Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy kichanie w ciąży szkodzi dziecku? Przyczyny kichania w ciąży
menu
Polub nas na Facebooku

Czy kichanie w ciąży szkodzi dziecku? Przyczyny kichania w ciąży

Kobieta w ciąży ma katar, dmucha nos w chustkę.

Fot. SIphotography / Getty Images

Kichanie w ciąży nie szkodzi dziecku. Jest to mechanizm obronny, który może pojawić się u każdej osoby, przy czym kobiety w ciąży są bardziej predysponowane do nasilonego kichania. Czasami jednak przyczyny kichania mogą być niebezpieczne.

Kichanie jest odruchem obronnym organizmu, który występuje po podrażnieniu błony śluzowej nosa. Kobieta w ciąży narażona jest jak każdy człowiek na różnego rodzaju choroby, a tym samym może prezentować różne objawy. Jednym z nich jest kichanie, które u kobiet w ciąży również może wystąpić. U niektórych kobiet alergiczne kichanie zmniejsza się na skutek niewielkiej supresji układu immunologicznego. U innych uwydatnia się uboczne działanie podwyższonego poziomu estrogenów, które polega na obrzęku błony śluzowej nosa, co powodować może nasilone kichanie i katar w ciąży.

Kichanie w ciąży – przyczyny

Najczęstsze przyczyny kichania w ciąży to ciążowy nieżyt nosa, infekcja lub alergia. Ciąża jest stanem wywołującym wiele zmian, które również mogą prowadzić do ciążowego nieżytu nosa. W ciąży dochodzi do zwiększonego przepływu krwi przez błony śluzowe, m.in. nosa, co z kolei powoduje ich obrzęk. Przyczynia się to do zwiększonego podrażnienia tych błon śluzowych, zatkania nosa, pojawienia się nasilonego wodnistego kataru i kichania. Czasami objawy mogą utrzymywać się bardzo długo. Przyczyną kichania o takiej etiologii jest wzrost poziomu estrogenów.

Drugą przyczyną uporczywego kichania w ciąży są infekcje. Kichanie jest odruchem obronnym pozwalającym na oczyszczenie dróg oddechowych z patogenów. W ciąży układ odpornościowy jest osłabiony. Tym samym kobieta jest bardziej podatna na różne choroby infekcyjne.

Kichanie bardzo często kojarzone jest z reakcją alergiczną. Kichanie może być objawem alergii sezonowej na pyłki traw czy drzew.

Jak leczyć katar w ciąży? Jakie są bezpieczne domowe sposoby na przeziębienie, które z powodzeniem mogą wykorzystać kobiety ciężarne? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Przeziębienie w ciąży - domowe sposoby leczenia. Źródło: 36,6

Ból brzucha przy kichaniu w ciąży

W ciąży ból podbrzusza o niewielkim nasileniu jest normalny. Więzadła i wszystkie tkanki ulegają rozciąganiu na skutek powiększania się macicy. Podczas kichania, szczególnie uporczywego i nasilonego, może dojść do napinania mięśni brzucha i zwiększonego napięcia w obrębie układu więzadłowego macicy. To może wywołać mocniejszy ból podbrzusza, a nawet niewielkie nasilenie skurczów macicy. Jeśli ból się nasila, warto skonsultować się z lekarzem, który upewni się, że dziecku nic nie zagraża.

Kichanie w ciąży – czy szkodzi dziecku?

Samo kichanie w ciąży, nawet jeśli wywołuje niewielki ból brzucha czy słabo nasilony skurcz, nie jest zjawiskiem szkodliwym dla dziecka. Szkodliwość natomiast wiąże się z przyczynami kichania. Jeśli kichanie jest wywołane obrzękiem błon śluzowych, czy też alergią, nie ma to wpływu na dziecko. Natomiast jeśli kichanie wynika z infekcji, dla dziecka mogą być niebezpieczne patogeny wywołujące kichanie, czy też objawy, jakie mu towarzyszą, szczególnie gorączka.

Najprostszym wyznacznikiem tego, czy kichanie może zaszkodzić dziecku czy nie, jest obecność objawów dodatkowych, jak ból głowy i zębów, żółte lub zielonkawe zabarwienie wydzieliny nosowej.

Kichanie w ciąży – jak sobie z tym radzić?

Kobiety w ciąży, mimo iż są narażone na wszystkie choroby, to jednak nie mogą przyjmować wielu leków. Często więc z kichaniem i katarem w ciąży kobieta musi radzić sobie na własną rękę domowymi sposobami. Można wypróbować płukanie nosa solą morską lub hipertonicznym roztworem soli fizjologicznej. Może to przyczynić się do obkurczenia śluzówki nosa i udrożnienia nosa. Kobieta w ciąży powinna unikać narażenia na czynniki drażniące typu dymy czy inne szkodliwe opary, ponieważ kichanie jako odruch obronny będzie się w ich sąsiedztwie nasilało. W ciąży nie powinno się stosować preparatów z ksylometazoliną. Witaminę C, która wspomaga uszczelnienie naczyń krwionośnych, można stosować w umiarkowanych ilościach, nie przekraczając około 200 mg na dobę. Pomocne mogą okazać się inhalacje.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
29
2
Polecamy
Katar w ciąży - co na to poradzić?
Czy katar w ciąży szkodzi dziecku?
Domowe sposoby na katar
Katar w ciąży - co na to poradzić? Czy katar w ciąży szkodzi dziecku? Domowe sposoby na katar TVN zdrowie
Ciąża a przeziębienie.
Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży i na jej dalszych etapach?
Ciąża a przeziębienie. Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży i na jej dalszych etapach? Dzień Dobry TVN
Przyjmowanie leków w czasie ciąży może być niebezpieczne dla dziecka
Przyjmowanie leków w czasie ciąży może być niebezpieczne dla dziecka Dzień Dobry TVN
Alergia w ciąży – czym może być wywołana?
Jakie leki można stosować?
Alergia w ciąży – czym może być wywołana? Jakie leki można stosować? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis