Polub nas na Facebooku
Czytasz: Definicja autyzmu, objawy, przyczyny oraz diagnoza i leczenie autyzmu

Definicja autyzmu, objawy, przyczyny oraz diagnoza i leczenie autyzmu

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: altanaka / fotolia.com

Autyzm coraz częściej występuje u dzieci, a jego wczesne objawy mogą zostać przeoczone. Dzieci z autyzmem są wycofane, zamknięte, ciche i mogą być upośledzone umysłowo. Leczenie autyzmu opiera się na ćwiczeniach dla dzieci z autyzmem w specjalnych ośrodkach terapeutycznych.

Autyzm, a raczej spektrum autystyczne, obejmuje różne typy zaburzeń rozwoju u osób ze znacznymi zaburzeniami komunikacji i interakcji społecznych, a także powtarzalnym zachowaniem i ograniczonymi zainteresowaniami.

Autyzm: na czym polega i jakie są jego rodzaje?

Co to jest autyzm i kto na niego choruje? Autyzm może występować u dzieci i u dorosłych, jest nieuleczalny. Na choroby ze spektrum autyzmu zapada się już w dzieciństwie, przeważnie w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Zaburzenia ze spektrum autyzmu to:

 • autyzm wczesnodziecięcy – zespół złożonych zaburzeń rozwoju i działania ośrodkowego układu nerwowego, z tym zaburzeniem utożsamia się autyzm i używa tych pojęć zamiennie;
 • autyzm atypowy – odmiana autyzmu rozpoczynająca się nietypowo, bo powyżej 3. roku życia dziecka;
 • zespół Aspergera – brak umiejętności społecznych, elastyczności myślenia, problemy w akceptowaniu zmian i nowości bez oznak upośledzenia umysłowego;
 • upośledzenie zdolności niewerbalnego uczenia się – objawia się wcześnie nabytymi i zdolnościami oratorskimi (bogate słownictwo, płynność wypowiedzi itd.) przy jednoczesnym braku umiejętności posługiwania się językiem niewerbalnym, inne objawy to: słaba pamięć wzrokowa, słabo rozwinięte wyobraźnia i umiejętności przestrzenne, problemy z równowagą i pisaniem, trudności w rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji oraz nadwrażliwość zmysłów;
 • całościowe zaburzenie rozwoju – zaburzenia komunikacji i w kontaktach społecznych;
 • autyzm wysokofunkcjonujący – gdy iloraz inteligencji osoby dotkniętej autyzmem przekracza 90, osoba taka może samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie.

Zaburzenie rozwoju psychicznego ze spektrum autyzmu to także zaburzenie semantyczno-pragmatyczne. Objawia się ono trudnościami w rozumieniu i używaniu mowy i opóźnieniem rozwoju mowy.

Obawy autyzmu u osób w różnym wieku

Jak rozpoznać autyzm? Najpopularniejszym i najważniejszym symptomem autyzmu jest zaburzenie umiejętności społecznych. Pierwsze objawy autyzmu u niemowlaka w tym kontekście to:

 • brak reakcji na twarze rodziców i opiekunów,
 • bardzo rzadkie nawiązywanie kontaktu wzrokowego,
 • pusty wzrok – dziecko nie podążą wzrokiem za osobami ani przedmiotami, błądzi wzrokiem,
 • brak oczekiwania zaspokojenia potrzeb dziecka przez rodziców lub opiekunów,
 • nieumiejętność wskazywania palcem osób i obiektów,
 • nerwowość i płacz w obecności osób dobrze znanych.

Wczesne objawy autyzmu to również brak reakcji na dźwięki i brak gaworzenia. Dziecko z autyzmem nie lubi kontaktu fizycznego, nie umie też rozpoznawać emocji i mowy ciała innych osób, przeważnie nie zwraca uwagi na to, co się mówi do niego lub w jego towarzystwie.

Objawy autyzmu u dzieci w wieku szkolnym mają podobny charakter. Dziecko autystyczne:

 • niechętnie uczestniczy w grupowych aktywnościach,
 • nie nawiązuje przyjaźni,
 • nie umie podtrzymywać rozmowy – około połowa dzieci z autyzmem w ogóle nie mówi i ma to związek z niskim ilorazem inteligencji,
 • ma ubogą mimikę i gestykulację,
 • nie potrafi rozpoznawać mowy ciała ani mimiki twarzy innych osób,
 • nie rozpoznaje ironii, sarkazmu, nie rozumie metafor.

Autyzm dziecięcy objawia się również zaburzonym działaniem zmysłów, w szczególności odczuwania bodźców (zwykle słuchowych i bólowych). Agresja u dzieci z autyzmem jest przeważnie wyrazem frustracji w związku ze zmianami zaplanowanych działań czy podejmowaniem czynności wbrew choremu. Dziecko chore na autyzm nie panuje nad agresją ani nad emocjami.

Objawem autyzmu jest też niski iloraz inteligencji. Tylko u około 10% chorych iloraz inteligencji przekracza 80, u połowy jest niższy niż 30.

Autyzm u dorosłych najczęściej mylony jest z chorobą psychiczną, często ze schizofrenią. Symptomy autyzmu u dorosłych są takie same jak u dzieci, mogą występować z różnym nasileniem.

Przyczyny autyzmu: czynniki ryzyka i diagnostyka

Dotychczas nie potwierdzono przyczyn autyzmu. Przypuszcza się, że za wystąpienie choroby odpowiedzialne są mutacje genetyczne, czynniki rozwojowe, infekcyjne, a także te związane z ciążą i porodem.

Biologiczne anomalia traktowane jako przyczyny autyzmu to m.in.

 • podwyższony poziom serotoniny,
 • zaburzenia aktywności różnych części mózgu.

Ryzyko wystąpienia autyzmu rośnie w przypadku niedotlenienia płodu w ciąży i gdy występuje konflikt serologiczny. Większe szanse na zachorowanie mają też dzieci ojców po 40. roku życia. Niezależnie od odmiany autyzmu, chorobę można rozpoznać, bacznie obserwując zachowanie dziecka.

Leczenie autyzmu: terapia, leki, dieta

Leczenie autyzmu opiera się na terapii behawioralnej i rehabilitacji. W niektórych przypadkach terapia dopuszcza stosowanie leków łagodzących objawy, takie jak lęki, agresję, bezsenność, wahania nastroju i zaburzenia ruchowe. Leczenie autyzmu odbywa się przeważnie w specjalnych ośrodkach, w których terapeuci prowadzą zabawy dla dzieci z autyzmem, uczą chorych komunikacji i umiejętności społecznych.

Zobacz film: Szczepionki a autyzm. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
152
18
Więcej na temat
Mukowiscydoza - co to jest? Jakie są objawy i przyczyny? Dziedziczenie mukowiscydozy i występowanie u dzieci
Mukowiscydoza - co to jest? Jakie są objawy i przyczyny? Dziedziczenie mukowiscydozy i występowanie u dzieci
Zespół Pradera-Williego. Jak leczyć niepohamowane uczucie głodu i inne objawy choroby?
Zespół Pradera-Williego. Jak leczyć niepohamowane uczucie głodu i inne objawy choroby?
Czym jest zespół suszonej śliwki? Objawy, przyczyny i leczenie choroby
Czym jest zespół suszonej śliwki? Objawy, przyczyny i leczenie choroby
Choroba Whipple’a i zespół złego wchłaniania – przyczyny i leczenie
Choroba Whipple’a i zespół złego wchłaniania – przyczyny i leczenie
Komentarze (3)
W artykułach staramy się poruszać zagadnienia, o które często pytają internauci.
Odpowiadając na zastrzeżenie odnośnie leczenia autyzmu - nawet jeśli zerknie Pani/Pan w inne materiały czy artykuły naukowe, to jeśli dany zespół objawów bądź jednostka chorobowa nie podlega wyleczeniu, to jednak śródtytuły mają za zadanie jedynie nakreślić o czym będzie dalszy akapit. Określenie "leczenie" nie jest jednoznaczne z "wyleczeniem". A każda forma terapii jest formą leczenia bez względu na to czy niesie za sobą szanse pomyślnego wyleczenia i wyjścia z choroby czy też ma na celu jedynie poprawę jakości życia.
Odnosząc się do uwagi, iż Pani Anna jest niekompetentną osobą do pisania takiego artykułu. Ma Pan/Pani prawo tak twierdzić, jednak proszę mieć na uwadze, że teksty pisane przez autora niemedycznego, są zawsze konsultowane przez kompetentnego lekarza.
Czytaj całość
Pedagog
Zgadzam się z Pani komentarzem. Autyzm to nie choroba. I nie można jej leczyć. Tym oto artykułem wprowadza się ludzi w błąd. Tak nie można.
Czytaj całość
12gardi
Autorka tego materiału po pierwsze nie ma odpowiedniej wiedzy by pisać cokolwiek o autyzmie i edukować innych bo robi to w sposób nieprawidłowy i nie rzetelny. Jak już przejrzałam w historii Pani Ania pisała dla party i innych portali więc jak mniemam dostaje zlecone tematy, które ma zrealizować. Poprawka numer jeden Autyzm to nie choroba, a całościowe zaburzenie!!! proszę sięgnąć wiedzy do albo europejskiej klasyfikacji ICD 10 albo amerykańskiej DSM-V w której nie ma ani jednego słowa o tym żeby autyzm był chorobą!!! skoro autyzm nie jest chorobą to nie da się go leczyć!!! proszę nie pisać takich bzdur bo jeszcze ktoś w te brednie uwierzy! Kolejny akapit w tym oto artykule "Leczenie autyzmu: terapia, leki, dieta
Leczenie autyzmu opiera się na terapii behawioralnej i rehabilitacji. " owszem praca z dzieckiem ze spektrum autyzmu opiera się na terapii ale nie jest to leczenie, a usprawnianie i wspomaganie funkcjonowania takiej osoby. Bardzo proszę nie wprowadzać ludzi w błędne informacje. Aby pisać o czymś artykuł najpierw należy zaznajomić się z tematem, a nie samemu wymyślać niestworzonych informacji!!!
Czytaj całość
Nie przegap
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek? Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu
Nadciśnienie tętnicze a zaburzenia erekcji - czy to ma związek? Wszystko, co musicie wiedzieć o nadciśnieniu
Pudding chia – składniki i przepis. Wartość odżywcza i właściwości nasion chia
Pudding chia – składniki i przepis. Wartość odżywcza i właściwości nasion chia
Ejakulacja – damskie wytryski, brak wytrysku, ejakulacja przedwczesna
Ejakulacja – damskie wytryski, brak wytrysku, ejakulacja przedwczesna
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?
Apteczka samochodowa – czy jest obowiązkowym wyposażeniem auta?
Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje
Medycyna podróży. Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem na wakacje
Nowa choroba psychiczna na liście WHO. W Polsce chorych jest ponad 2 miliony!
Nowa choroba psychiczna na liście WHO. W Polsce chorych jest ponad 2 miliony!