Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy i jak można zajść w ciążę bez wytrysku? Jakie częste są przypadki zapłodnienia bez penetracji?
menu
Polub nas na Facebooku

Czy i jak można zajść w ciążę bez wytrysku? Jakie częste są przypadki zapłodnienia bez penetracji?

NAN

Fot: Melpomene / fotolia.com

Zapłodnienie bez wytrysku jest zagadnieniem, nad którym często zastanawiają się osoby obawiające się zajścia w ciążę. Trudno określić dokładne prawdopodobieństwo takiej sytuacji, jednak jest ono bardzo niskie.

Perspektywa nieplanowanego zajścia w ciążę może być przerażająca. Dlatego pojawia się wiele pytań o to, czy może dojść do zapłodnienia bez wytrysku, bez penetracji czy bez stosunku. Choć teoretycznie możliwe jest zapłodnienie przez preejakulat, takie przypadki są wyjątkowo rzadkie.

Ciąża – jak dochodzi do zapłodnienia?

Po pierwsze, aby doszło do zapłodnienia, kobieta musi być w trakcie owulacji lub tuż przed nią, kiedy dojrzała komórka jajowa uwalniania jest z jajnika. Do jajeczkowania dochodzi najczęściej około 14 dnia cyklu u kobiet o regularnych miesiączkach, jednak może się ono przesunąć z powodu stresu, diety czy zażywanych leków.

Po drugie organizm mężczyzny musi wytwarzać odpowiednią liczbę prawidłowo zbudowanych plemników, a jeden z nich musi przedostać się przez barierę błony śluzowej i dotrzeć do komórki jajowej. Na skutek wytrysku nasienia plemniki dostają się do pochwy kobiety i dalej do macicy oraz jajowodu. Teoretycznie istnieje możliwość zapłodnienia bez ejakulacji, jednak takie przypadki zdarzają się ekstremalnie rzadko.

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Czy dziewica może zajść w ciążę?

Błona dziewicza jest cienka i posiada drobne otwory. Przesącza się przez nią krew miesiączkowa, a nawet możliwe jest dokonanie USG transwaginalnego. Dlatego sama w sobie nie chroni przed zajściem w ciążę – zapłodnienie jest teoretycznie możliwe, jednak wyjątkowo mało prawdopodobne. Do takiej sytuacji mogłoby dojść w przypadku, gdy:

  • doszło do wytrysku na ciało kobiety i plemniki przedostały się do pochwy,
  • nasienie przez nieuwagę dostało się na rękę partnera i następnie podczas pieszczot plemniki przedostały się do pochwy,
  • pochwa dotykana jest członkiem, na którym znajduje się preejakulat.

Czy można zajść w ciążę przez petting?

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę przez petting także jest znikome. Teoretycznie istnieje możliwość przeniesienia plemników do pochwy za pomocą ręki czy ust, jednak będzie ich bardzo mało, a bez ciśnienia wywołanego wytryskiem praktycznie nie mają one szans na dotarcie do komórki jajowej. Przede wszystkim jednak plemniki potrzebują odpowiednich warunków do przeżycia i w środowisku zewnętrznym najczęściej giną.

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku w pochwie?

Aby doszło do zapłodnienia, konieczny jest kontakt z plemnikami, który bez wytrysku jest prawie niemożliwy. Większość obaw osób podejrzewających, że mogły zajść w ciążę bez wytrysku, dotyczy preejakulatu. Jest to płyn wydzielany z członka podczas silnego pobudzenia, który może pojawić się podczas tak zwanej gry wstępnej lub stosunku przerywanego. Choć wykazano, że mogą się w nim znajdować plemniki, to jest ich mało i najczęściej mają upośledzoną ruchliwości. Prawdopodobieństwo zapłodnienia preejakulatem jest bardzo niskie.

Stosunek przerywany a ciąża

Stosunek przerywany jest bardzo mało skuteczną metodą antykoncepcyjną. Szacuje się, że u 10–35 na 100 par ją stosujących dochodzi do zapłodnienia. Trudno określić, jaki odsetek stanowią ciąże z preejakulatu, gdyż czasami dochodzi do niekontrolowanego wytrysku. Stosunek przerywany nie jest zalecany także ze względów psychicznych, a unikanie prezerwatyw może skutkować zachorowaniem na choroby przenoszone drogą płciową.

Zobacz film: Budowa i funkcje męskiego układu rozrodczego? Źródło: 36,6.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

W trakcie okresu raczej nie można zajść w ciążę. Bywa jednak, że plamienie wzięte przez kobietę za okres jest tak naprawdę plamieniem owulacyjnym lub zostało wywołane zaburzeniami hormonalnymi i wówczas może dojść do zapłodnienia. Może również się tak zdarzyć, jeżeli krwawienie miesiączkowe trwa ponad tydzień – wówczas plemnik może przetrwać w ciele kobiety do czasu owulacji. Przedłużający się okres z reguły świadczy o zaburzeniach hormonalnych, w wyniku czego do owulacji często dochodzi później niż w 14 dniu cyklu.

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne po stosunku z wytryskiem

Największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę istnieje w dni płodne na skutek wytrysku po pełnej penetracji. Trudno jednak określić, jakie jest prawdopodobieństwo, że kobieta zajdzie w ciążę, ponieważ ma na to wpływ zbyt wiele czynników – stan zdrowia jej oraz partnera, poziom hormonów, przeżywany stres. Nawet jeśli dojdzie do zapłodnienia, w wielu przypadkach wczesna ciąża kończy się fizjologicznym poronieniem.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Ciąża bez wytrysku w dni płodne?

Wiele młodych osób obawia się zajścia w ciążę, nawet jeśli nie doszło do wytrysku, ale w rzeczywistości jest to bardzo mało prawdopodobne. Warto pamiętać, że silny stres może doprowadzić do przesunięcia się okresu, a nawet zaburzeń hormonalnych, które bywają podobne do wczesnych objawów ciąży. Zapłodnienie można z prawie 100% pewnością wykluczyć, wykonując w domu test ciążowy 7 dni od pierwszego dnia spodziewanej miesiączki. Jeżeli wynik będzie negatywny, a okres się nie pojawi, należy powtórzyć test po paru dniach lub udać się do ginekologa, który wykluczy ciążę i określi przyczyny zaburzeń w miesiączkowaniu.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
444
31
Polecamy
Kiedy może dojść do zapłodnienia – objawy, ile trwa zapłodnienie od stosunku
Kiedy może dojść do zapłodnienia – objawy, ile trwa zapłodnienie od stosunku Dzień Dobry TVN
Czy można zajść w ciążę bez wytrysku?
‒ fakty i mity
Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? ‒ fakty i mity Dzień Dobry TVN
Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę?
Czy można zajść w ciążę po owulacji lub przed okresem?
Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę? Czy można zajść w ciążę po owulacji lub przed okresem? TVN zdrowie
Czy jest możliwe zajście w ciążę podczas okresu?
Czy jest możliwe zajście w ciążę podczas okresu? TVN zdrowie
Komentarze (3)
Ppp
Hej. 9 dzien cyklu. Seks bez wytrusku. jakie.szanse na ciaze ??
Czytaj całość
Nieznajoma
Mam problem myśle ze jestem w ciąży uprawiałam seks bez zabezpieczenia 29 i 30 napewno było bez wytrysku czy z tej wydzieliny tez mogę zajść ? Tu pisze ze mała możliwość a się boje tak czy siak proszę o pomoc
Czytaj całość
Baśka35
Czasem jak czytam takie arykuły to sobie myślę, że ludzie maja rozne problemy. Ja staram sie zajsc w ciąże i nie mogę, a pewnie ktoś kto nie chce dziecka zajdzie nawet bez wytrysku. tylko wanze, żeby myśleć i się zabezpieczać. dzięi za tekst - edukacja seksualna w naszych czasach i kraju chyba kuleje bardzo, trzeba sie zawsze zabezpieczac, jak się nie chce dziecka!
Czytaj całość
Nie przegap
Pieczenie ucha - co oznacza? Jakie są przyczyny?
Pieczenie ucha - co oznacza? Jakie są przyczyny?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Czym jest tabaka? Jakie jest działanie tabaki na organizm?
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Widoczne żyły na piersiach – co oznaczają i jak rozpoznać przyczynę?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Laserowa korekta wzroku. Wystarczy kilka minut, aby na zawsze pozbyć się wady
Laserowa korekta wzroku. Wystarczy kilka minut, aby na zawsze pozbyć się wady Materiał sponsorowany
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?
Co powoduje swędzenie pleców i jak je łagodzić?