Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wymaz z nosa - diagnostyka, przygotowanie i przebieg badania. Wymaz z nosa w przebiegu eozynofili
menu
Polub nas na Facebooku

Wymaz z nosa - diagnostyka, przygotowanie i przebieg badania. Wymaz z nosa w przebiegu eozynofili

Lekarz, który pobiera wymaz z nosa

Fot: wojciech_gajda / gettyimages.com

Wymaz z nosa jest bezbolesnym badaniem wykorzystywanym w diagnostyce przewlekłej, bakteryjnej infekcji dróg oddechowych, która nie poddaje się standardowemu leczeniu. Przygotowanie do pobrania wymazu z nosa polega na zaprzestaniu stosowania antybiotyków na co najmniej 3-5 dni przed badaniem, a na 2 godziny przed – kropli i aerozoli do nosa.

Wymaz z nosa jest badaniem przeprowadzanym w celu rozpoznania rodzaju patogenu chorobotwórczego, który wywołuje infekcję górnych dróg oddechowych. Jego wykonanie umożliwia dobranie właściwego leku i skuteczną walkę z chorobą.

Wymaz z nosa – czym jest? Diagnostyka

Wymaz z nosa jest badaniem mikrobiologicznym, które wykonuje się w celu zdiagnozowania przyczyny nawracających i przewlekających się infekcji górnych dróg oddechowych. Pozwala ono określić rodzaj drobnoustrojów chorobotwórczych, które zasiedlają jamę nosową i odpowiadają za rozwój choroby. Wskazaniem do wykonania wymazu z nosa jest uporczywa i nieustępująca pod wpływem antybiotykoterapii infekcja, której towarzyszy katar. Badanie to zaleca się również wykonać, aby stwierdzić czy dana osoba jest nosicielem określonego patogenu. Wymaz z nosa pozwala na rozpoznanie w jamie nosowej takich drobnoustrojów jak: Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), Streptococcus pneumoniae (zapalenie płuc), Moraxella catarrhalis (zapalenie błony śluzowej nosa i zatok), Haemophilus influenzae (zakażenia górnych dróg oddechowych).

Wymaz z nosa u dzieci przeprowadza się znacznie częściej niż u osób dorosłych. Dzieci ze względu na słabszą odporność organizmu są bardziej narażone na infekcje górnych dróg oddechowych. Za zachorowania w wielu przypadkach odpowiada gronkowiec złocisty. Objawami zakażenia są m.in.: uczucie ciągłego zmęczenia, przewlekły katar, ból gardła, zmiany skórne, np. ropień.

Wymaz z nosa – przygotowanie i przebieg badania

Pobranie wymazu z nosa nie wymaga od pacjenta specjalnego przygotowania. Badanie najlepiej jest wykonać w jak najwcześniejszym stadium infekcji. Wymaz może zostać pobrany po 3-5 dniach od odstawienia przyjmowanych antybiotyków. Na około 2 godziny przez przeprowadzeniem badania nie należy stosować żadnych środków przeciwbakteryjnych, aerozoli oraz kropli do nosa. W przeciwnym przypadku może dojść do zafałszowania wyniku badania. Wymaz pobierany jest przez lekarza lub pielęgniarkę. Osoba badana lekko odchyla głowę. Do jednego z nozdrzy wprowadzana jest wymazówka (specjalny patyczek zakończony wacikiem), za pomocą której pobiera się materiał do badania.

Jak działa układ oddechowy? Dowiesz się tego z naszego filmu 

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Czynność powtarza się w celu pobrania wymazu z drugiego nozdrza. Patyczki umieszczane są w sterylnym pojemniku ze specjalnym podłożem, które umożliwia wzrost bakterii. Badanie trwa bardzo krótko – jedynie kilka sekund. Jest bezbolesne, ale najczęściej określane jako nieprzyjemne. W niektórych przypadkach konieczne jest pobranie wymazu z nosa pod kontrolą endoskopu. Taki rodzaj badania pozwala na uzyskanie dokładniejszego i wiarygodniejszego wyniku. Może być ono przeprowadzone przez lekarzy – otolaryngologów.

Przy pobieraniu wymazu z nosa tą metodą stosuje się znieczulenie miejscowe. Materiał pobierany jest z okolicy ujścia zatok przynosowych. Badanie to jest wskazane w przypadku zapalenia zatok przynosowych, które nie poddaje się standardowemu leczeniu.

Wymaz z nosa – wyniki

Ujemne wyniki wymazu z nosa pozwalają lekarzowi wykluczyć bakteryjne podłoże infekcji górnych dróg oddechowych. Wówczas możliwą przyczyną choroby jest zakażenie wirusowe wywołane np. przez wirusy grypy, paragrypy, rynowirusy lub adenowirusy. Wynik dodatni wymazu z nosa pozwala stwierdzić obecność w jamie nosowej poszukiwanej bakterii odpowiedzialnej za infekcję. W takim przypadku leczenie polega na zastosowaniu antybiotykoterapii ukierunkowanej na konkretny, zdiagnozowany mikroorganizm chorobotwórczy. Otrzymanie dodatniego wyniku przy braku objawów infekcji górnych dróg oddechowych wskazuje na bezobjawowe nosicielstwo patogenu – wówczas nie wprowadza się leczenia antybiotykiem. Przy niewłaściwej metodzie pobrania wymazu z nosa lub przy niezastosowaniu się pacjenta do zaleceń lekarskich wynik badania może być fałszywie ujemny – niewskazujący na obecność w jamie nosowej patogenów mimo, że są one tam obecne. Zafałszowany wynik wymazu z nosa można otrzymać również w następstwie skażenia pobranego materiału obcymi drobnoustrojami, które nie pochodzą od osoby badanej.

Wymaz z nosa – eozynofilia, czyli badanie cytologiczne

Badanie cytologiczne wymazu z nosa wykorzystywane jest w diagnostyce alergicznego nieżytu nosa (potocznie nazywanego katarem). W trakcie badania ocenia się m.in. obecność w wydzielinie eozynofilii, czyli komórek kwasochłonnych pojawiających się w jamie nosowej przy przewlekłym katarze. Dodatni wynik badania cytologicznego świadczy o odczynie atopowym i jest charakterystyczny dla alergicznych nieżytów nosa. Wykonanie takiej formy badania pozwala na różnicowanie kataru alergicznego i niealergicznego, czyli o innym podłożu (np. bakteryjnym).

Jak skutecznie leczyć katar? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Katar - jak złagodzić objawy? Metody leczenia kataru. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
30
4
Polecamy
Zasadność wykonywania badania posiewu moczu w ciąży
Zasadność wykonywania badania posiewu moczu w ciąży Dzień Dobry TVN
Wymaz z gardła - co wykrywa i jak się przygotować?
Przebieg badania i interpretacja wyników
Wymaz z gardła - co wykrywa i jak się przygotować? Przebieg badania i interpretacja wyników TVN zdrowie
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Fiberoskopia – jak wygląda badanie nosogardła, krtani, tchawicy i oskrzeli?
Jakie są jego zalety?
Fiberoskopia – jak wygląda badanie nosogardła, krtani, tchawicy i oskrzeli? Jakie są jego zalety? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?