Polub nas na Facebooku
Czytasz: Badania w ciąży – kiedy należy wykonać badanie glukozy, badania genetyczne i podstawowe badania profilaktyczne?

Badania w ciąży – kiedy należy wykonać badanie glukozy, badania genetyczne i podstawowe badania profilaktyczne?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Valua Vitaly / stock.adobe.com

Obowiązkowe badania w ciąży są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przyszłe matki powinny kontrolować stan zdrowia swój i dziecka znacznie częściej niż zwykle. Badania należy przeprowadzać zgodnie z przygotowanym dla nich kalendarzem.

Wizyty u lekarza i okresowe badania są nieodłącznym elementem ciąży. Opieka medyczna w tym okresie jest szczególnie ważna, ponieważ umożliwia monitorowanie rozwoju dziecka i wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości. System opieki zdrowotnej w Polsce zapewnia każdej kobiecie, niezależnie od posiadanego ubezpieczenia, opiekę przez cały okres ciąży i do sześciu tygodni po porodzie.

Badanie glukozy w ciąży

Określenie poziomu glukozy we krwi ciężarnej ma na celu wykluczenie cukrzycy, w tym cukrzycy ciążowej. Poziom cukru z surowicy krwi oznacza się dwa razy – między 9 a 10 tygodniem, a następnie jako test doustnego obciążenia glukozą między 24 a 28 tygodniem ciąży. Badanie należy wykonać na czczo, w godzinach porannych, żeby wynik był miarodajny. Jeżeli badanie potwierdzi zbyt duże stężenie cukru, potrzebne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Tzw. cukrzyca ciążowa jest rozpoznawana zazwyczaj przy drugim badaniu, między 24 a 28 tygodniem ciąży. Dochodzi do niej na skutek działania hormonów ciążowych i polega na nietolerancji węglowodanów, ponieważ hormony znacznie obciążają komórki beta trzustki produkujące insulinę. Stężenie glukozy przy cukrzycy ciążowej rośnie zwłaszcza po posiłkach, ale zaburzenie nie daje żadnych objawów i może być tylko potwierdzone za pomocą testów laboratoryjnych.

Leczenie polega na wdrożeniu odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej, jeżeli nie ma do niej przeciwwskazań w czasie ciąży.

Badanie krwi w ciąży

Morfologia krwi wykonywana jest w trakcie ciąży w każdym miesiącu. Daje przede wszystkim obraz poziomu czerwonych krwinek w organizmie, ponieważ ich niedobór może spowodować niebezpieczną dla zdrowia dziecka anemię. Mała liczba erytrocytów w organizmie matki zwiększa ryzyko niedotlenienia płodu, co może prowadzić do wad rozwoju. Jeżeli badania potwierdzą anemię, lekarz może zlecić dodatkową suplementację preparatami zawierającymi kwas foliowy oraz witaminami i żelazem.

Poza podstawową morfologią lekarz może zlecić badania specjalistyczne, takie jak:

 • test na poziom hormonów (estriol, hCG, AFP) – nieprawidłowe wskaźniki stężenia hormonów mogą oznaczać ryzyko wystąpienia u dziecka zespołu Downa,
 • test na obecność wirusa HIV – badanie nie jest obowiązkowe, ale może zostać zlecone, jeśli kobieta podejrzewa, że mogło dojść do zakażenia,
 • test na toksoplazmozę – wynik dodatni oznacza konieczność przyjmowania antybiotyku,
 • test na obecność przeciwciał na cytomegalię – badanie nieobowiązkowe, ale zalecane w ciąży; cytomegalia może powodować uszkodzenia płodu, a nawet prowadzić do jego śmierci; badanie wykonuje się na początku ciąży i powtarza co trzy miesiące.

Badania genetyczne w ciąży

Badania genetyczne dzielą się na nieinwazyjne, które obejmują USG płodowe i testy biochemiczne oraz inwazyjne, które wykonuje się tylko w uzasadnionych przypadkach. Takimi wskazaniami są m.in. wiek matki (powyżej 35 lat), zakażenia wewnątrzmaciczne, czynniki teratogenne (działające toksycznie), aberracje chromosomowe u matki lub ojca, nieprawidłowe wyniki skriningowych badań biochemicznych, a także niedokrwistość płodowa i nieprawidłowości w budowie płodu wykryte w badaniu USG. W przypadku tego typu badań kobieta musi zostać poinformowana, że występuje ryzyko powikłań zarówno u matki, jak i u płodu.

Zobacz film: Czy warto zrobić badania prenatalne? Źródło: Fakty

Kalendarz badań w ciąży

Kalendarz badań w ciąży obejmuje badania profilaktyczne (tj. badanie ogólne, ginekologiczne, cytologię, badanie piersi, pomiar ciśnienia, określenie ryzyka ciążowego oraz wzrostu i masy ciała) i diagnostyczne (obowiązkowe lub nieobowiązkowe) w poszczególnych tygodniach ciąży, według następującego schematu:

5–8 tydzień ciąży:
 • badania obowiązkowe: grupa krwi i Rh, przeciwciała anty Rh, morfologia, badanie ogólne moczu, badanie poziomu cukru, VDRL (odczyn na kiłę),
 • badania zalecane: badanie HIV, HBS, badanie na toksoplazmozę, przeciwciała różyczki.

11–14 tydzień ciąży:

 • badania obowiązkowe: USG,
 • badania zalecane: badanie w kierunku wad genetycznych, badanie ogólne moczu.

15–20 tydzień ciąży:

 • badania obowiązkowe: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, przeciwciała anty Rh,
 • badania zalecane: badanie w kierunku wad genetycznych.

21–26 tydzień ciąży:

 • badania obowiązkowe: badanie stężenia cukru, USG, badanie ogólne moczu,
 • badania zalecane: badanie w kierunku toksoplazmozy.

27–32 tydzień ciąży:

 • badania obowiązkowe: morfologia, badanie ogólne moczu, przeciwciała odpornościowe, USG.

33-37 tydzień ciąży:

 • badania obowiązkowe: badanie ogólne moczu, morfologia,
 • badania zalecane: posiew w kierunku paciorkowców hemolizujących.

38–39 tydzień ciąży:

 • badania obowiązkowe: badanie ogólne moczu,
 • badania zalecane: USG z oceną masy płodu, KTG.

Po 40 tygodniu ciąży zaleca się jedynie badania profilaktyczne.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?