Polub nas na Facebooku
Czytasz: Znani ludzie z zespołem Aspergera: Bill Gates, Messi, Mozart i Edison

Znani ludzie z zespołem Aspergera: Bill Gates, Messi, Mozart i Edison

sukces

Fot. Robin Skjoldborg / Getty Images

Zespół Aspergera wiąże się z kłopotami w komunikacji oraz nawiązywaniem relacji. Osoby z tym zaburzeniem mają doskonałą pamięć i często są skupione na swojej pasji, nawet kosztem innych zajęć. Do znanych osób z aspergerem należą m.in. Bill Gates i Lionel Messi.

Zespół Aspergera, obejmujący najłagodniejsze przypadki autyzmu, został uznany za jednostkę chorobową w połowie lat 80. XX wieku. Schorzenie zdefiniował w latach 40. austriacki pediatra Hans Asperger.

Czym jest zespół Aspergera? Przyczyny i objawy choroby

Zaburzenie ze spektrum autyzmu, jakim jest zespół Aspergera ma podłoże neurologiczne. Jego przyczyny nie zostały poznane. Objawia się zaburzeniami funkcjonalnymi, które utrudniają komunikację z innymi i zawieranie oraz podtrzymywanie relacji. Dzieci z tym schorzeniem charakteryzują takie objawy, jak: brak reakcji na imię (bądź jej nieadekwatność) oraz brak współdzielenia uwagi z inną osobą. Nie pokazują palcem, ani nie gestykulują (bądź robią to w bardzo ograniczony sposób w porównaniu ze swoimi rówieśnikami). Nie proszą, ani nie wyrażają wprost własnych potrzeb. Mogą nadmiernie skupiać się na jednym zagadnieniu, przedmiocie bądź geście (tzw. fiksacja). Często wpadają w złość, a innym razem okazują obojętność (np. wobec rodziców lub innych bliskich osób). Bardzo nie lubią zmian i często się złoszczą bez większego powodu. Mogą być nadwrażliwe na bodźce, a także poruszać się w zadziwiający, sztywny sposób. Są niezdarne ruchowo oraz nie rozumieją zabaw związanych z symboliką. Mowa rozwija się u nich dosyć późno, tzn. pierwsze słowo mogą wypowiedzieć w wieku 16 miesięcy, a frazę – nawet 24 miesięcy. Dysfunkcje te powtarzają się u osób z zespołem Aspergera i autystycznych.

Jakie objawy może dawać zespół Aspergera? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie

Zobacz film: Asperger: objawy, przyczyny, leczenie. Źródło: 36,6.

Zespół Aspergera - znani ludzie

Jak stwierdził sam Hans Asperger „aby osiągnąć sukces w nauce lub sztuce, konieczna jest odrobina autyzmu. Aby osiągnąć sukces, istotnym składnikiem staje się zdolność odwrócenia uwagi od życia codziennego, od tego, co proste i praktyczne tak, aby mieć umiejętność przemyślenia jakiejś kwestii w sposób oryginalny tak, aby wkroczyć na nieprzetarte ścieżki, inwestując wszystkie zdolności w jedną dziedzinę wiedzy”. To sformułowanie dość dobrze określa osoby z zaburzeniem ze spektrum autyzmu, które często skupiają się na własnych zainteresowaniach. Przy tym mogą poważnie zaniedbywać inne dziedziny swojego życia, w tym proste czynności, np. higieniczne. Osoby z zewnątrz mogą określać aspergerowców jako ekscentrycznych i oderwanych od życia. To jedna z etykiet nadawanych przez społeczeństwo także artystom i innym ludziom zaangażowanym w swoją pasję. Przykładem zaburzonej znanej osoby jest Bill Gates. Zespół Aspergera paradoksalnie mówiąc przyczynił się do jego sukcesu w branży informatycznej. Równie dobrze rozpoznawalni są inni ludzie, których biografie wskazywały na opisywane schorzenie. Są to: Alfred Hitchcock, Hans Christian Andersen, Michał Anioł, Wolfgang Amadeusz Mozart oraz Thomas Edison i Thomas Jefferson.

Messi – zespół Aspergera

Lionel Messi, piłkarz z klubu FC Barcelona prawdopodobnie również znajduje się w gronie znanych osób z zespołem Aspergera. Sam nie potwierdził tych informacji, jednak na schorzenie wskazuje wiele cech, które można zauważyć u niego podczas gry i po rozegranym meczu. Jedna z nauczycielek Messiego ucząca go od pierwszej do czwartej klasy szkoły podstawowej wskazywała na to, jak bardzo był nieśmiały. Komunikowała się z nim za pośrednictwem przyjaciółki, z którą siedział w ławce. Kiedy wraz z rodziną przyjechał do Barcelony, przez rok nie rozmawiał z kolegami ze szkółki piłkarskiej. Miał odpowiadać monosylabami i komunikować się, rozmawiając cicho z jednym z kolegów. To zachowania wskazujące na problemy z wypowiadaniem się i nawiązywaniem kontaktu z otoczeniem charakterystyczne właśnie dla zespołu Aspergera. 

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że Messi nie znał wtedy języka katalońskiego, którym porozumiewano się w Barcelonie. To również mogło stanowić przeszkodę w komunikowaniu się z innymi. Zaburzenie jest często związane z niezgrabnością ruchową i problemami z koordynacją, ale ta akurat cecha nie pasuje do zachowania piłkarza. Jednak wykonywanie dokładnie tych samych ruchów i upadanie za każdym razem na prawą stronę zdecydowanie wskazuje na objawy zespołu Aspergera. Messi strzela gole w identyczny sposób, co jest kolejnym dowodem na możliwość rozwoju schorzenia. Osoby z tym schorzeniem mają fenomenalną pamięć, dlatego wysoce prawdopodobne jest, że nauczył się skutecznych ruchów i powtarza je na każdym meczu. Następna cecha wskazująca na zespół Aspergera u sportowca to duże trudności z przeżywaniem porażki. Słyszy się wiele głosów o tym, że każda przegrana jest dla niego dużym problemem. Dzieci z opisywanym zaburzeniem czasami mają tego typu kłopoty. Z kolei u Messiego może to być po prostu wyrazem dużej ambicji.

Czy dzisiejsze nastolatki są słabe psychicznie? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Czy dzisiejsze nastolatki są słabe psychicznie? Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

  1. Zespół Aspergera
  2. Sławne osoby z zespołem Aspergera
  3. "Wysypkowe zdolności" i nietypowe zainteresowania osób z autyzmem i z Zespołem Aspergera
  4. „Leo Messi – od Aspergera do Ligi Mistrzów” - Nowa Nadzieja Nr 1/2014
Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
24
5
Komentarze (0)
Nie przegap
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku