Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ćwiczenia po operacji stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego. Jak wygląda rehabilitacja?
menu
Polub nas na Facebooku

Ćwiczenia po operacji stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego. Jak wygląda rehabilitacja?

Lekarz, który ogląda prześwietlenie kręgosłupa

Fot: stevecoleimages / gettyimages.com

Operacja stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego oznacza, że kręgosłup lędźwiowy ma mocno zaburzone stosunki przestrzenne w stawach. Niestabilność kręgosłupa lędźwiowego jest na tyle rozwinięta, że rehabilitacja i stabilizator na kręgosłup lędźwiowy nie wystarczą.

Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego zespala ze sobą sąsiednie kręgi, aby doszło do zrostu kostnego. Powrót do zdrowia jest niezbędny bez operacji, ale i rehabilitacji. Rehabilitacja to nieodłączny element powrotu do zdrowia.

Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego - rehabilitacja

Najważniejsze po stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego jest powrót do pełnej sprawności i prowadzonego życia sprzed operacji.

Rehabilitacja po zabiegu zaczyna się już następnego dnia w asyście lekarza i fizjoterapeuty. Aktywność zwiększana jest powoli, ale mobilizacje do ruchu wprowadza się jak najszybciej.

Rozpoczyna się od nauki siadania i wstawania przy łóżku, a następnie chodzenie z pomocami ortopedycznymi i samodzielnie. Ważnym elementem rehabilitacji są ćwiczenia wzmacniające mięśnie nóg i obręczy barkowej oraz ćwiczenia oddechowe. Ćwiczenia wzmacniające odcinek lędźwiowy wprowadzane są stopniowo w zależności od zrostów kostnych.

Rehabilitacja ruchowa uzupełniana jest o zabiegi fizykoterapeutyczne, np. pole magnetyczne, ultradźwięki i prąd wysokoenergetyczny.

Pacjent edukowany jest na temat zachowań i postawy ciała, udzielane są wskazówki dotyczące kontynuacji ćwiczeń ruchowych i wizyt lekarskich kontrolnych.

Rehabilitacja przed operacją

Przed operacją warto przygotować dom, aby swobodnie się po nim poruszać po zabiegu, kiedy ruchomość organizmu będzie ograniczona. Najpotrzebniejsze rzeczy, np. produkty w lodówce, ubrania w szafie czy kosmetyki w łazience, warto umieścić w miejscach na wysokości umożliwiającej sięganie, w zasięgu rąk w pozycji stojącej, pozycji niewymagającej schylania się.

Warto usunąć przedmioty mogące spowodować utratę równowagi i upadek, jak dywaniki i listwy progowe. Zalecana jest instalacja mat antypoślizgowych w toalecie i łazience oraz poręcze pod prysznicem lub przy wannie.

Stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego - rehabilitacja poszpitalna

Kiedy powrót do domu wydaje się niepewny, bo nie będzie w asyście lekarza, warto wiedzieć jakich sytuacji unikać, jak się schylać, jak wstawać z łóżka czy oglądać ulubiony serial w ukochanym fotelu.

Po pierwsze: higiena opatrunku. Należy utrzymywać czystość i suchość opatrunku, w przypadku zaobserwowania zmian, skontaktować się z lekarzem.

Należy unikać pozycji związanych ze skręcaniem i zginaniem kręgosłupa. Warto podpierać kończyny poduszkami lub ortopedycznymi wałkami dla komfortowego ułożenia w trakcie snu oraz nie dopuścić do zwisania kończyn dolnych poza materac. Unikać garbienia się i odpoczynku w miękkich fotelach oraz zalegania na sofie godzinami.

Odradza się jazdę samochodem jako kierowca przez co najmniej 12 tygodni oraz podnoszenia i dźwigania obciążenia.

Jak wstawać z łóżka, a jak siedzieć na krześle?

Bez względu na rodzaj operacji: stabilizacja transpedikularna kręgosłupa lędźwiowego czy mikrodiscektomia, stabilizacja kręgosłupa lędźwiowego polega na obracaniu się całym ciałem. Barki, miednica i kończyny powinny podążać równocześnie w jednym kierunku. Takie obracanie polega na przetoczeniu się na bok, spuszczeniu stóp za łóżko, podparciu rękoma z tyłu i przygotowania się do wstania. Kręgosłup jest stabilny, stopy na podłodze i organizm przygotowany do chodzenia.

Kiedy pacjent chce się położyć, musi postępować adekwatnie do wstawania, tylko odwrotnie.

Jeśli chodzi o siadanie, kręgosłup musi być wyprostowany i mieć podparcie w okolicy kręgosłupa lędźwiowego w formie wałka, twarde siedzisko i oparcie.

Kiedy sytuacja wymaga schylania, należy utrzymać proste plecy i pracować nogami. Zgiąć w stawach biodrowych, przykucnąć i przedmiot trzymać blisko ciała. W trakcie pierwszych 3 miesięcy, nie wolno dźwigać więcej niż 5 kg.

Jak dbać o kręgosłup? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film:Dbaj o swój kręgosłup. Źródło: 36,6.

Kontrolne wizyty

Kontrolne wizyty u lekarza i fizjoterapeuty są ważnym elementem usprawniania. Zbadanie kondycji, pozwoli zmodyfikować zestaw ćwiczeń i poszerzyć zakres wskazówek dotyczących zaawansowania wykonywania czynności, np. jazdy samochodem, powrotu do pracy, zabawy z dziećmi czy treningu na siłowni.

Ćwiczenia fizyczne

Najważniejsze jest świadome poruszanie się i oszczędny dla kręgosłupa tryb życia. Ćwiczenia należy wykonywać zgodnie ze wskazówkami lekarza. Samodzielna kreatywność może doprowadzić do przeciążeń i bólu. Rehabilitacja ruchowa wymaga pełnego zaangażowania, a powrót do pracy nastąpi po kilku tygodniach od operacji. Należy jednak pamiętać o zachowaniu równowagi między wysiłkiem i odpoczynkiem. Oprócz ćwiczeń zalecane są spacery na świeżym powietrzu.

Rehabilitacja dobierana jest indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta, a powrót do pełnej aktywności fizycznej, zazwyczaj nie przekracza 6 miesięcy.

Warto kontynuować ćwiczenia wzmacniające i rozciągające mięśnie kręgosłupa i całego ciała, utrwalać trening postawy i stabilizacji kręgosłupa.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
63
15
Polecamy
Wady postawy u dzieci – jak ich uniknąć?
Wady postawy u dzieci – jak ich uniknąć? Dzień Dobry TVN
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny, lędźwiowy i piersiowy – kiedy i jak je wykonywać?
Ćwiczenia na kręgosłup szyjny, lędźwiowy i piersiowy – kiedy i jak je wykonywać? Dzień Dobry TVN
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest? TVN zdrowie
Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa. Jakie rozciągać kręgosłup lędźwiowy, piersiowy i szyjny?
Ćwiczenia na rozciąganie kręgosłupa. Jakie rozciągać kręgosłup lędźwiowy, piersiowy i szyjny? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Najlepsze prezenty dla pary młodej - co kupić na ślub?
Najlepsze prezenty dla pary młodej - co kupić na ślub? Materiał sponsorowany
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy temperatura prania ma znaczenie?
Czy temperatura prania ma znaczenie? Materiał sponsorowany