Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zmęczenie – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chronicznego zmęczenia

Zmęczenie – przyczyny, objawy i leczenie zespołu chronicznego zmęczenia

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: leszekglasner / fotolia.com

Chroniczne zmęczenie to zespół objawów somatycznych, wśród których dominującym jest trwające przynajmniej 6 miesięcy uczucie permanentnego wyczerpania, bez przyczyny w postaci wzmożonego wysiłku fizycznego lub choroby i pomimo przeznaczania czasu na sen i wypoczynek.

Chorobę o nazwie chronic fatigue syndrome (CFS), czyli zespół chronicznego zmęczenia, wpisano do rejestru chorób w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Problem ten dotyka najczęściej ludzi w wieku 30–45 lat, żyjących bardzo aktywnie, w stresie, pod presją czasu i konieczności pogodzenia wielu obowiązków. W związku z tym CFS uznaje się za chorobę cywilizacyjną.

Ciągłe zmęczenie – przyczyny

Przewlekłe zmęczenie może być objawem wielu chorób, dlatego diagnozę zespołu chronicznego zmęczenia powinien poprzedzić szereg badań pod kątem innych poważnych schorzeń. Należy wykluczyć między innymi:

Wymienione choroby mogą powodować m.in. osłabienie, spowolniony metabolizm, które z kolei wywołują objawy charakterystyczne dla zespołu chronicznego zmęczenia – senność, problemy z koncentracją, bóle głowy. Powyższe problemy somatyczne wymagają wdrożenia zupełnie innego leczenia niż w przypadku CFS.

Przyczynami zespołu chronicznego zmęczenia są przede wszystkim: szybkie tempo życia pod nieustającą presją, stres, zbyt mała ilość snu, zbyt wysoki zakres odpowiedzialności i obowiązków, tak w zawodowym, jak i w prywatnym życiu. Przewlekłe zmęczenie mogą wywołać także silne przeżycia na tle nerwowym, stany lękowe i wszelkie długotrwałe emocje. Samopoczucie jednostki cierpiącej na CFS pogarsza niezdrowa dieta (m.in. niedobór witamin, magnezu, żelaza), brak ruchu, osłabiony system odpornościowy.

Objawy chronicznego zmęczenia

Dominującym objawem CFS jest stałe uczucie zmęczenia fizycznego i psychicznego, które nie ustępuje po odpoczynku. Nierzadko wyczerpanie ogarnia chorego tuż po przespanej nocy. Wycieńczenie fizyczne, brak energii do działania, apatia i przewlekła senność towarzyszą mu przez cały dzień, zwykle wraz z permanentnym niepokojem i emocjonalnym napięciem. Charakterystyczne dla CFS są także problemy z koncentracją i zapamiętywaniem.

Osoba dotknięta zespołem chronicznego zmęczenia przeważnie cierpi na nieustanne bóle głowy, bóle mięśni i stawów (ale bez cech zapalenia), może skarżyć się też na bóle gardła, bóle brzucha czy bóle w klatce piersiowej. Częste są dolegliwości ze strony układu pokarmowego – zaburzenia odżywiania, nudności, wzdęcia, biegunki, zaparcia. Inne somatyczne objawy to kołatanie serca, powiększenie węzłów chłonnych (zwłaszcza szyjnych i pachowych), stany podgorączkowe, spadek libido, infekcje, alergie. Wszystkie spośród wyżej wymienionych symptomów wpływają na zawodową i społeczną aktywność chorego, znacząco obniżając efektywność jego działania i komfort życia.

Zobacz film: Jakie mogą być konsekwencje przewlekłego stresu? Źródło: Stylowy Magazyn.

Sposoby na przewlekłe zmęczenie

W związku z szerokim zakresem przyczyn zespołu chronicznego zmęczenia, nie można wskazać jednej, skutecznej metody radzenia sobie z tą dolegliwością. Leczenie CFS na pewno warto poprzedzić badaniami laboratoryjnymi krwi i moczu, które nie tylko pozwolą wykluczyć inne powody złego samopoczucia chorego, ale też ustalić odpowiednią dietę. Przewlekłe zmęczenie nierzadko wiąże się bowiem z niedoborami witamin, magnezu, potasu, cynku czy żelaza.

Osoby cierpiące na CFS zwykle nabierają nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Są zbyt wyczerpane, by troszczyć się o przygotowywanie regularnych, pełnowartościowych posiłków, co dodatkowo pogarsza ich samopoczucie. Tymczasem odpowiednio skomponowana dieta – lekkostrawna, złożona z nieprzetworzonych produktów, bogata w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu substancje odżywcze – to niezwykle istotny czynnik w walce z zespołem chronicznego zmęczenia.

W przypadku nieustalonej przyczyny CFS często zaleca się leczenie objawowe. Osobom z dolegliwościami bólowymi (bóle głowy, mięśni czy gardła) lekarze przepisują odpowiednie środki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Przy nasilonych objawach depresyjnych chorego można wspierać lekami przeciwdepresyjnymi.

W każdej sytuacji osoby cierpiące na zespół chronicznego zmęczenia powinny uregulować rytm swojego życia, przeznaczając w nim odpowiednią ilość czasu na sen, wypoczynek po pracy w ciągu dnia, a także na aktywność fizyczną. Stwierdzono, że ruch w znaczący sposób niweluje objawy CFS. Ponieważ osobie cierpiącej na tę chorobę trudno jest zdobyć się na forsowny wysiłek, należy stopniowo zwiększać regularne dawki ćwiczeń, zaczynając choćby od krótkich spacerów.

Proponowaną metodą walki z zespołem przewlekłego zmęczenia jest także terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga choremu radzić sobie ze stresem.

Zespół chronicznego zmęczenia od lat uznaje się za samodzielną jednostkę chorobową wymagającą wdrożenia adekwatnego leczenia. Przede wszystkim jednak jest to przejaw swego rodzaju obrony ze strony organizmu, który w obliczu nadmiernej eksploatacji domaga się porządnego relaksu i wypoczynku.

Zobacz film: Depresja jako problem społeczny. Źródło: Dzień Dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
87
11
Komentarze (1)
Kotipat1988
Niezły artykuł. Jeżeli jest prawda to co piszą o objawach, to choruje na to już od roku. Meczarnia. Lekarze wmawiaja nerwice ale ja wiem ze coś innego. Więc by się zgadzało. Dziękuję za artykuł i czekam na kolejne.
Czytaj całość
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym