Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie zatok w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie. Jak złagodzić symptomy tej dolegliwości domowymi sposobami?
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie zatok w ciąży – przyczyny, objawy i leczenie. Jak złagodzić symptomy tej dolegliwości domowymi sposobami?

Getty Images

Zapalenie zatok w ciąży jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, ponieważ przyszła mama ma ograniczone możliwości terapeutyczne. Przyczyną jego powstawania są głównie infekcje górnych dróg oddechowych, choć za czynnik sprzyjający uważa się także alergie. W łagodzeniu stanu zapalnego mogą pomóc płukanki lub inhalacje.

Zapalenie zatok w ciąży nie zagraża dziecku, o ile kobieta nie sięga po leki, które mogłyby zakłócić jej przebieg. Silniejszych preparatów można używać wyłącznie za zgodą lekarza i tylko wtedy, gdy korzyści płynące z ich stosowania są większe niż ewentualna szkodliwość.

Przeczytaj też: Jakie badania powinna wykonać przyszła mama?

Dlaczego kobiety chorują na zapalenie zatok w ciąży?

Zapalenie zatok w ciąży to dość częste zjawisko, ponieważ organizm kobiecy bywa w tym okresie podatny na infekcje. Zwiększona zapadalność na choroby jest efektem zmian hormonalnych, które towarzyszą każdej ciężarnej, dlatego powinna ona unikać dużych skupisk ludzi. To w nich rozprzestrzenia się najwięcej chorobotwórczych drobnoustrojów. Czynnikiem sprawczym stanów zapalnych są też alergie, które dokuczają najbardziej wiosną i latem.

Zapalenie zatok w ciąży powodują zarówno bakterie, jak i wirusy. Może być ono ostre lub przewlekłe. Stopień zaawansowania choroby jest uwarunkowany czasem trwania i objawami. Te z kolei zależą od lokalizacji, ponieważ zajęciu ulegają nie tylko zatoki czołowe, ale też szczękowe, klinowe oraz sitowe.

Zapalenie zatok a ciąża

Wiele kobiet ma wątpliwości, czy zapalenie zatok w ciąży jest niebezpieczne dla dziecka. Choroba zwykle nie stanowi zagrożenia i nie będzie przeszkodą w przebiegu ciąży, o ile jest odpowiednio leczona, czyli gdy kobieta przyjmuje leki bezpieczne dla ciężarnych. O tego typu preparaty warto zapytać lekarza lub farmaceutę w aptece.

Objawy zapalenia zatok w ciąży

Początek zapalenia zatok przypomina przeziębienie. Najczęstsze objawy to:

  • klasterowy ból głowy, który nasila się przy pochylaniu;
  • nieustannie zapchany nos, z którego może sączyć się ropna treść;
  • nieprzyjemny zapach z ust spowodowany spływaniem wydzieliny w drogi oddechowe;
  • utrata zmysłu węchu;
  • przekrwienie błony śluzowej gardła powstałe z powodu męczącego kaszlu;
  • stan podgorączkowy lub gorączka.

Jeżeli katar nie ustępuje, a wręcz nasila się, ciężarna powinna iść do lekarza. Nieleczone zapalenie zatok w ciąży może doprowadzić do poważnych powikłań..

Leczenie zapalenia zatok w ciąży

Kobiety ciężarne mają ograniczone możliwości terapeutyczne, dlatego przy zapaleniu zatok w ciąży leczenie powinno być jak najmniej inwazyjne. Kluczowym elementem jest łagodzenie uporczywych objawów, czyli kataru, uczucia zapchanego nosa oraz męczącego kaszlu. Jeśli stan zapalny ma podłoże wirusowe, można sobie z nim poradzić domowymi sposobami np. płukankami, inhalacjami lub aerozolami na bazie soli morskich.

Przy bakteryjnym zapaleniu zatok w ciąży konieczne jest podanie antybiotyku. Lek dobiera lekarz prowadzący, ponieważ korzyść płynąca z jego stosowania powinna być większa niż ewentualna szkodliwość dla dziecka.

Jak płukać nos przy zapaleniu zatok w ciąży?

Płukanie nosa przy zapaleniu zatok w ciąży jest jedną z najbezpieczniejszych metod na pozbycie się uporczywych dolegliwości. Płukanki można wykonać samodzielnie, ale dostępne są także gotowe roztwory bezpieczne dla kobiet w ciąży. Zawierają one chlorek sodu.

Przeprowadzenie irygacji jest bardzo proste: głowę przechyla się w taki sposób, aby ucho dotykało ramienia. Do otworu nosowego lewego i prawego wpuszcza się płyn, oddychając przez usta. Po aplikacji należy pochylić głowę w dół, aby oczyścić nos z zalegającej wydzieliny.

Zatoki płucze się także przy pomocy aerozoli zawierających sól morską. Kupuje się je w aptekach i sklepach zielarskich. Są sprzedawane w dwóch wersjach: dla dzieci i osób dorosłych.

Inhalacje przy zapaleniu zatok w ciąży

Inhalacją nazywa się zabieg polegający na wdychaniu pary z wody i substancji leczniczej. Do przygotowywania roztworu o takim działaniu wykorzystuje się sól fizjologiczną, morską oraz zioła i olejki eteryczne. Domowe inhalacje uważa się za jedną z najbardziej skutecznych i bezpiecznych metod na zapalenie zatok w ciąży.

Przygotowanie płynów do inhalacji nie wymaga szczególnych umiejętności ani specjalistycznych urządzeń, choć nebulizator bardzo ułatwiłby to zadanie. W domowym zaciszu wystarczy miska z wodą i kilka kropli olejku np. miętowego, eukaliptusowego, kamforowego lub majerankowego. Można dodać również zioła: miętę, tymianek, rumianek oraz szałwię. Opary należy wdychać codziennie przez okres tygodnia.

Przeczytaj też: Alergia w ciąży – co można brać w ciąży na alergię?

Bibliografia:

  • I. Grzechowiak, Wybrane aspekty farmakoterapii w okresie ciąży – bezpieczeństwo stosowania leków OTC i Rx, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Poznań 2015.

    Zobacz też film: Stomatolog Michał Kozicki obala mity dotyczące zębów kobiet w ciąży. Jak wyglądają zabiegi w dobie koronawirusa?

Źródło: Zdrowie

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
52
4
Polecamy
Ciąża a przeziębienie.
Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży i na jej dalszych etapach?
Ciąża a przeziębienie. Jak przeziębienie wpływa na dziecko we wczesnej ciąży i na jej dalszych etapach? Dzień Dobry TVN
Angina ropna w trakcie ciąży – dozwolone sposoby leczenia
Angina ropna w trakcie ciąży – dozwolone sposoby leczenia Dzień Dobry TVN
Katar w ciąży - co na to poradzić?
Czy katar w ciąży szkodzi dziecku?
Domowe sposoby na katar
Katar w ciąży - co na to poradzić? Czy katar w ciąży szkodzi dziecku? Domowe sposoby na katar TVN zdrowie
Zatkany nos – główne przyczyny i sposoby leczenia
Zatkany nos – główne przyczyny i sposoby leczenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?