Polub nas na Facebooku
Czytasz: Dehydratacja krążków międzykręgowych – czym jest? Jakie są jej objawy i przyczyny?

Dehydratacja krążków międzykręgowych – czym jest? Jakie są jej objawy i przyczyny?

Zainteresował Cię ten artykuł?
plecy

Fot.: wildworx / stock.adobe.com

Dehydratacja krążka międzykręgowego kręgosłupa oznacza zmniejszenie zawartości wody w dysku. Do jego odwodnienia dochodzi głównie w wyniku jego uszkodzenia i wraz z postępującym procesem starzenia się organizmu.

Dehydratacja krążków międzykręgowych to obecnie często występujący problem, który dotyka nie tylko starszą grupę społeczną. Do odwodnienia dysku dochodzi szczególnie w wyniku choroby zwyrodnieniowej stawów kręgosłupa oraz przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami. Leczenie opiera się na farmakoterapii, fizykoterapii, a w ostateczności zabiegu chirurgicznym.

Co to jest dehydratacja?

Dehydratacja to proces odwodnienia. Zatem dehydratacja krążków międzykręgowych oznacza zmniejszenie uwodnienia krążków międzykręgowych, w konsekwencji czego dochodzi do obniżenia ich wysokości. Proces ten zachodzi, ponieważ głównym składnikiem krążków międzykręgowych jest woda. Dotyczy przede wszystkim jądra miażdżystego. W wyniku dehydratacji dysk staje się cieńszy. Dochodzi do zmniejszenia się przestrzeni międzykręgowych. Stawy międzykręgowe kręgosłupa są narażone na działanie znacznie większych przeciążeń. Do dehydratacji krążków międzykręgowych zachodzi najczęściej w odcinku piersiowym i lędźwiowym kręgosłupa. Rozpoznanie opiera się na badaniu rezonansem magnetycznym, gdzie uwodnione części kręgosłupa powinny mieć kolor jasny, a w przypadku stwierdzenia dehydratacji uwodnienie jest małe, co powoduje, że dysk w rezonansie jest ciemny.

Zobacz film: Co to jest kręgozmyk zwyrodnieniowy? Źródło: 36,6

Przyczyny dehydratacji krążków międzykręgowych

Wśród głównych przyczyn dehydratacji krążków międzykręgowych wymienia się:

  • choroby zwyrodnieniowe stawów kręgosłupa – są najczęstszą chorobą układu ruchu o niejasnej etiologii; charakteryzują się destrukcją chrząstki stawowej oraz podchrzęstnej warstwy kości; stanowią ważny problem medyczny, społeczny i ekonomiczny;
  • przeciążenia stawów i krążków znajdujących się pomiędzy kręgami – prowadzą do zmian anatomicznych i strukturalnych stawów kręgosłupa;
  • proces starzenia się organizmu – wiele badań potwierdza, że zmiany takie rozwijają wraz z wiekiem;
  • destrukcyjne działanie czynników zewnętrznych (powodujących urazy, mikrourazy lub przepuklinę kręgosłupa), długotrwałe utrzymywanie niefizjologicznych pozycji, obniżoną aktywność ruchową i nadwagę.

Jakie objawy daje dehydratacja krążków międzykręgowych?

Objawy dehydratacji krążków międzykręgowych stanowią m.in.: protruzja (łagodna przepuklina jądra miażdżystego krążków międzykręgowych, której towarzyszą często silny stan zapalny, obrzęk tkanek i rwący ból) wywierająca ucisk na korzenie nerwowe zawarte w worku oponowym, ból pleców, który zazwyczaj promieniuje w kierunku kończyn dolnych, niedowłady kończyn, zaburzenia czucia, mrowienia, drętwienie, przykurcze mięśniowe, mniejsza siła kończyn górnych i ograniczona ruchomość kręgosłupa. Niewystarczająco nawodnione jądro miażdżyste nie spełnia funkcji amortyzacyjnej (prawidłowe ma konsystencję żelu, a w wyniku odwodnienia staje się włókniste). Dochodzi nierzadko do pojawienia się objawów korzeniowych. Dolegliwości te znacznie przyczyniają się do obniżenia sprawności i komfortu życia. Pojawiają się problemy z chodzeniem, siedzeniem i staniem. W ostateczności rozwija się dyskopatia. Jest to potoczna nazwa przepukliny jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa. Polega na uwypukleniu jądra miażdżystego, które powoduje ucisk i drażnienie korzeni rdzeniowych, rdzenia kręgowego lub innych struktur kanału kręgowego.

Symptomy wywołane dehydratacją krążków przypominają te rozwijające się w przebiegu lumbago (bólu okolicy lędźwiowej kręgosłupa) czy rwy kulszowej, barkowej i udowej.

Jak leczyć dehydratację krążków międzykręgowych?

Zaleca się konsultację z neurochirurgiem i ortopedą. Leczenie powinno być kompleksowe, uwzględniać farmakoterapię, edukację chorego, a także inne niefarmakologiczne metody leczenia. Terapia powinna się rozpocząć od wyeliminowania przyczyny odwodnienia dysku.

Polecamy: Wypuklina kręgosłupa - co to jest? Leczenie i rehabilitacja

Leczenie dehydratacji krążków międzykręgowych polega w pierwszej kolejności na podjęciu odpowiedniej rehabilitacji i fizykoterapii. Wskazuje się na pozytywne działanie elektroterapii, laseroterapii i naświetlania lampą Sollux. Zabiegi z zakresu fizjoterapii mają wpływ na stabilizację i korektę położenia przesuniętej części krążka międzykręgowego. 

Warto wiedzieć: Najczęściej występujące choroby kręgosłupa – przyczyny, objawy i leczenie

Do codziennych obowiązków trzeba wprowadzić systematyczne podejmowanie umiarkowanej aktywności fizycznej, która wzmocni mięśnie przykręgosłupowe. Najlepiej w tym celu sprawdza się pływanie. W przypadku osób otyłych konieczna jest redukcja masy ciała. Należy dbać o nieprzeciążanie kręgosłupa. Wszelkie ciężkie przedmioty trzeba podnosić w pozycji z pochylenia czy siedzenia bez podparcia. Niezbędne jest prawidłowe nawadnianie organizmu. Zaleca się, aby dzienna dawka dostarczanych płynów wynosiła co najmniej 1,5–2 litry. W przypadku wystąpienia dokuczliwych objawów klinicznych konieczne jest wprowadzenie farmakoterapii, która opiera się zwłaszcza na środkach o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Niewykluczone, że, gdy powyższe metody zawiodą, konieczny będzie zabieg operacyjny.

Zobacz film: Jak dbać o kręgosłup? Źródło: 36,6

Bibliografia:

1. Kuciel-Lewandowska J., Paprocka-Borowicz M., Jagucka B. i wsp., Ocena skuteczności wybranych zabiegów fizjoterapeutycznych w leczeniu bólu w przebiegu choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa szyjnego, „Acta Bio-Optica et Informatica Medica. Inżynieria Biomedyczna”, 2012, 18(3), s. 194-199.

2. Stanisławska-Biernat E., Filipowicz-Sosnowska A., Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów, „Przewodnik Lekarza”, 2004, 11, s. 62–70.

3. Galinkowski W., Ciszek B., Wybrane zagadnienia morfologii i właściwości krążków międzykręgowych (część 1), „Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja”, 2004, 6(2), s. 141-148.

4. Woźniak K., Ratuszek-Sadowska D., Śniegocki M., Dyskopatia kręgosłupa w odcinku lędźwiowym u 10 - letniego dziecka - opis przypadku, „Journal of Education, Health and Sport”, 2015, 5(9), s. 351-362.

5. Borzęcki P., Wójtowicz-Chomicz K., Skowronek A., Kołłątaj W., Karwat I.D., Rehabilitacja chorych z dyskopatią odcinka lędźwiowego kręgosłupa, „Family Medicine & Primary Care Review”, 2012, 14(3), s. 345–348.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
82
7
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?