Polub nas na Facebooku
Czytasz: Złamane kręgi kręgosłupa. Czy po złamaniu kręgosłupa można chodzić?
menu
Polub nas na Facebooku

Złamane kręgi kręgosłupa. Czy po złamaniu kręgosłupa można chodzić?

Lekarka, która ogląda ogląda prześwietlenie kręgosłupa

Fot: franckreporter / gettyimages.com

Kiedy nastąpi złamanie kręgosłupa, objawy nie zawsze widoczne są od razu. Złamanie kręgosłupa najczęściej jest wynikiem urazu mechanicznego lub zaburzeń w obrębie tkanki kostnej kręgów. Odszkodowanie za złamany kręgosłup możliwe jest do uzyskania. Nie najważniejsze jednak jest zadane sobie pytanie „ile dostane odszkodowania za złamany kręgosłup”, a fakt, jak szybko rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa pomoże wrócić do zdrowia.

Złamany kręgosłup prowadzi często do poważnych skutków zdrowotnych. W zależności od tego, w jakim stopniu został złamany kręgosłup skutki i leczenie będą różne.

Złamany kręgosłup - czy można chodzić?

Sprawność fizyczna uzależniona jest od rodzaju złamania, odcinka w którym doszło do złamania oraz stopnia uszkodzenia rdzenia kręgowego. Kiedy dojdzie do złamania kręgu, chory może kontynuować chodzenie, a nawet jest to wskazane. Pobudzane komórki wytwarzające tkankę kostną spajają uszkodzony krąg. Są również złamania, które nie dają widocznych objawów. Pacjent jest aktywny, a kręgi ulegają w tym czasie pękaniu.

Wśród złamań kręgosłupa wyróżnia się złamanie kręgosłupa stabilne i niestabilne. Złamanie kręgosłupa stabilne jest na tyle bezpieczne, że wyklucza się uszkodzenie rdzenia kręgowego. Szpara złamania nie zagraża pobliskim tkankom. W tym przypadku, często wystarczy leczenie zachowawcze, stosowanie środków dodatkowo stabilizujących odcinek, np. orteza oraz rehabilitacja w tym fizykoterapia. Do złamań stabilnych zalicza się złamanie trzonu kręgosłupa, złamanie blaszki kręgosłupa oraz złamanie wyrostków poprzecznych kręgosłupa.

Złamanie kręgosłupa niestabilne. W przebiegu tego złamania kręgi zostają uszkodzone na tyle, że konstrukcja odcinka jest niestabilna, zmiażdżona a odłamy kręgów zagrażają spójności rdzenia kręgowego. Dochodzi do stanów zagrażających życiu.

Wybuchowe złamanie kręgosłupa

Złamanie kręgosłupa określane wybuchowym złamaniem dotyczy najczęściej odcinka szyjnego. Powstaje w wyniku upadku na głowę z dużej wysokości lub podczas wypadku motocyklowego. Złamanie wybuchowe kręgosłupa jest rodzajem złamania kompresyjnego, gdzie duża siła działająca na trzony kręgów może je zniszczyć poprzez nagły ucisk. Kręgi zostają rozkawałkowane i zmiażdżone, często uciskają i uszkadzają rdzeń kręgowy.

Złamanie osteoporotyczne kręgosłupa

Złamanie osteoporotyczne to rodzaj złamania kompresyjnego kręgosłupa. Ze względu na osteoporozę kości, zaatakowany zmianami kręgosłup jest znacznie mniej wytrzymały na ucisk i ciężar własnego ciała. Na złamanie osteoporotyczne kręgosłupa narażone są osoby obciążone osteoporozą oraz kobiety w wieku pomenopauzalnym. Kiedy w ten sposób zostanie złamany kręgosłup, leczenie skupione jest na odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz dolnej części odcinka piersiowego, ponieważ w tych okolicach występuje złamanie osteoporotyczne.

Złamany kręgosłup szyjny. Złamany kręgosłup - skutki

Uszkodzenie w tym odcinku powstaje najczęściej w wyniku uderzenia w głowę, upadku z wysokości na głowę i skoku do wody. Kiedy nastąpi złamanie trzonu kręgosłupa bez uszkodzenia rdzenia kręgowego, rehabilitacja wspiera szybki powrót do zdrowia. Kiedy jednak wystąpi kompresyjne złamanie kręgosłupa leczenie bywa skomplikowane i czasochłonne, często zaczyna się od operacji. Złamanie kręgosłupa szyjnego jest najbardziej niebezpiecznym dla życia urazem ze względu na najważniejsze ośrodki życia, jakie się tam znajdują, np. ośrodek oddychania. Złamanie w odcinku szyjnym z uszkodzeniem rdzenia kręgowego może wiązać się z porażeniem lub niedowładem kończyn górnych i dolnych, zaburzeniami oddychania, brakiem kontroli pęcherza moczowego czy zwieraczy odbytu.

Złamanie kręgosłupa piersiowego oraz złamanie kręgosłupa lędźwiowego L2

Złamany kręgosłup na tych odcinkach powstaje często w wyniku upadku z wysokości na grzbiet, pośladki, wyprostowane nogi oraz podczas silnego gwałtownego zgięcia kręgosłupa w tym odcinku. Nawet nieznaczne złamanie kręgosłupa piersiowego z przemieszczeniem może powodować zaburzenia neurologiczne, dlatego ważna jest rehabilitacja po złamaniu kręgosłupa piersiowego.

Złamanie kręgosłupa lędźwiowego L2 i powyżej tego odcinka, rzadko objawiają się zaburzeniami neurologicznymi. Wówczas rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego przebiega spokojniej ze względu na stan niezagrażający funkcjonowaniu organizmu.

Jak działa układ kostny? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Budowa i funkcje układu kostnego. Źródło: 36,6.

Złamany kręgosłup - objawy

Objawy złamania kręgosłupa nie zawsze są widoczne po urazie. Złamania ukryte kręgosłupa, np. złamanie osteoporotyczne, mogą być bezobjawowe. O wykryciu złamania tego typu informują badania wykonywane na tle innych chorób, np. RTG płuc. Typowe objawy złamania kręgosłupa to obrzęk i deformacja kręgosłupa w odcinku złamania, silny rozlany ból w okolicy złamania promieniujący do kończyn, trudności w chodzeniu, zmiany postawy ciała, obniżenie wzrostu ciała, drętwienie, zaburzenia czucia poniżej miejsca złamania, wiotkość kończyn, zwolniona akcja serca, gorąca i sucha skóra.

Jakie leczenie podjąć?

Kiedy występują patologiczne zmiany leczenie jest konieczne. Często najważniejsza jest pierwsza pomoc. Chorego ze złamanym kręgosłupem należy pozostawić w zastanej pozycji. Wyjątkiem jest sytuacja kiedy trzeba wykonać resuscytację krążeniowo- oddechową.

Leczenie zależy od rodzaju złamania. Stabilne złamania leczone są zachowawczo z zastosowaniem kołnierzy usztywniających, gorsetów i ortez. Niestabilne złamania wymagają interwencji chirurgicznej i długiej rehabilitacji.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
68
11
Polecamy
Złamania kompresyjne kręgosłupa – przyczyny, leczenie i rehabilitacja
Złamania kompresyjne kręgosłupa – przyczyny, leczenie i rehabilitacja TVN zdrowie
Uraz kręgosłupa szyjnego lub lędźwiowego – pierwsza pomoc i objawy
Uraz kręgosłupa szyjnego lub lędźwiowego – pierwsza pomoc i objawy TVN zdrowie
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć?
Hipermobilność stawów – jak się objawia i jak ją leczyć? Dzień Dobry TVN
Zespół odstawienny - na czym polega i jak go leczyć?
Zespół odstawienny - na czym polega i jak go leczyć? Dzień Dobry TVN
Komentarze (1)
Agata 65 lat
Jak dlugo trwa leczenie zlamanie blaszki miedzy kregami ledzwiowymi I poprzesuwane kregi. Po jakim czasie mozna wrocic do pracy
Czytaj całość
Nie przegap
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć?
Postaw kręgosłup na nogi. Co zrobić, aby plecy przestały boleć? Materiał sponsorowany
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka
Pierwsza pomoc przy zespole suchego oka Materiał sponsorowany
Jak chronić skórę przed słońcem?
Jak chronić skórę przed słońcem?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
"Taki trening jest bardziej treściwy i konkretny" - zapytaliśmy eksperta, dlaczego warto postawić na trening online?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Zioła na menopauzę – które łagodzą nieprzyjemne objawy przekwitania?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?
Ocet spirytusowy- właściwości i zastosowanie. Do czego można go użyć?