Polub nas na Facebooku
Czytasz: Co to jest zespół Tourette’a? Najczęstsze objawy nietypowego zaburzenia
menu
Polub nas na Facebooku

Co to jest zespół Tourette’a? Najczęstsze objawy nietypowego zaburzenia

NAN

Fot: tiero / fotolia.com

Syndrom Tourette’a jest chorobą tikową, która pojawia się między 2 a 15 rokiem życia, najczęściej u siedmiolatków. Objawy zespołu Tourette’a to różnego rodzaju bezwarunkowe zachowania, nad którymi chory nie jest w stanie zapanować.

Zespół Tourette’a zaliczany jest do zaburzeń neurologicznych wrodzonych (dziedziczonych). Jest to choroba tikowa, która objawia się niekontrolowanymi czynnościami motorycznymi i głosowymi. Chory może na przykład być pobudzony ruchowo, wykrzykiwać przekleństwa, piszczeć czy bez potrzeby dotykać innych. Syndrom Tourette’a nie ma wpływu na rozwój psychiczny i emocjonalny, inteligencję czy długość życia i dotyczy w większości przypadków dzieci (kumulacja objawów nasila się w okresie dojrzewania). Objawy mogą być u każdego inne – zespół Tourette’a jest bardzo zindywidualizowaną chorobą.

Zespół Tourette’a u dzieci – przyczyny

Syndrom Tourette’a jest schorzeniem, którego dokładne przyczyny nie są jeszcze poznane, jednak coraz częściej lekarze wskazują, że czynnikiem, który może mieć wpływ na rozwój choroby jest nieprawidłowy metabolizm neuroprzekaźników w mózgu, takich jak dopaminy i serotoniny. Wiadomo też, że syndrom ma podłoże genetyczne i częściej dotyczy chłopców niż dziewczynek. Dziecko z nasilającymi się objawami może być odrzucone, szykanowane, a nawet prześladowane przez rówieśników, dlatego bardzo ważna jest szybka pomoc psychologiczna. Dodatkowo odpowiednie leki mogą zminimalizować nasilenie symptomów.

Choroba Tourette’a – najczęstsze objawy

Pierwszym, najbardziej charakterystycznym symptomem choroby Tourette’a jest nadmierne mruganie i wykrzywianie ust u dziecka. Wszystkie odruchy motoryczne i wokalne są bezwarunkowe, chory ma świadomość ich wykonywania, ale nie jest w stanie ich kontrolować czy powstrzymać. Wraz z rozwojem syndromu objawy nasilają się i mogą pojawić się takie tiki, jak:

 • drgnięcia głowy, kolan, całego tułowia,
 • niekontrolowane ruchy ciała, np. wzruszanie ramionami,
 • niekontrolowane odgłosy: chrząkanie, parskanie, pociąganie nosem, kaszel, piski, krzyki,
 • przeklinanie, obelgi czy nieprzyzwoite wypowiedzi,
 • podskakiwanie,
 • dotykanie innych,
 • kręcenie się w kółko.

Skąd się bierze zespół Tourett'a? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Skąd się bierze zespół Tourette'a? Źródło: Dzień Dobry TVN.

  Osoby z syndromem Tourette’a mogą cierpieć także na echolalię, czyli powtarzanie słów lub zwrotów wypowiedzianych przez inne osoby, usłyszanych w telewizji czy wypowiedzianych wcześniej przez siebie. Mogą również mówić słowa bez sensu, powtarzając je na przemian z przekleństwami. Odruchy te mają najczęściej charakter napadowy. Zespół Tourette’a jest nieuleczalny, ale czasem mogą pojawić się okresy ustępowania objawów choroby. Jeśli symptomy utrzymują się przez około rok, należy skonsultować się z neurologiem. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym większe szanse na zminimalizowanie negatywnych skutków choroby, jak np. depresja dziecka z powodu szykanowania czy odrzucenia przez rówieśników oraz nasilanie się napadów tikowych.

  Zespół Tourette'a – leczenie

  Odpowiednio wczesna diagnoza i zastosowanie terapii farmakologicznej może zmniejszyć nasilenie objawów syndromu Tourette’a. Ponieważ mogą mieć różne nasilenie u różnych osób metody leczenia powinny być dostosowane indywidualnie. Niektórym wystarczy jedynie edukacja oraz wsparcie bliskich. W innych przypadkach, kiedy objawy są bardzo nasilone (łączą się z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, samouszkodzeniami, zachowaniami agresywnymi lub też z zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi) konieczne jest wdrożenie bardziej złożonej terapii, która obejmuje psychoterapię oraz terapię behawioralną.

  Głównym celem psychoterapii jest wsparcie i pomoc w radzeniu sobie z niekontrolowanymi tikami w kontekście codziennego życia w społeczeństwie. Do technik terapii behawioralnej zaliczamy np. wzmacnianie działań negatywnych czy trening relaksacyjny. Gdy objawy choroby są bardzo nasilone, konieczne jest zastosowanie terapii farmakologicznej, która zmniejsza intensywność tików oraz częstotliwość ich występowania. Obecnie w leczeniu zespołu Tourette’a nie ma jednego środka, który byłby odpowiedni dla każdego, nie jest również możliwe całkowite wyleczenie schorzenia za pomocą farmaceutyków.

  Dieta w leczeniu zespołu Tourette'a

  Choroba Tourette’a nie jest łatwa w leczeniu, zwłaszcza, że wymaga bardzo indywidualnego podejścia do pacjenta. W najnowszych opracowaniach medycznych pojawiają się tezy, że niektóre elementy diety mogą mieć wpływ na nasilenie tików towarzyszących chorobie. Przykładowo S. Rogers w pracy „Finding triggers for tics” wskazuje, że produkty takie jak: alkohol, kofeina, czekolada, niektóre produkty mleczne, konserwanty i sztuczne barwniki, słodycze, napoje gazowane, słodziki, kukurydza, sok pomarańczowy, pszenica i produkty drożdżowe mogą powodować nasilenie objawów zespołu Tourette'a.

  Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  14
  2
  Polecamy
  Nerwica depresyjna – czym jest dystymia i jakie są jej objawy?
  Nerwica depresyjna – czym jest dystymia i jakie są jej objawy? Dzień Dobry TVN
  Hipochondria – nerwica hipochondryczna. Objawy oraz leczenie hipochondrii
  Hipochondria – nerwica hipochondryczna. Objawy oraz leczenie hipochondrii Dzień Dobry TVN
  ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej najczęściej diagnozowany u dzieci
  ADHD – zespół nadpobudliwości psychoruchowej najczęściej diagnozowany u dzieci TVN zdrowie
  Tiki nerwowe u dzieci i u dorosłych – czym są? Przyczyny i leczenie tików nerwowych
  Tiki nerwowe u dzieci i u dorosłych – czym są? Przyczyny i leczenie tików nerwowych TVN zdrowie
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
  Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
  O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
  O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
  Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
  Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
  Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
  Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
  Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
  Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
  Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
  Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?