Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?
menu
Polub nas na Facebooku

Zmiana czasu na zimowy. Dlaczego przestawiamy zegarki? Jak zmiana czasu wpływa na organizm?

NAN

Fot.: alphaspirit / stock.adobe.com

Zmiana czasu z letniego na zimowy odbywa się zawsze w ostatni weekend października (w 2017 r. dzień zmiany czasu wypada z soboty 28.10 na niedzielę 29.10). W nocy nasze zegarki powinny zostać przesunięte o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.  Zmiana czasu ma wielu zwolenników, ale są i przeciwnicy, którzy podkreślają, że jest niekorzystna dla zdrowia.

Zmiana czasu obowiązuje w Polsce nieprzerwanie od 1977 roku. Do 1995 roku czas letni był zmieniany na zimowy w ostatnią niedzielę września, ale zostało to ujednolicone do innych europejskich krajów. Teraz czas letni odwoływany jest w ostatni weekend października, co w 2017 roku daje nam zmianę czasu  z soboty 28.10 na niedzielę 29.10. W nocy powinniśmy przesunąć zegarki o godzinę do tyłu, czyli z 3.00 na 2.00.

Zmiana czasu na zimowy odbywa się na podstawie rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 roku. Czas zmieniamy po to, by lepiej wykorzystać światło słoneczne. Kolejna zmiana czasu będzie nas dotyczyć w marcu, dokładnie w nocy z 24 na 25 marca 2018. Wtedy będziemy przestawiać zegarki na czas letni.

Czas jest zmieniany prawie w 70 krajach na świecie, w tym prawie we wszystkich państwach europejskich poza Islandią. Zmiana czasu nie obowiązuje także w Rosji i na Białorusi.

Minusy zmiany czasu

Eksperci podkreślają, że zmiana czasu odbija się negatywnie na zdrowiu. Wywołuje stres, prowadzi do depresji, złego samopoczucia, zwiększa ryzyko zawału

Jest też bardzo kosztowna dla państwa i pracodawców. Czas spędzony dłużej w pracy (po zmianie czasu praca trwa 9, a nie 8 godzin) musi zostać wynagrodzony pracownikom, co zapisane zostało w kodeksie pracy. Warto także wspomnieć, że zmiana czasu jest także bardzo niekorzystna dla transportu - przykładowo wszystkie pociągi są opóźnione o godzinę. 

Banki, aby uniknąć problemów, blokują dostęp do swoich usług na czas zmiany.

Zalety zmiany czasu

Zmiana czasu ma wpłynąć na mniejsze zużycie energii elektrycznej poprzez zwiększenie wykorzystania światła słonecznego. Zmiana czasu ma także zwiększać bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Zobacz też: Zaburzenia snu - przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

Wpływ zmiany czasu na organizm

Zmiana czasu sprawia, że czujemy się tak, jakbyśmy zmienili strefę czasową. Jest to bardzo niekorzystne dla organizmu, a zmiana jest tym dotkliwsza, im bardziej ustabilizowany tryb życia prowadzimy.

Przesunięcie zegarków sprzyja depresji i zwiększa stres. Organizm potrzebuje około tygodnia, żeby przestawić się na nowe warunki funkcjonowania. Do czasu uregulowania zegara biologicznego możemy odczuwać brak apetytu, obniżone samopoczucie, problemy żołądkowe, bezsenność. 

Zmiana standardowych pór posiłków zaburza proces homeostazy (co może mieć wpływ na gorszą koncentrację, rozdrażnienie), a także wydzielania hormonów: melatoniny i kortyzolu.

Kortyzol odpowiada w naszym organizmie za metabolizm, wywiera ogromny wpływ na układ odpornościowy. Nazywany jest także hormonem stresu. Jeśli zegar biologiczny jest unormowany to już godzinę przed planowaną pobudką wydziela się kortyzol. To właśnie on pobudza nas rano do działania i daje zastrzyk energii.

Melatonina  z kolei odpowiada za odpowiednie działanie naszego zegara biologicznego. To melatonina odpowiada za to, ze jesteśmy senni o określonej porze. Zaburzenia w jej wydzielaniu mogą skutkować ciągłą sennością, poczuciem niewyspania, częstym budzeniem się w nocy.

Zobacz film: Problem z zasypianiem. Źródło: Dzień Dobry TVN

Po zmianie czasu można próbować oszukać organizm. Możemy próbować funkcjonować już przed zmianą, tak, aby stopniowo przesuwać nasz zegar biologiczny. Nie zawsze się to jednak udaje.

W 2018 roku bez zmiany czasu?

Sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła projekt Polskiego Stronnictwa Ludowego, dotyczący likwidacji zmiany czasu. Prezes partii, Władysław Kosiniak-Kamysz argumentował, że likwidacja zmiany czasu przyniesie korzyści ekonomiczne i właśnie zdrowotne - spadnie liczba osób z depresją, czy liczba zawałów serca. Jeśli Sejm przyjmie projekt, czas zmienimy jeszcze tylko raz - w marcu, na letni.

Jak zmiana czasu wpływa na człowieka? Czy macie doświadczenia, które jednoznacznie świadczą, że zmiana czasu jest niekorzystna? Zapraszamy do dyskusji.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
3
0
Polecamy
Zmiana czasu z zimowego na letni.
Jak zmiana czasu wpływa na organizm?
Zmiana czasu z zimowego na letni. Jak zmiana czasu wpływa na organizm? TVN zdrowie
Zmiana czasu na zimowy.
Kiedy przestawiamy zegarki i jak to wpływa na zdrowie? 
Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki i jak to wpływa na zdrowie?  TVN zdrowie
Zmiana czasu 2019.
Jak się dzisiaj wyspaliście?
Sprawdził to Filip Chajzer! 
Zmiana czasu 2019. Jak się dzisiaj wyspaliście? Sprawdził to Filip Chajzer!  Dzień Dobry TVN
Zmiana czasu.
Koniec z przestawianiem zegarków już w 2021 roku!
Zmiana czasu. Koniec z przestawianiem zegarków już w 2021 roku! Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Kawa nie tylko pobudza, ale także poprawia zdrowie. Poznaj 9 powodów, dla których warto ją pić 
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Poziom cukru we krwi - o jakiej porze dnia go mierzyć i jak odczytywać wyniki?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jak leczyć ostrogę piętową?
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Jaki kolor i kształt ma zdrowy stolec? 
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego
Objawy grzybicy żołądka. Dieta oraz leczenie kandydozy przewodu pokarmowego