Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy spanie bez poduszki jest zdrowe i jak wpływa na kręgosłup?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy spanie bez poduszki jest zdrowe i jak wpływa na kręgosłup?

kobieta śpi na materacu bez poduszki

Fot. Tom Merton / Getty Images

Na jakość snu wpływa nie tylko jego ilość, ale również pozycja, pora dnia oraz jakość materaca i poduszki. Niedostatek i przede wszystkim słaba jakość odpoczynku zwykle wywierają duży wpływ na kondycję psychofizyczną. Poprawę komfortu spania warto zacząć od doboru poduszki.

Nieodpowiednia pozycja do snu wpływa na stan kręgosłupa i stawów obwodowych, a nawet ingeruje w pracę narządów wewnętrznych. Duże znaczenie na kondycję zdrowotną wywiera poduszka. Spanie bez poduszki ma wielu przeciwników, którzy zwracają uwagę na niezdrowe nadwyrężanie fizjologicznych krzywizn kręgosłupa bez odpowiedniego podparcia. Z kolei zwolennicy spania na płasko twierdzą, że to najbardziej naturalna pozycja. Jaki wpływ na kręgosłup ma spanie bez poduszki?

Zdrowe spanie - co oznacza?

Odpowiednia pozycja do snu zwykle stanowi o jakości odpoczynku i przekłada się na funkcjonowanie organizmu w ciągu dnia. Przerywany sen i poprawianie poduszek stanowią wyraźny sygnał o niskim komforcie odpoczynku, który może nieść za sobą nieprzyjemne konsekwencje zdrowotne natury fizycznej i psychicznej, takie jak chroniczne bóle głowy, sztywność karku oraz dyskomfort w okolicy łopatek, wzdęcia czy drętwienia nóg, rozdrażnienie, słaba koncentracja czy senność w ciągu dnia. Spanie bez poduszki czy w towarzystwie miękkich jaśków również nie sprzyja zachowaniu zdrowia, mimo że oba rozwiązania mają przeciwników i zwolenników. Oba skrajne rozwiązania łączy jednak wspólna cecha – zaburzają krzywizny kręgosłupa.

Spanie bez poduszki a kręgosłup

Na ułożenie ciała podczas snu duże znaczenie wywiera poduszka. Miękka kojarzy się z luksusem i gwarancją wypoczynku, ale zapada się w nią głowa, a w konsekwencji dochodzi do automatycznego napinania się mięśni w celu utrzymania możliwie prawidłowej postawy. Z kolei spanie na płasko również mocno obciąża kręgosłup szyjny i piersiowy, których fizjologiczne krzywizny w żaden sposób nie są podparte i odciążone. Utrzymywane są natomiast w ciągłym napięciu izometrycznym, co prowadzi do przeciążenia struktur kręgosłupa, przez co ciało nie ma warunków do odprężenia. Spanie bez poduszki bez względu na pozycję odpoczynku wpływa na kształt segmentów kręgosłupa, np.:

  • w leżeniu na plecach dochodzi do wypłaszczania kifozy szyjnej pod wpływem grawitacyjnego dostosowywania się układu kostnego do płaskiej powierzchni oraz napinania mięśni przykręgosłupowych w celu naturalnej ochrony organizmu przed tym procesem;
  • w leżeniu bokiem kręgi kompensacyjnie rotują się względem siebie, a cały segment dodatkowo wygina się na kształt bocznego łuku;
  • w leżeniu na brzuchu poprzez podłożenie ręki pod policzek czy zgięcie nogi pozostałe odcinki kręgosłupa ustawiają się w półobrocie.

Spanie na płasko tego typu można wykorzystać również na korzyść dla zdrowia. Przykładowo odpoczynek bez poduszki polecany jest osobom cierpiącym na chroniczne bóle kręgosłupa i pleców wywołane wadą postawy, gdzie poddany płaskiej powierzchni nadmiernie pogłębiony łuk odcinka piersiowego ulega prostowaniu, a kręgi na wysokości klatki piersiowej w bezpośredniej strefie oddziaływania przemieszczają się mimowolnie w przeciwną stronę pod wpływem grawitacyjnego oddziaływania.

Jak wybrać materac do spania? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Jakie są rodzaje materaców i jak wybrać ten najlepszy? Źródło: 36,6

Zdrowe spanie - zasady

Na zdrowe spanie i wypoczynek wpływa nie tylko jakość poduszki. Istotnych jest wiele innych czynników, np.:

  • urządzenie i wyposażenie sypialni;
  • wielkość łóżka, właściwości materaca, jakość i kolorystyka pościeli;
  • hałas w otoczeniu i pora dnia wypoczynku;
  • rozróżnienie odpoczynku po pracy od odpoczynku regeneracyjnego po całym dniu;
  • czyste powietrze w sypialni i temperatura;
  • ilość bibelotów i mebli w pokoju;
  • jakość oświetlenia sztucznego i naturalnego;
  • dieta, choroby, styl życia.

Polecamy: Korzyści zdrowotne związane z użytkowaniem materaca termoelastycznego

Pozycja do snu

Zdrowe spanie z poduszką wynika przede wszystkim z jej umiarkowanych właściwości. Miękkość i wielkość poduszki wpływa na ułożenie kręgosłupa szyjnego, który w trakcie leżenia pośrednio pozycjonuje odcinek piersiowy, a ten z kolei wyznacza charakter ułożenia segmentu lędźwiowego. Zbyt twarda i mała poduszka nie zapewni odprężenia strukturom kręgosłupa, a wywoła w nich napięcia i przeciążenia statyczne, podobnie jak spanie bez poduszki. Optymalnym rozwiązaniem powszechnie polecanym są duże i luźne poduszki, które można dowolnie formować, lub poduszki ortopedyczne dostosowujące się do kształtu kręgosłupa i utrzymujące jego profil, zapobiegające odkształceniom kręgów i sprzyjające rozluźnieniu systemu mięśniowo-więzadłowego kręgosłupa.

Na stan zdrowia wpływa nie tylko jakość poduszki, ale również odpowiednia pozycja do snu. Jedną z najbardziej powszechnych jest ułożenie embrionalne, czyli naturalne leżenie na boku z podkulonymi kolanami i skulonym kręgosłupem, do którego predyspozycje człowiek wyniósł z życia płodowego. Mimo że pomaga uśmierzyć wiele dolegliwości bólowych, np. dolnego odcinka kręgosłupa czy podczas menstruacji, w dłuższym czasie niekorzystanie wpływa na ogólną linię kręgosłupa i utrwala ustawienie stawów biodrowych w przykurczu zgięciowym. Warto jednak pamiętać, że pozycję do snu można ustalić jedynie przed zaśnięciem lub po przebudzeniu. W czasie głębokiej fazy snu organizm samoczynnie przybiera najwygodniejsze dla siebie ułożenie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
39
3
Polecamy
Leżenie i spanie na brzuchu – wpływ na kondycję zdrowia kręgosłupa
Leżenie i spanie na brzuchu – wpływ na kondycję zdrowia kręgosłupa TVN zdrowie
Spanie na brzuchu, plecach czy boku – która z pozycji jest najzdrowsza?
Spanie na brzuchu, plecach czy boku – która z pozycji jest najzdrowsza? Dzień Dobry TVN
Poduszka ortopedyczna dla każdego.
Jak wybrać najlepszą poduszkę ortopedyczną dostosowaną do naszych potrzeb?
Poduszka ortopedyczna dla każdego. Jak wybrać najlepszą poduszkę ortopedyczną dostosowaną do naszych potrzeb? TVN zdrowie
Zdrowy sen to dobrze dobrana poduszka
Zdrowy sen to dobrze dobrana poduszka Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Tasakiewicz
No to nie wiem ja od 2 dni śpię bez poduszki i szybciej zasypiam i lepiej się czuje jak wstanę
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia