Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dlaczego pielęgniarka z Kozienic zmarła? Zobacz reportaż z programu Uwaga! TVN
menu
Polub nas na Facebooku

Dlaczego pielęgniarka z Kozienic zmarła? Zobacz reportaż z programu Uwaga! TVN

Zobacz film: Czy można było uratować pielęgniarkę z Kozienic? Źródło: Uwaga! TVN

Kiedy u pani Grażyny, pielęgniarki z 38-letnim stażem pracy, wykryto koronawirusa SARS-CoV-2 lekarze ze szpitala w Kozienicach zdecydowali się przewieźć kobietę do placówki w Warszawie. Niestety podróż do stolicy zakończyła się tragicznie. Kto odpowiada za śmierć kobiety?

Pani Grażyna przez ponad 30 lat pracowała w szpitalu w Kozienicach. Mimo wieku emerytalnego i problemów z cukrem, wraz z wybuchem pandemii, kobieta nie zrezygnowała z pracy. Kiedy w połowie kwietnia zemdlała w czasie dyżuru, badania potwierdziły, że pani Grażyna jest zarażona koronawirusem SARS-CoV-2 i sama potrzebuje specjalistycznej pomocy. Niestety stan kobiety stale się pogarszał i lekarze zdecydowali się przewieść pacjentkę do szpitala MSWiA w Warszawie.

Żona ciężko oddychała. Myślałem, że podepną ją pod respirator i tak będą ją przewozić. Liczyłem, że samo to, że to koleżanka, która pracuje od 38 lat… że wiedzą, co robią i tak się zaopiekują ją, że dowiozą żywą do Warszawy – mówi Andrzej Krawczyk, mąż pani Grażyny w rozmowie z reporterką programu Uwaga! TVN.

40 minut reanimacji

Kiedy zapadła decyzja o przewiezieniu pani Grażyny do Warszawy, córka kobiety natychmiast pojawiła się w szpitalu. Na miejscu pani Sylwia dowiedziała się, że pacjentka ma problemy z oddychaniem do tego kontakt z nią jest utrudniony. Jak relacjonowała Pani Sylwia w rozmowie z reporterką programu Uwaga! TVN:

Ratownik zadawał jeszcze jakieś pytania, po czym powiedział, żeby zawołać lekarza, bo nie mają z pacjentką kontaktu. Przyszła lekarka i powiedziała, że to pewnie, dlatego, że zwozili ją z góry, z pierwszego piętra i zanim dotarła do karetki, to była bez tlenu, dlatego wystąpił chwilowy problem z oddychaniem – relacjonuje pani Sylwia i zaznacza: Lekarka nie podeszła do karetki, do mamy, stała w drzwiach. Ratownik zapytał, czy ten transport nie powinien być z lekarzem. Lekarka powiedziała, że na dyspozytorni nic nie mówili.

Po krótkiej wymianie zdań karetka odjechała w kierunku Warszawy bez lekarza na pokładzie. Co gorsza, obaj ratownicy jechali z przodu i nikt nie monitorował stanu kobiety. Kiedy karetka dotarła do szpitala MSWiA okazało się, że pacjentka nie oddycha i konieczna jest reanimacja. Po czterdziestu minutach walki o życie pani Grażyny lekarze stwierdzili zgon.

Lekarze ze szpitala MSWiA uznali, że szpital z Kozienic dopuścił się zaniedbania i zgłosił sprawę do prokuratury.

Wszystko odbyło się zgodnie z procedurami

Elżbieta Cieślak z Radomskiej Stacji Pogotowia w rozmowie z reporterką Uwagi! TVN stwierdziła, że transport pani Grażyny odbył się zgodnie z procedurami i nikt z personelu medycznego nie zawinił. Przeciwnego zdania jest ratownik medyczny, którego reporterka poprosiła o komentarz.

Pacjent z takimi parametrami, jakie są opisane w dokumentacji, ma marne szanse na poprawę swojego stanu, będąc transportowanym tylko i wyłącznie w masce z tlenem. To nie było niedotlenienie z powodów infekcji typu przeziębienie czy astma. Wykładniki stanu zapalnego, stan ogólny pacjenta, wyniki badań obrazowych wskazywały na to, że ten stan się dynamicznie pogarsza. I zabezpieczenie tylko w tlen… to musiało się źle skończyć.

Kilka dni po rozmowie z dziennikarką rzeczniczka pogotowia zadzwoniła twierdząc, że ratownik przesiadł się i był przy pacjentce. Poprosiła o kolejne nagranie rozmowy, ale na dzień przed terminem odwołała spotkanie i przesłała oświadczenie. Napisano w nim, że ratownik towarzyszył pacjentce podczas transportu i pogotowie nie będzie się więcej wypowiadać w tej sprawie ze względu na postępowanie prowadzone przez prokuraturę.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
76
8
Polecamy
Uwaga!
TVN:
Czy można było uratować pielęgniarkę z Kozienic?
Uwaga! TVN: Czy można było uratować pielęgniarkę z Kozienic? Dzień Dobry TVN
Pacjentka była w ciężkim stanie, ale ratownik odradził jej wizytę w szpitalu.
Kobieta zmarła
Pacjentka była w ciężkim stanie, ale ratownik odradził jej wizytę w szpitalu. Kobieta zmarła Dzień Dobry TVN
Uwaga!
TVN:
Powiedziały prawdę o pracy w czasie pandemii i straciły pracę
Uwaga! TVN: Powiedziały prawdę o pracy w czasie pandemii i straciły pracę TVN zdrowie
„To wygląda jak w horrorze” - Zobaczcie reportaż Uwaga!
TVN o realiach pracy ratowników medycznych
„To wygląda jak w horrorze” - Zobaczcie reportaż Uwaga! TVN o realiach pracy ratowników medycznych TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Co to są odleżyny? Skala Torrance’a do klasyfikacji stopnia zaawansowania odleżyn
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Przeszczep rogówki – wskazania, powikłania i rekonwalescencja
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Czym jest zespół Wallenberga? Objawy i przyczyny zespołu bocznego opuszki
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Katar u dziecka – przyczyny i rodzaje. Jak można go zwalczyć?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Zdrowe odżywianie – jakie są zasady zdrowego odżywiania i o czym należy pamiętać, układając dietę?
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty
Pękające pięty, czyli problem kosmetyczny i zdrowotny. Przyczyny pękania pięt. Leczenie – zalecane składniki preparatów i domowe sposoby na suche i spękane pięty