Polub nas na Facebooku
Czytasz: Operacja przepukliny kręgosłupa – zalecenia po zabiegu
menu
Polub nas na Facebooku

Operacja przepukliny kręgosłupa – zalecenia po zabiegu

Mężczyzna, którego bolą plecy

Fot: RUNSTUDIO / gettyimages.com

Operacja przepukliny kręgosłupa jest przeprowadzana, gdy leczenie zachowawcze nie przynosi efektu, a pacjent doświadcza braku kontroli nad pęcherzem moczowym, ma trudności z chodzeniem i utrzymaniem pozycji stojącej lub odczuwa osłabienie i drętwienie w kończynie.

Przepuklina kręgosłupa to schorzenie określane również mianem wypadania dysku, ponieważ jego istotą jest przesunięcie się dysku (krążka międzykręgowego) w kanale kręgowym. Dysk zaczyna uciskać nerwy i powoduje dolegliwości bólowe oraz drętwienie lub osłabienie ręki albo nogi. Zdarza się też, że przepuklina kręgosłupa nie powoduje żadnych niepokojących symptomów.

Operacja przepukliny kręgosłupa lędźwiowego

U większości osób dotkniętych problemem przepukliny kręgosłupa przesunięcie dysku ma miejsce w odcinku lędźwiowym. Klasyczne objawy tego stanu to:

  • ból nogi – najbardziej intensywne są dolegliwości bólowe w obrębie pośladków, ud i łydek, ale ból może pojawić się także w okolicy stóp;
  • drętwienie lub łaskotanie dolnych partii ciała – objawy są ściśle związane z uciskiem krążka międzykręgowego na nerwy;
  • osłabienie mięśni nóg – zaburzenie funkcjonowania nerwów niekorzystnie odbija się na powiązanych z nimi mięśniach, dlatego osoby zmagające się z przepukliną kręgosłupa w odcinku lędźwiowym mogą mieć trudności z poruszaniem się i być bardziej podatne na potknięcia.

Gdy objawy przepukliny kręgosłupa zaczynają się nasilać i uniemożliwiają wykonywanie codziennych czynności, warto podjąć decyzję o zabiegu chirurgicznym. Wskazaniem do operacji przepukliny w odcinku lędźwiowym kręgosłupa są także zaburzenia oddawania moczu lub wydalania oraz postępujący brak czucia w partiach ciała, które miałyby styczność z siodłem, a mianowicie z wewnętrzną stroną ud, tyłem nóg i okolicami odbytu.

W trakcie operacji chirurg usuwa wystający fragment krążka międzykręgowego. W sporadycznych przypadkach konieczne jest usunięcie całego dysku, a następnie połączenie kręgów metalowym elementem dla zachowania stabilności kręgosłupa. Zdarza się, że w miejsce usuniętego krążka umieszczany jest sztuczny dysk, ale jest to wyjątkowo rzadko przeprowadzana procedura.

Czytaj także: Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest?

Operacja przepukliny kręgosłupa a powrót do pracy

Po zabiegu chirurgicznym wielu pacjentów od razu odczuwa wyraźną poprawę w postaci ustąpienia bólu nóg, a dyskomfort po operacji jest stosunkowo niewielki. Warto jednak uświadomić sobie, że rdzeń nerwowy goi się przez kilka tygodni lub nawet miesięcy, dlatego do pracy najlepiej wrócić nie wcześniej niż po 3 miesiącach od operacji – oczywiście pod warunkiem, że nie jest to zajęcie wymagające dużego wysiłku fizycznego.

Zalecenia po operacji przepukliny kręgosłupa lędźwiowego

W pierwszych dniach po operacji pacjent może odczuwać ból w dolnej części pleców, ponadto problemem bywa niestabilność kręgosłupa oraz trudności z oddawaniem moczu (w ciągu pierwszej doby po zabiegu). Leki przeciwbólowe oraz ćwiczenia, które wzmacniają gorset mięśniowy, pomagają uporać się z tymi dolegliwościami.

Po zabiegu należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego leczenie, przy czym do najważniejszych z nich należą:

  • noszenie gorsetu lędźwiowego przez 4–6 tygodni po operacji – gorset jest konieczny podczas jazdy autem lub środkami komunikacji miejskiej, ale w domu należy go zdejmować, zwłaszcza podczas leżenia; w okresie noszenia gorsetu ortopedycznego niezbędne jest wykonywanie ćwiczeń rehabilitacyjnych, aby odzyskać siłę mięśni i stabilizację kręgosłupa;
  • rehabilitacja – jeśli lekarz nie zdecyduje inaczej, pierwsze ćwiczenia (bardzo proste) należy wykonywać już w pierwszej dobie po zabiegu, konieczna jest też praca nad blizną;
  • unikanie siedzenia – w ramach odpoczynku najlepiej jest się położyć;
  • brak forsownego wysiłku fizycznego – nie oznacza to jednak braku ruchu, warto chodzić jak najwięcej, oczywiście w granicach rozsądku;
  • prowadzenie samochodu nie wcześniej niż po 8 tygodniach od operacji – nawet wtedy warto skonsultować się z lekarzem prowadzącym lub fizjoterapeutą;
  • uprawianie sportu można zacząć dopiero po upływie 4 miesięcy – pierwsze treningi nie powinny być intensywne, dobrym wyborem jest jazda na rowerku stacjonarnym lub pływanie na plecach.

Przepuklina kręgosłupa – przyczyny

U większości pacjentów wypadanie dysku to następstwo stopniowego zużycia krążka międzykręgowego. W miarę upływu czasu zawartość wody w krążkach zmniejsza się, przez co tracą one częściowo elastyczność i stają się bardziej podatne na pęknięcia przy nawet niewielkim skręceniu lub obciążeniu. Istotną rolę w rozwoju przepukliny mogą mieć także predyspozycje genetyczne.

Skąd się bierze przepuklina? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się bierze przepuklina? Źródło: 36,6

Ryzyko wystąpienia przepukliny kręgosłupa jest większe u osób, które podnoszą ciężkie przedmioty w nieprawidłowy sposób, a mianowicie używając mięśni pleców, a nie nóg. Stosunkowo rzadko wypadnięcie dysku to wynik uderzenia lub niefortunnego upadku.

Podatność na rozwój przepukliny kręgosłupa wzrasta u osób otyłych, ponieważ nadmierny nacisk na krążki międzykręgowe w dolnej partii pleców towarzyszy im stale, nie tylko podczas podnoszenia ciężarów. Wypadanie dysku jest częstsze również w przypadku osób pracujących fizycznie.

Utrzymywanie prawidłowej masy ciała, niedopuszczanie do przeciążenia kręgosłupa i właściwa pozycja podczas dźwigania to najlepszy sposób na zapobieganie przepuklinie odcinka lędźwiowego.

Bibliografia:

  1. Herniated disk, Mayoclinic.org
  2. 10 najczęstszych pytań po mikrodiscektomii odcinka lędźwiowego., Fizjologika.pl
  3. Surgery Options for a Herniated Disc, John Revord, MD, 2005
  4. Aftercare at Iprenburg Spine Clinic, iprenburgspine.com
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
0
Polecamy
Przepuklina kręgosłupa (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest?
Objawy, leczenie i rehabilitacja
Przepuklina kręgosłupa (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest? Objawy, leczenie i rehabilitacja TVN zdrowie
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje.
Jak leczyć bóle fantomowe?
Bóle fantomowe – kiedy boli to, co nie istnieje. Jak leczyć bóle fantomowe? Dzień Dobry TVN
Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest?
Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego (przepuklina krążka międzykręgowego) - co to jest? TVN zdrowie
Na wdowi garb skarży się coraz więcej młodych ludzi.
Jak go zlikwidować? 
Na wdowi garb skarży się coraz więcej młodych ludzi. Jak go zlikwidować?  Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?
Orgazm wielokrotny – na czym polega i jak go osiągnąć?