Polub nas na Facebooku
Czytasz: Fiberoskopia – jak wygląda badanie nosogardła, krtani, tchawicy i oskrzeli? Jakie są jego zalety?
menu
Polub nas na Facebooku

Fiberoskopia – jak wygląda badanie nosogardła, krtani, tchawicy i oskrzeli? Jakie są jego zalety?

NAN

Fot.: RFBSIP / stock.adobe.com

Fiberoskopia, przeprowadzana za pomocą giętkiego endoskopu, jest badaniem umożliwiającym dokładne obejrzenie górnych dróg oddechowych, zwłaszcza ciężko dostępnych miejsc. Jest to jedno z podstawowych badań w diagnostyce zmian u dzieci. Pozwala na dokładną ocenę stanu nosogardła, krtani i płuc (nazywany jest wówczas bronchoskopią).

Fiberoskopia odbywa się z użyciem fiberoskopu – cienkiego endoskopu zakończonego kamerą. Jest bardzo skutecznym badaniem stosowanym u osób z zapaleniem zatok przynosowych, nosa i z zaburzeniami oddychania, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Fiberoskopia – jakie są wskazania do badania?

Fiberoskopia to jedno z nowocześniejszych badań laryngologicznych. Elastyczne narzędzie jest rozwiązaniem, które sprawdza się u osób z wadami anatomicznymi gardła lub silnym odruchem wymiotnym prowokowanym przez badanie tradycyjne sztywnym endoskopem. W wielu przypadkach może z powodzeniem zastąpić konieczność prześwietlenia głowy, a w ten sposób wyeliminować ryzyko niepotrzebnego napromieniowania podczas RTG.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Wskazaniem do wykonania fiberoskopii jest przede wszystkim podejrzenie przerostu trzeciego migdałka u dzieci (tzw. gardłowego). U dorosłych jest podstawą w diagnostyce zmian nowotworowych w obrębie nosogardła. Lekarz pobiera za pomocą endoskopu wycinek tkanki do badania histopatologicznego lub wykonuje kontrolę przy leczeniu nowotworów dotykających górne drogi oddechowe, a także w celu oceny terapii prowadzonej za pomocą leków donosowych i jej ewentualnych powikłań.

Zobacz film: Przeszczep krtani - jak wygląda zabieg? Źródło: 36,6

Wskazań do wykonania badania jest znacznie więcej. Są to m.in.:

  •  zaburzenia głosu,
  •  zaburzenia połykania,
  •  uczucie ciała obcego w gardle,
  •  ból utrzymujący się w obrębie gardła,
  •  guzy szyi

Fiberoskopię wykonuje się także jako zamiennik metody zakładającej użycie sztywnego endoskopu, który u wielu osób może powodować bardzo silny odruch wymiotny, umożliwiający właściwe przeprowadzenie oceny dróg oddechowych. Może zastąpić także badanie tradycyjnym lusterkiem krtaniowym, od którego jest dużo dokładniejsze.

Nosofiberoskopia – jak wygląda badanie?

Nosofiberoskopia (lub videofiberoskopia) nie wymaga znieczulenia – jest badaniem bezbolesnym, chociaż nieprzyjemnym – zwłaszcza w momencie wprowadzania endoskopu. Jeśli poddawane mu osoby wykazują dużą wrażliwość, zwłaszcza dzieci, stosuje się miejscowe znieczulenie śluzówki nosa i gardła, np. lidokainą w sprayu.

Na trzy godziny przed jego rozpoczęciem nie należy spożywać posiłków i przyjmować napojów. Badanie przeprowadzane jest w pozycji siedzącej – głowa powinna być oparta o zagłówek fotela. Fiberoskop zostaje wprowadzony przez nos do gardła i innych części górnych dróg oddechowych, które wymagają dokładnej oceny. Lekarz na bieżąco obserwuje śluzówkę, a bardzo elastyczny endoskop pozwala na obejrzenie również trudno dostępnych miejsc i wykrycie w nich ewentualnych zmian. Całość badania trwa zaledwie około 10 minut, a wyniki są otrzymywane bezpośrednio po wizycie, razem z płytą DVD, na której zarejestrowany jest jego przebieg. Jeżeli występuje konieczność pobrania wycinka do badania histopatologicznego, na dodatkowy wynik trzeba poczekać około 2 tygodni.

Dzięki fiberoskopii można ocenić nie tylko jamę nosa, nosogardło, gardło środkowe, krtań i gardło dolne, ale także ujścia gardłowych trąbek słuchowych, co zwiększa efektywność jej zastosowania w diagnostyce.

Przeciwwskazaniem do wykonania badania są trwające infekcje górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy kaszel. Niestety ten odruch uniemożliwia właściwe wykonanie endoskopii.

W przypadku podjęcia decyzji o leczeniu prywatnym, koszt videofiberoskopii to około 150 do 250 zł – cena uzależniona jest od ośrodka, w którym przeprowadzane jest badanie.

Fiberoskopia u dziecka

Badanie fiberoskopowe uważane jest za bezpieczną metodę diagnostyczną, tym bardziej, że wykonuje się je w miejscowym znieczuleniu, aby maksymalnie zmniejszyć odczuwany przez dziecko dyskomfort.

W przypadku najmłodszych wskazania do wykonania endoskopii obejmują, poza oceną przerostu trzeciego migdałka, także sytuacje, w których dziecko ma trudności z przełykaniem lub skarży się na obecność ciała obcego w gardle, np. na skutek połknięcia jakiegoś przedmiotu. Jest bardzo skuteczną metodą przy wykrywaniu przyczyn niedrożności nosa, np. w związku z obecnością polipów, nieżytu alergicznego i niealergicznego, a także w przypadku zapalenia zatok. Fiberoskopia u dziecka pozwala ocenić przyczyny niedosłuchu, który wynika z obrzęku ujść trąbek słuchowych. Dodatkowo stosowana jest w diagnostyce zaburzeń emisji głosu, którym towarzyszy przewlekła chrypka, oraz w zapaleniach krtani. Pozwala na ocenę refluksu żołądkowo-przełykowego i określenie przyczyn zgagi. Ma zastosowanie również przy określeniu przyczyn bólów gardła, krtani i powiększonych węzłów chłonnych. Również w przypadku dzieci jest badaniem koniecznym przy podejrzeniu nowotworów w obrębie nosogardła.

Zobacz film: Zastosowanie laserów. Źródło: Bez recepty

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
74
3
Polecamy
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Mikrolaryngoskopia – wskazania i przebieg badania krtani
Mikrolaryngoskopia – wskazania i przebieg badania krtani TVN zdrowie
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Wymaz z nosa - diagnostyka, przygotowanie i przebieg badania.
Wymaz z nosa w przebiegu eozynofili
Wymaz z nosa - diagnostyka, przygotowanie i przebieg badania. Wymaz z nosa w przebiegu eozynofili TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki