Polub nas na Facebooku
Czytasz: Czujesz się ciągle zmęczony? To może być zespołu chronicznego zmęczenia
menu
Polub nas na Facebooku

Czujesz się ciągle zmęczony? To może być zespołu chronicznego zmęczenia

NAN

Fot: leszekglasner / fotolia.com

Chroniczne zmęczenie to zespół objawów somatycznych, wśród których dominującym jest trwające przynajmniej 6 miesięcy uczucie permanentnego wyczerpania, bez przyczyny w postaci wzmożonego wysiłku fizycznego lub choroby i pomimo przeznaczania czasu na sen i wypoczynek.

Chorobę o nazwie chronic fatigue syndrome (CFS), czyli zespół chronicznego zmęczenia, wpisano do rejestru chorób w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Problem ten dotyka najczęściej ludzi w wieku 30–45 lat, żyjących bardzo aktywnie, w stresie, pod presją czasu i konieczności pogodzenia wielu obowiązków. W związku z tym CFS uznaje się za chorobę cywilizacyjną.

Zobacz także:

Bezsenność to problem kobiet. Dlaczego panie częściej mają problemy ze snem?

Stres związany z pandemią nasila zgrzytanie zębami i bóle twarzy

Polacy kupują coraz więcej antydepresantów

Ciągłe zmęczenie – przyczyny

Przewlekłe zmęczenie może być objawem wielu chorób, dlatego diagnozę zespołu chronicznego zmęczenia powinien poprzedzić szereg badań pod kątem innych poważnych schorzeń. Należy wykluczyć między innymi:

Wymienione choroby mogą powodować m.in. osłabienie, spowolniony metabolizm, które z kolei wywołują objawy charakterystyczne dla zespołu chronicznego zmęczenia – senność, problemy z koncentracją, bóle głowy. Powyższe problemy somatyczne wymagają wdrożenia zupełnie innego leczenia niż w przypadku CFS.

Przyczynami zespołu chronicznego zmęczenia są przede wszystkim: szybkie tempo życia pod nieustającą presją, stres, zbyt mała ilość snu, zbyt wysoki zakres odpowiedzialności i obowiązków, tak w zawodowym, jak i w prywatnym życiu. Przewlekłe zmęczenie mogą wywołać także silne przeżycia na tle nerwowym, stany lękowe i wszelkie długotrwałe emocje. Samopoczucie jednostki cierpiącej na CFS pogarsza niezdrowa dieta (m.in. niedobór witamin, magnezu, żelaza), brak ruchu, osłabiony system odpornościowy.

Objawy chronicznego zmęczenia

Dominującym objawem CFS jest stałe uczucie zmęczenia fizycznego i psychicznego, które nie ustępuje po odpoczynku. Nierzadko wyczerpanie ogarnia chorego tuż po przespanej nocy. Wycieńczenie fizyczne, brak energii do działania, apatia i przewlekła senność towarzyszą mu przez cały dzień, zwykle wraz z permanentnym niepokojem i emocjonalnym napięciem. Charakterystyczne dla CFS są także problemy z koncentracją i zapamiętywaniem.

Osoba dotknięta zespołem chronicznego zmęczenia przeważnie cierpi na nieustanne bóle głowy, bóle mięśni i stawów (ale bez cech zapalenia), może skarżyć się też na bóle gardła, bóle brzucha czy bóle w klatce piersiowej. Częste są dolegliwości ze strony układu pokarmowego – zaburzenia odżywiania, nudności, wzdęcia, biegunki, zaparcia. Inne somatyczne objawy to kołatanie serca, powiększenie węzłów chłonnych (zwłaszcza szyjnych i pachowych), stany podgorączkowe, spadek libido, infekcje, alergie. Wszystkie spośród wyżej wymienionych symptomów wpływają na zawodową i społeczną aktywność chorego, znacząco obniżając efektywność jego działania i komfort życia.

Sposoby na przewlekłe zmęczenie

W związku z szerokim zakresem przyczyn zespołu chronicznego zmęczenia, nie można wskazać jednej, skutecznej metody radzenia sobie z tą dolegliwością. Leczenie CFS na pewno warto poprzedzić badaniami laboratoryjnymi krwi i moczu, które nie tylko pozwolą wykluczyć inne powody złego samopoczucia chorego, ale też ustalić odpowiednią dietę. Przewlekłe zmęczenie nierzadko wiąże się bowiem z niedoborami witamin, magnezu, potasu, cynku czy żelaza.

Osoby cierpiące na CFS zwykle nabierają nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Są zbyt wyczerpane, by troszczyć się o przygotowywanie regularnych, pełnowartościowych posiłków, co dodatkowo pogarsza ich samopoczucie. Tymczasem odpowiednio skomponowana dieta – lekkostrawna, złożona z nieprzetworzonych produktów, bogata w niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu substancje odżywcze – to niezwykle istotny czynnik w walce z zespołem chronicznego zmęczenia.

W przypadku nieustalonej przyczyny CFS często zaleca się leczenie objawowe. Osobom z dolegliwościami bólowymi (bóle głowy, mięśni czy gardła) lekarze przepisują odpowiednie środki przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Przy nasilonych objawach depresyjnych chorego można wspierać lekami przeciwdepresyjnymi.

W każdej sytuacji osoby cierpiące na zespół chronicznego zmęczenia powinny uregulować rytm swojego życia, przeznaczając w nim odpowiednią ilość czasu na sen, wypoczynek po pracy w ciągu dnia, a także na aktywność fizyczną. Stwierdzono, że ruch w znaczący sposób niweluje objawy CFS. Ponieważ osobie cierpiącej na tę chorobę trudno jest zdobyć się na forsowny wysiłek, należy stopniowo zwiększać regularne dawki ćwiczeń, zaczynając choćby od krótkich spacerów.

Proponowaną metodą walki z zespołem przewlekłego zmęczenia jest także terapia poznawczo-behawioralna, która pomaga choremu radzić sobie ze stresem.

Zespół chronicznego zmęczenia od lat uznaje się za samodzielną jednostkę chorobową wymagającą wdrożenia adekwatnego leczenia. Przede wszystkim jednak jest to przejaw swego rodzaju obrony ze strony organizmu, który w obliczu nadmiernej eksploatacji domaga się porządnego relaksu i wypoczynku.

Skąd się bierze przewlekłe zmęczenie? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Skąd się bierze ciągłe zmęczenie? Źródło: x-news

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
145
25
Polecamy
Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia?
Jak rozpoznać i leczyć zespół przewlekłego zmęczenia? Dzień Dobry TVN
Jakie są objawy przemęczenia i jak sobie z nimi radzić?
Jakie są objawy przemęczenia i jak sobie z nimi radzić? TVN zdrowie
Neurastenia - przyczyny, objawy i leczenie choroby
Neurastenia - przyczyny, objawy i leczenie choroby TVN zdrowie
Komentarze (3)
Zasmuceni chorzy
Brawo za wykrycie przyczyn syndromu przewlekłego zmęczenia (ironia)!! Błagam, przestańcie pisać, że choroby o podłożu fizjologicznym mają GŁÓWNIE za przyczynę czynniki psychologiczne lub takie, nad którymi ma się WPŁYW, jak choćby przepracowanie. Nie jest udowodnione, że aktywne życie jest głównym czynnikiem wywołującym ową chorobę! Jest to krzywdzącą dla chorych zaszłością z poprzedniego wieku, gdzie choroby o nieustalonej etiologii bardzo często miały łatkę chorób "psychosomatycznych". Może o tym napiszecie, co? Zgodnie ze współczesną wiedzą medyczną (!), czynniki wywołujące CFS są złożone i nie w pełni poznane. Najprawdopodobniej, związane są z zaburzeniami IMMUNOLOGICZNYMI! Są konkretne, potwierdzające to badania z ostatnich lat. Norwedzy pracują nad dostępnością leków, opartych na tych właśnie przesłankach i mają dobre wyniki! Osobiście nie mogę się doczekać, kiedy będą one wprowadzone na rynek. No, krew mnie zalewa, jak na jednej i drugiej stronie www ciągle tylko o wpływie psychiki i trybu życia na syndrom przewlekłego zmęczenia. Nie, nie i nie. Co z infekcjami wirusowymi, alergiami? Stres, jako reakcja FIZJOLOGICZNA, owszem, jest jednym z WIELU czynników, które MOGĄ mieć wpływ, oczywiście także na system immunologiczny - jednak nie należy go przeceniać, a poza tym, obecnie stres jest rozumiany wyłącznie negatywnie i psychologicznie - a przecież również przyjemne wiadomości wywołują stres. Zwykły pocałunek powoduje stres. Fizyczne reakcje po zabiegu operacyjnym też wywołują stres w organizmie, choćby się było psychicznie zrelaksowanym. "Przede wszystkim jednak jest to przejaw swego rodzaju obrony ze strony organizmu, który w obliczu nadmiernej eksploatacji domaga się porządnego relaksu i wypoczynku." No, co za straszna bzdura! Dlaczego polscy lekarze się w ogóle nie dokształcają???????? WSTYD!
Czytaj całość
Polo
Mam to samo od dwóch lat. lekarze wysyłają do psychiatry.Mam pytanie gdzie to mogę leczyć..??? w lublinie jest lipa...
Czytaj całość
Kotipat1988
Niezły artykuł. Jeżeli jest prawda to co piszą o objawach, to choruje na to już od roku. Meczarnia. Lekarze wmawiaja nerwice ale ja wiem ze coś innego. Więc by się zgadzało. Dziękuję za artykuł i czekam na kolejne.
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia