Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zmiany skórne po trądziku – jak sobie z nimi poradzić? Pytamy ekspertki
menu
Polub nas na Facebooku

Zmiany skórne po trądziku – jak sobie z nimi poradzić? Pytamy ekspertki

Blizny potrądzikowe

dimid_86/getty images

Blizny potrądzikowe są nieestetyczne, a jak podkreśla kosmetolog Kaja Rapińczyk - ich leczenie to trudny i długotrwały proces. Istnieją jednak skuteczne profesjonalne sposoby na blizny po trądziku.

Czym są blizny potrądzikowe?

Blizny po trądziku to zmiany skórne, które pojawiają się w wyniku uszkodzenia skóry właściwej i zastąpieniu jej fragmentu tkanką łączną włóknistą. Mają one postać wgłębień i zapadnięć o nieregularnym kształcie oraz różnej głębokości i wielkości – tłumaczy kosmetolog Kaja Rapińczyk.

Co więcej, z wiekiem, kiedy w skórze ubywa kolagenu, blizny mogą się pogłębiać oraz być bardziej widoczne. Blizny po trądziku są przede wszystkim defektem kosmetycznym, który wpływa niekorzystnie na wygląd skóry, a także naszą samoocenę.

Blizny potrądzikowe pojawiają się zwykle po nieleczonym lub nieprawidłowo leczonym trądziku, mogą mieć również związek z niewłaściwą higieną oraz głębokim umiejscowieniem zmian.

Najczęściej jednak pojawiają się u osób, które samodzielnie wyciskały lub rozdrapywały pojawiające się wykwity skórne – wyjaśnia nasza ekspertka.

Wyróżnia się następujące rodzaje blizn potrądzikowych:

  • przerostowe – mają postać grubych, twardych, wypukłych guzków,
  • zanikowe – mają postać pofałdowanej skóry lub wgłębień o różnej głębokości i wielkości,
  • przebarwienia – różowe lub jasnobrązowe plamy na skórze.

Jak walczyć z bliznami potrądzikowymi?

Jak zaznacza Kaja Rapińczyk, celem usuwania blizn potrądzikowych jest wypełnienie ubytków po zmianach zapalnych zaostrzeń trądziku i wygładzenie powierzchni skóry, a także poprawa napięcia i wyrównanie kolorytu skóry.

Kluczowa jest codzienna pielęgnacja - konieczne jest regularne i dokładne oczyszczanie oraz złuszczanie naskórka przy pomocy dedykowanych kosmetyków, takich jak żele, pianki do mycia twarzy, płyny micelarne, toniki czy peelingi. Bardzo ważne jest też nawilżanie i używanie preparatów, które stymulują regenerację uszkodzonego naskórka, co pomoże usunąć blizny – mówi kosmetolog.

Blizny po trądziku powinny być usuwane dopiero wówczas, kiedy stan naszej skóry zostanie już unormowany. Dlaczego?

Jak tłumaczy Kaja Rapińczyk: większość zabiegów polega na mechanicznym złuszczaniu naskórka, co w przypadku zaskórników i krostek może skończyć się rozsianiem bakterii po całej twarzy i większą ilością zmian. Warto przypomnieć, że nie wolno wykonywać zabiegów złuszczających podczas przyjmowania sterydów i antybiotyków.

Warto dodać, że terapii usuwania blizn mogą być poddane zarówno świeże blizny, jak i te „starsze”.

Wszystko zależy od przyczyny powstania, przebiegu procesu gojenia, głębokości, rozległości i wrodzonych tendencji do regeneracji tkanki. Dobór odpowiednich zabiegów to klucz do sukcesu – wyjaśnia kosmetolog.

Jaki zabieg wybrać?

W celu usunięcia blizn potrądzikowych kosmetolog Kaja Rapińczyk poleca przede wszystkim:

  • mikrodermabrazję
  • peelingi chemiczne
  • osocze bogatopłytkowe
  • dermapen

Czym są proponowane przez naszą ekspertkę zabiegi?

  • Mikrodermabrazja to zabieg polegający na łagodnym i całkowicie kontrolowanym ścieraniu warstwy rogowej naskórka. Górne warstwy obumarłego naskórka zostają usunięte na skutek czego powstają nowe, zregenerowane komórki. W efekcie skóra jest wygładzona i rozświetlona. Zabieg pobudza jej odnowę oraz polepsza wnikanie składników aktywnych zawartych w kosmetykach. Regularnie wykonywana mikrodermabrazja pozwala na spłycenie blizn, zmarszczek i nieestetycznych objawów trądziku oraz różnych przebarwień, dlatego konieczne jest wykonanie serii zabiegów dla otrzymania pożądanych efektów.
  • Peelingi chemiczne polegają na aplikacji na skórę jednego lub kilku środków złuszczających w celu uzyskania regeneracji części naskórka lub skóry właściwej. W wyniku zabiegu powstaje kontrolowane uszkodzenie tkanek, które po wygojeniu powoduje zmniejszenie lub zniknięcie kosmetycznych defektów. Peeling można stosować w każdym wieku, na wszystkie części ciała i o każdej porze roku. W zależności od problemu, wieku i typu skóry następuje dobór odpowiedniego preparatu. Nowoczesne preparaty zawierają mieszanki różnych kwasów dzięki temu przy pomocy jednego zabiegu jest możliwe zwalczanie kilku problemów dermatologicznych oraz estetycznych, minimalizując działania uboczne.
  • Osocze bogatopłytkowe to zabieg przeznaczony dla osób wymagających, ceniących produkty pochodzenia naturalnego, a także zmagających się z różnym rodzajem alergii. Jest to autologiczny preparat osocza bogatopłytkowego otrzymywany z własnej krwi. Aktywne trombocyty zawarte w osoczu wydzielają ważne dla regeneracji komórek skóry czynniki wzrostu, które m.in. stymulują namnażanie i dojrzewanie komórek naskórka, pobudzają syntezę macierzy międzykomórkowej, aktywują mikrokrążenie, stymulują syntezę DNA, pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu.
  • Dermapen to także ciekawe i skuteczne rozwiązanie na walkę z bliznami. Urządzenie pozwala na wprowadzanie substancji czynnych w głąb skóry, które oparte jest na zasadzie automatycznego nakłuwania skóry przy pomocy igieł. Dermapen dzięki systemowi pulsujących igieł ułatwiającemu dostarczanie substancji czynnych do naskórka i skóry właściwej zapewnia niezrównaną stymulację fibroblastów. Powstałe mikrourazy skóry wykorzystują naturalne zdolności organizmu oraz wrodzoną zdolność naprawy skóry do fizjologicznej indukcji kolagenu.

Czym w ogóle jest trądzik?

Trądzik jest przewlekłą chorobą dermatologiczną, która objawia się występowaniem zmian skórnych o charakterze krostek, zaskórników, grudek i torbieli ropnych na skórze twarzy, a niekiedy także na plecach i dekolcie. Istotą schorzenia jest nadmierna praca gruczołów łojowych, do której przyczyniają się zaburzenia gospodarki hormonalnej, nieprawidłowa pielęgnacja oraz zła dieta.

Zobacz film: Stosowanie kwasu hialuronowego na blizny potrądzikowe

źródło: Bez skazy

****

Ekspert merytoryczny: Kaja Rapińczyk - Kosmetolog. Absolwentka Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie .Specjalizuje się tworzeniu kompleksowych programów zabiegowych zarówno pielęgnacyjnych na twarz i ciało jak równiez tych z zakresu medycyny estetycznej-w współpracy z lekarzem oraz w najnowszych metodach 3D z zakresu makijażu permanentnego, uzyskując jak najbardziej naturalny efekt podkreślający piękno człowieka.Bierze udział w licznych kongresach kosmetologicznych oraz szkoleniach stale poszerzając swoja wiedze.Ceniony ekspert medialny tv oraz radiowy.W swojej pracy zawodowej uważa, że najważniejsze jest holistyczne i indywidualne podejście do każdego pacjenta.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
59
6
Polecamy
Co to jest peeling chemiczny?
Jakie są efekty peelingu chemicznego?
Czy warto go wykonywać na jesień?
Co to jest peeling chemiczny? Jakie są efekty peelingu chemicznego? Czy warto go wykonywać na jesień? Dzień Dobry TVN
Blizny po trądziku - jak je usunąć?
Sposoby na pozbycie się blizn po trądziku
Blizny po trądziku - jak je usunąć? Sposoby na pozbycie się blizn po trądziku Dzień Dobry TVN
Masz nastoletnią córkę, która boryka się z cerą problematyczną?
Te zabiegi mogą jej pomóc
Masz nastoletnią córkę, która boryka się z cerą problematyczną? Te zabiegi mogą jej pomóc TVN zdrowie
Jakie zabiegi kosmetyczne są polecane dla cery tłustej w wieku 30 plus?
Jakie zabiegi kosmetyczne są polecane dla cery tłustej w wieku 30 plus? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia