłe stany zapalne;
 • utrudniony zrost kości;
 • choroba zwyrodnieniowa stawów;
 • zespoły bólowe w przebiegu dyskopatii w lędźwiowym i szyjnym odcinku kręgosłupa;
 • zespoły powstałe w wyniku przeciążenia mięśni i tkanek miękkich okołostawowych;
 • zapalenie ścięgien, powięzi, pochewek ścięgnistych i kaletek stawowych;
 • nerwobóle;
 • neuropatia cukrzycowa;
 • trądzik pospolity.

Skutki uboczne lasera w fizykoterapii

Wiele osób obawia się skutków ubocznych lasera w fizykoterapii. Jednak zabiegi umiejętnie przeprowadzane przez odpowiednio przygotowanych specjalistów są bezpieczne. Istnieją jednak przeciwwskazania do ich stosowania. Laseroterapii nie powinny być poddawane osoby chorujące na nowotwory, gruźlicę, epilepsję, nieustabilizowaną cukrzycę, arytmię i niewydolność krążenia. Tej techniki fizykoterapii trzeba też unikać w ciąży, a także przy skłonności do krwawień i nadwrażliwości na światło.

Pole magnetyczne w fizykoterapii

Fizykoterapia często wykorzystuje również energię elektromagnetyczną o niskim natężeniu i małej częstotliwości. Działanie pola magnetycznego w fizykoterapii przyczynia się do lepszego ukrwienia komórek, sprzyja procesom ich naprawy, a także stymuluje system odpornościowy. Zabiegi mogą być wykonywane również u dzieci, nawet w ostrych stadiach choroby.

Magnetoterapię zaleca się m.in. w leczeniu stanów zapalnych stawów, skóry, mięśni i ścięgien, zwichnięciach, skręceniach i stłuczeniach, bólach mięśni i nerwobólach. Przeciwwskazaniem są: ciąża, nowotwór, choroba wieńcowa, ciężkie choroby naczyniowe, krwotoki jelitowe, infekcje wirusowe, bakteryjne i grzybicze. Działaniu pola magnetycznego nie powinny poddawać się osoby z aktywnymi implantami, np. z rozrusznikiem serca.

Ultradźwięki i fizykoterapia

W fizykoterapii stosowane są także ultradźwięki – podczas zabiegu wykorzystuje się drgania mechaniczne o częstotliwości 800–24 000 kiloherców, które generują zmienne ciśnienie i powodują tzw. mikromasaż tkanek, co zwiększa przepuszczalność błon komórkowych i przyspiesza procesy metaboliczne zachodzące w komórkach. Ultradźwięki w fizykoterapii pomagają m.in. w zmniejszaniu napięcia mięśni, zahamowaniu procesów zapalnych i przyspieszeniu gojenia ran. Działają też przeciwbólowo.

Fizykoterapia – elektrostymulacja, galwanizacja i jonoforeza

Bardzo ważnym działem fizykoterapii jest elektrolecznictwo, w którym do celów terapeutycznych wykorzystuje się prąd stały oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości.

Elektrostymulacja stosowana w fizykoterapii to zabieg, w którym za pośrednictwem przymocowanych do ciała elektrod emitowany jest prąd o niskiej częstotliwości, wywołujący skurcze mięśni. Wskazaniem są zaniki mięśniowe, porażenie mięśniowe, niedowład lub osłabienie mięśni.

Zobacz także: Diatermia, czyli terapia ciepłem. Zabiegi i ich efekty

Zobacz film: Kiedy do ortopedy, a kiedy do fizjoterapeuty? Źródło: 36,6.

Galwanizacja w fizykoterapii wykorzystuje prąd stały. Pomaga w leczeniu nerwobólów, przewlekłych stanów zapalnych czy zespołów bólowych w przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa i choroby dyskowej.

Jonoforeza w fizykoterapii to zabieg polegający na wprowadzeniu do tkanek siłami pola elektrycznego jonów działających leczniczo. Używa się w niej różnych związków chemicznych, np. jodu (pomaga w usuwaniu blizn), wapnia (leczy stany zapalne gałki ocznej i obwodowe zaburzenia naczynioruchowe) czy lidokainy (skuteczny przy nerwobólach, zespole rwy kulszowej, bólach głowy).

Bibliografia:

1. Prof. dr hab. med.Tadeusz Mika "Fizykoterapia"

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
118
12
Polecamy
Elektroterapia – rodzaje, wskazania oraz przeciwwskazania 
Elektroterapia – rodzaje, wskazania oraz przeciwwskazania  TVN zdrowie
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem?
Krioterapia – na czym polega leczenie zimnem? Dzień Dobry TVN
Liposukcja, czyli jak szybko pozbyć się zbędnego tłuszczyku
Liposukcja, czyli jak szybko pozbyć się zbędnego tłuszczyku Dzień Dobry TVN
Leczenie polem magnetycznym:
efekty, przeciwwskazania, skutki uboczne magnetoterapii
Leczenie polem magnetycznym: efekty, przeciwwskazania, skutki uboczne magnetoterapii TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki