Polub nas na Facebooku
Czytasz: Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę? Czy można zajść w ciążę po owulacji lub przed okresem?
menu
Polub nas na Facebooku

Kiedy się kochać, żeby zajść w ciążę? Czy można zajść w ciążę po owulacji lub przed okresem?

NAN

Fot: Photographee.eu / stock.adobe.com

Zajście w ciążę jest największym pragnieniem wielu par. Żeby to ułatwić, warto się odpowiednio przygotować oraz dokładnie wiedzieć, kiedy może dojść do zapłodnienia.

Trudno określić prawdopodobieństwo zajścia w ciążę, może się to jednak zdarzyć tylko w dni płodne. Dlatego trzeba znać swoje ciało, wiedzieć, kiedy występuje owulacja i ile dni przed nią oraz jak długo po niej może dojść do zapłodnienia.

Jak i kiedy można zajść w ciążę?

Do zapłodnienia dochodzi na skutek stosunku seksualnego zakończonego wytryskiem, odbytego podczas dni płodnych. Jest to jedyny moment w cyklu, w którym można zajść w ciążę.

Na ile dni przed owulacją i po niej można zajść w ciążę?

Dni płodne zaczynają się na 5 dni przed owulacją i kończą 4 dni po niej – wówczas można zajść w ciążę. Warto jednak pamiętać, że większość plemników żyje tylko 1–2 dni, dlatego największe prawdopodobieństwo zapłodnienia występuje, jeśli do stosunku dojdzie tuż przed owulacją lub w trakcie jej trwania.

Czy dzień przed okresem lub parę dni po okresie można zajść w ciążę?

Owulacja występuje w 14 dniu cyklu u kobiet o regularnych miesiączkach występujących co 28 dni. Jeśli cykl jest dłuższy, wówczas przyjmuje się, że do jajeczkowania dochodzi 14 dni przed datą miesiączki. Dlatego zajście w ciążę dzień przed okresem jest raczej niemożliwe. Może się jednak zdarzyć, że do zapłodnienia dojdzie na kilka dni po okresie, jeżeli będzie on się przedłużał do 9 lub 10 dni przy prawidłowym cyklu miesiączkowym. Warto także pamiętać, że nie każde plamienie i krwawienie to właściwe krwawienie miesięczne. Mogą się one pojawić także podczas owulacji, a krwawienia śródcyklowe na ogół świadczą o zaburzeniach hormonalnych.

Jak przygotować się do zajścia w ciążę i co je ułatwia?

Szybkiemu zajściu w ciążę sprzyja zdrowa dieta, aktywność fizyczna, unikanie stresu oraz częste współżycie, szczególnie w dni płodne. Świadomość własnego ciała oraz wiedza o tym, kiedy dochodzi do owulacji, zdecydowanie ułatwia zajście w ciążę.

Jak się kochać, żeby zajść w ciążę? Jak pozycja jest najlepsza?

Należy jak najczęściej współżyć podczas dni płodnych, żeby zajść w ciążę. Zwiększa to prawdopodobieństwo poczęcia, jakość nasienia mężczyzny oraz poprawia gospodarkę hormonalną kobiety. Ważne jest, aby seksu nie zmienić w rutynową czynność mającą służyć tylko zapłodnieniu. Częste zbliżenia powinny być przyjemne i relaksujące oraz wspierać więź istniejącą pomiędzy przyszłymi rodzicami.

Choć pokutuje przekonanie, że pewne pozycje seksualne sprzyjają zajściu w ciążę, nie zostało to nigdy udowodnione. Najczęściej zaleca się te umożliwiające głęboką penetrację. W okresie starań o dziecko, któremu towarzyszy wzmożona aktywność seksualna partnerów, z pewnością warto próbować różnych pozycji, choćby po to, żeby unikać nudy i popadania w rutynę.

Jakie jest prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni płodne? Jak je zwiększyć?

Nie da się określić prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, ponieważ zależy ono od zbyt wielu czynników, takich jak choćby stan zdrowia obu partnerów. Najskuteczniejszym sposobem zwiększenia szans na zapłodnienie jest dbanie o własnym organizm i częste uprawianie seksu.

Czy można zajść w ciążę w dni niepłodne?

Prawdopodobieństwo zajścia w ciążę w dni niepłodne jest bliskie zeru. Jajeczkowanie to jedyny okres w ciągu cyklu miesięcznego, w którym może dojść do zapłodnienia. Istnieje oczywiście możliwość, że doszło do pomyłki w obliczaniu dni płodnych.

Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę?

Kwas foliowy jest suplementem diety, który stosuje się, planując dziecko, ponieważ odpowiednie wysycenie ciała tą witaminą wspomaga prawidłowy rozwój układu nerwowego płodu i minimalizuje ryzyko wystąpienia wad rozwojowych. Celem suplementacji nie jest ułatwienie zajścia w ciążę, choć w niektórych wypadkach może być pomocny, gdyż wszystkie witaminy z grupy B wspomagają funkcjonowanie układu hormonalnego i nerwowego.

Zobacz film: Zmiany w ciele kobiety ciężarnej. Źródło: 36,6

Kiedy można zajść w ciążę?

Zajść w ciążę może już młoda dziewczyna, u której zaczęły się miesiączki. Płodność zdrowej kobiety trwa aż do przejścia przez menopauzę i ustania krwawień miesiączkowych.

Należy pamiętać, że dobre przygotowanie do ciąży zmniejsza ryzyko komplikacji i zwiększa szanse, że dziecko urodzi się zdrowe. Dodatkowo osoba planująca ciążę powinna mieć ustabilizowaną sytuację materialną oraz zapewnione wsparcie partnera. W przeciwnym wypadku ciąża i opieka nad dzieckiem mogą być bardzo dużym wyzwaniem.

Kiedy po porodzie można zajść w ciążę?

Zajście w ciążę po porodzie możliwe jest od momentu wystąpienia pierwszej owulacji, o czym najczęściej kobieta dowiaduje się, gdy wystąpi pierwsze krwawienie miesiączkowe. Czasem zdarza się to już po 3 miesiącach od porodu. U kobiet długo i regularnie karmiących piersią okres może nie występować nawet do roku po porodzie.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
64
7
Polecamy
Kiedy może dojść do zapłodnienia – objawy, ile trwa zapłodnienie od stosunku
Kiedy może dojść do zapłodnienia – objawy, ile trwa zapłodnienie od stosunku Dzień Dobry TVN
Co zrobić, żeby szybko zajść w ciążę?
Porady i stosowane metody
Co zrobić, żeby szybko zajść w ciążę? Porady i stosowane metody TVN zdrowie
Czy przed okresem można zajść w ciążę?
Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką TVN zdrowie
Suchość pochwy przed okresem.
Czy ma ona związek z ciążą?
Suchość pochwy przed okresem. Czy ma ona związek z ciążą? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Tolka
Nam przy staraniach pomogło śledzenie owulacji cyfrowym komputerem owulacyjnym, był dokładny bo sprawdzał min. lh no i udało się
Czytaj całość
Nie przegap
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja