Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czy glejaka można zoperować w całkowitej ciemności? Odpowiedź znajdziecie w programie 36,6°C!
menu
Polub nas na Facebooku

Czy glejaka można zoperować w całkowitej ciemności? Odpowiedź znajdziecie w programie 36,6°C!

Mózg

Fot: 36,6

Czy medycyna chińska naprawdę leczy? Czy glejaka da się zoperować w całkowitej ciemności? To tylko cześć tematów, które zostaną poruszone w najnowszym odcinku programu 36,6°C. O czym jeszcze będą rozmawiali z Ewą Drzyzgą zaproszeni do studia goście?

Program 36,6°C to najzdrowszy program w polskiej telewizji. Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek co tydzień prezentują garść nowości ze świata medycyny. W programie możecie zobaczyć, jak od kuchni wyglądają najbardziej skomplikowane operacje, a także poznać skuteczne sposoby leczenia różnych schorzeń. Już w sobotę, 9 listopada, prowadzący program przyjrzą się rwie kulszowej oraz nowoczesnej metodzie operowania glejaków. O czym jeszcze będzie mowa w programie?

Jak operuje się po ciemku?

Glejaki, czyli nowotwory mózgu dają złe rokowania i są wielkim wyzwaniem dla neurochirurgów. W trakcie operacji, niezmiernie trudno jest usunąć całego guza nie uszkadzając pozostałych struktur mózgu. Tu każdy milimetr zdrowej tkanki jest na wagę złota, bo uszkodzenie delikatnej struktury mózgu może się skończyć np. utratą wzroku, słuchu, niedowładami, czy zanikami pamięci. Jednak jeżeli w trakcie zabiegu lekarze nie usuną całej, zmienionej nowotworowo tkanki - guz odrośnie. Neurochirurdzy znaleźli rozwiązanie tego problemu – pewna liczba glejaków kwalifikuje się do wycięcia z zastosowaniem kwasu ALA-5, który w promieniowaniu UV podświetla się na różowo. Dzięki temu, lekarz może dokładnie usunąć zmianę zwiększając w ten sposób skuteczność zabiegu. Jak wygląda taka operacja? Dowiecie się tego już w sobotę, 9 listopada, o godzinie 18.00!

Czy medycyna chińska naprawdę leczy?

Światowa Organizacja Zdrowia uznała medycynę chińską za jedną z form leczenia. Oznacza to, że WHO w ciągu najbliższych lat zamierza wziąć pod lupę tradycyjne chińskie metody lecznicza i sprawdzić, które z nich mogą mieć rzeczywiście terapeutyczny skutek, które dają co najwyżej efekt placebo, a które mogą okazać się wręcz szkodliwe. Ewa Drzyzga i prof. Krzysztof Łabuzek przyjrzeli się temu zagadnieniu. Zaprosili do rozmowy lekarza medycyny, który od 15 lat zajmuje się medycyną chińską. Z jego pomocą, porównali sposoby stawiania diagnozy, metody leczenia, a także profilaktykę w wydaniu dobrze znanej nam zachodniej medycyny - z medycyną chińską. Czy warto udać się do lekarza medycyny chińskiej? Kiedy absolutnie nie powinniśmy tego robić? Odpowiedź poznacie już w sobotę o 18.00! 

Dlaczego warto chodzić na masaż?

Osoby, które większą cześć dnia spędzają przy biurku, często skarżą się na bóle pleców. Ratunkiem dla nich może być masaż, który można wykonać samemu. Zaproszony przez Ewę Drzyzgę fizjoterapeuta i trener pokaże jak wykonać automasaż relaksacyjny. Z programu dowiecie się jak w ciągu kilku minut przynieść sobie ulgę, odstresować, a nawet pozbyć się migreny!

Zobacz zapowiedź najnowszego odcinka programu 36,6°C!

Zobacz film: Zobacz zapowiedź nowego sezonu programu 36,6! Źródło: 36,6

Skąd się bierze rwa kulszowa?

Rwa kulszowa to bardzo bolesna dolegliwość. Zaproszony do studia  neurochirurg specjalizujący się w małoinwazyjnych operacjach kręgosłupa, wyjaśni co przyczynia się do rozwoju rwy kulszowej i jak rozpoznać pierwsze objawy choroby. Z programu dowiecie się także, kiedy u pacjentów z rwą kulszową wystarczy leczenie farmakologiczne i fizjoterapia, a kiedy konieczny jest zabieg operacyjny. U pacjentów w bardzo ciężkim stanie wykonuje się zabieg, który trwa zaledwie 20 minut i pozwala chorym bardzo szybko stanąć na nogi. Jak wygląda taka operacja? Odpowiedź poznacie już w najbliższą sobotę, 9 listopada, o godzinie 18.00 na antenie stacji TVN!

Wielki kinderbal na zakończenie akcji #jembozdrowe!

W ramach cyklu #jembozdrowe Ewa Drzyzga zorganizowała kinderbal! Smaczne, ale przede wszystkim zdrowe dania na przyjęcie przygotowali Daria Ładocha i Mateusz Gessler. Jakie potrawy znalazły się na stole? Jak dzieciaki bawiły się na przyjęciu? Dowiecie się tego już w najbliższą sobotę, 9 listopada, o godzinie 18.00! 

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
1
Polecamy
Czy e-papieros jest bezpieczny?
Jak chronić się przed pestycydami w żywności?
Dowiecie się tego z nowego odcinka programu 36,6°C!
Czy e-papieros jest bezpieczny? Jak chronić się przed pestycydami w żywności? Dowiecie się tego z nowego odcinka programu 36,6°C! TVN zdrowie
Czy endometrioza odbiera kobiecie szansę na dziecko?
Odpowiedź znajdziecie w najnowszym odcinku 36,6 °C!
Czy endometrioza odbiera kobiecie szansę na dziecko? Odpowiedź znajdziecie w najnowszym odcinku 36,6 °C! TVN zdrowie
Mały Grześ urodził się z zarośniętym przełykiem.
"Nie mógł przełykać śliny".
Życie uratowali mu wrocławscy lekarze
Mały Grześ urodził się z zarośniętym przełykiem. "Nie mógł przełykać śliny". Życie uratowali mu wrocławscy lekarze Dzień Dobry TVN
Endoskop na ratunek kręgosłupa.
Metody leczenia bez bólu
Endoskop na ratunek kręgosłupa. Metody leczenia bez bólu Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Jak wygląda zabieg usuwania haluksów?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Jak szybko urosnąć? Czy są na to sposoby?
Jak szybko urosnąć? Czy są na to sposoby?
Morsowanie jako sposób na zdrowie. Zalety i przeciwwskazania
Morsowanie jako sposób na zdrowie. Zalety i przeciwwskazania
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Antybiotyki i leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – zasady terapii
Śluz na początku ciąży i pod jej koniec – jak powinien wyglądać i kiedy są powody do obaw?
Śluz na początku ciąży i pod jej koniec – jak powinien wyglądać i kiedy są powody do obaw?