Polub nas na Facebooku
Czytasz: Definicja autyzmu, objawy, przyczyny oraz diagnoza i leczenie autyzmu

Definicja autyzmu, objawy, przyczyny oraz diagnoza i leczenie autyzmu

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: altanaka / fotolia.com

Autyzm coraz częściej występuje u dzieci, a jego wczesne objawy mogą zostać przeoczone. Dzieci z autyzmem są wycofane, zamknięte, ciche i mogą być upośledzone umysłowo. Leczenie autyzmu opiera się na ćwiczeniach dla dzieci z autyzmem w specjalnych ośrodkach terapeutycznych.

Autyzm, a raczej spektrum autystyczne, obejmuje różne typy zaburzeń rozwoju u osób ze znacznymi zaburzeniami komunikacji i interakcji społecznych, a także powtarzalnym zachowaniem i ograniczonymi zainteresowaniami.

Autyzm: na czym polega i jakie są jego rodzaje?

Co to jest autyzm i kto na niego choruje? Autyzm może występować u dzieci i u dorosłych, jest to choroba nieuleczalna, na którą zapada się w dzieciństwie, przeważnie w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Zaburzenia ze spektrum autyzmu to:

 • autyzm wczesnodziecięcy – zespół złożonych zaburzeń rozwoju i działania ośrodkowego układu nerwowego, z tym zaburzeniem utożsamia się autyzm i używa tych pojęć zamiennie;
 • autyzm atypowy – odmiana autyzmu rozpoczynająca się nietypowo, bo powyżej 3. roku życia dziecka;
 • zespół Aspergera – brak umiejętności społecznych, elastyczności myślenia, problemy w akceptowaniu zmian i nowości bez oznak upośledzenia umysłowego;
 • upośledzenie zdolności niewerbalnego uczenia się – objawia się wcześnie nabytymi i zdolnościami oratorskimi (bogate słownictwo, płynność wypowiedzi itd.) przy jednoczesnym braku umiejętności posługiwania się językiem niewerbalnym, inne objawy to: słaba pamięć wzrokowa, słabo rozwinięte wyobraźnia i umiejętności przestrzenne, problemy z równowagą i pisaniem, trudności w rozwiązywaniu problemów i podejmowaniu decyzji oraz nadwrażliwość zmysłów;
 • całościowe zaburzenie rozwoju – zaburzenia komunikacji i w kontaktach społecznych;
 • autyzm wysokofunkcjonujący – gdy iloraz inteligencji osoby dotkniętej autyzmem przekracza 90, osoba taka może samodzielnie funkcjonować w społeczeństwie.

Zaburzenie rozwoju psychicznego ze spektrum autyzmu to także zaburzenie semantyczno-pragmatyczne. Objawia się ono trudnościami w rozumieniu i używaniu mowy i opóźnieniem rozwoju mowy.

Obawy autyzmu u osób w różnym wieku

Jak rozpoznać autyzm? Najpopularniejszym i najważniejszym symptomem autyzmu jest zaburzenie umiejętności społecznych. Pierwsze objawy autyzmu u niemowlaka w tym kontekście to:

 • brak reakcji na twarze rodziców i opiekunów,
 • bardzo rzadkie nawiązywanie kontaktu wzrokowego,
 • pusty wzrok – dziecko nie podążą wzrokiem za osobami ani przedmiotami, błądzi wzrokiem,
 • brak oczekiwania zaspokojenia potrzeb dziecka przez rodziców lub opiekunów,
 • nieumiejętność wskazywania palcem osób i obiektów,
 • nerwowość i płacz w obecności osób dobrze znanych.

Wczesne objawy autyzmu to również brak reakcji na dźwięki i brak gaworzenia. Dziecko z autyzmem nie lubi kontaktu fizycznego, nie umie też rozpoznawać emocji i mowy ciała innych osób, przeważnie nie zwraca uwagi na to, co się mówi do niego lub w jego towarzystwie.

Objawy autyzmu u dzieci w wieku szkolnym mają podobny charakter. Dziecko autystyczne:

 • niechętnie uczestniczy w grupowych aktywnościach,
 • nie nawiązuje przyjaźni,
 • nie umie podtrzymywać rozmowy – około połowa dzieci z autyzmem w ogóle nie mówi i ma to związek z niskim ilorazem inteligencji,
 • ma ubogą mimikę i gestykulację,
 • nie potrafi rozpoznawać mowy ciała ani mimiki twarzy innych osób,
 • nie rozpoznaje ironii, sarkazmu, nie rozumie metafor.

Autyzm dziecięcy objawia się również zaburzonym działaniem zmysłów, w szczególności odczuwania bodźców (zwykle słuchowych i bólowych). Agresja u dzieci z autyzmem jest przeważnie wyrazem frustracji w związku ze zmianami zaplanowanych działań czy podejmowaniem czynności wbrew choremu. Dziecko chore na autyzm nie panuje nad agresją ani nad emocjami.

Objawem autyzmu jest też niski iloraz inteligencji. Tylko u około 10% chorych iloraz inteligencji przekracza 80, u połowy jest niższy niż 30.

Autyzm u dorosłych najczęściej mylony jest z chorobą psychiczną, często ze schizofrenią. Symptomy autyzmu u dorosłych są takie same jak u dzieci, mogą występować z różnym nasileniem.

Przyczyny autyzmu: czynniki ryzyka i diagnostyka

Dotychczas nie potwierdzono przyczyn autyzmu. Przypuszcza się, że za wystąpienie choroby odpowiedzialne są mutacje genetyczne, czynniki rozwojowe, infekcyjne, a także te związane z ciążą i porodem.

Biologiczne anomalia traktowane jako przyczyny autyzmu to m.in.

 • podwyższony poziom serotoniny,
 • zaburzenia aktywności różnych części mózgu.

Ryzyko wystąpienia autyzmu rośnie w przypadku niedotlenienia płodu w ciąży i gdy występuje konflikt serologiczny. Większe szanse na zachorowanie mają też dzieci ojców po 40. roku życia. Niezależnie od odmiany autyzmu, chorobę można rozpoznać, bacznie obserwując zachowanie dziecka.

To Cię zainteresuje

Mukowiscydoza - co to jest? Jakie są objawy i przyczyny? Dziedziczenie mukowiscydozy i występowanie u dzieci Zespół Downa (trisomia 21): charakterystyka, przyczyny objawy, leczenie Rybia łuska - co to jest i jak ją leczyć?

Leczenie autyzmu: terapia, leki, dieta

Leczenie autyzmu opiera się na terapii behawioralnej i rehabilitacji. W niektórych przypadkach terapia dopuszcza stosowanie leków łagodzących objawy, takie jak lęki, agresję, bezsenność, wahania nastroju i zaburzenia ruchowe. Leczenie autyzmu odbywa się przeważnie w specjalnych ośrodkach, w których terapeuci prowadzą zabawy dla dzieci z autyzmem, uczą chorych komunikacji i umiejętności społecznych.

Zobacz film: Szczepionki a autyzm. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Więcej na temat
Progeria – przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Zespół Edwardsa – objawy, przyczyny, leczenie, rokowania
Zespół Gilberta – przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Co to jest zespół Tourette’a? Najczęstsze objawy nietypowego zaburzenia
Komentarze (0)
Nie przegap
Czy smog występuje tylko zimą? Co to jest smog wtórny?
Przemysł i transport - jak wpływają na smog? Co powoduje smog w Polsce?
10 rad jak chronić dziecko przed zanieczyszczonym powietrzem
Oddawanie krwi – wymagania i przeciwwskazania dla potencjalnych krwiodawców
Skuteczne domowe sposoby na przeziębienie
Domowe sposoby na duszący kaszel. Przyczyny duszącego kaszlu