Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zielony jęczmień (młody jęczmień) – właściwości lecznicze, zastosowanie i skutki uboczne

Zielony jęczmień (młody jęczmień) – właściwości lecznicze, zastosowanie i skutki uboczne

Zainteresował Cię ten artykuł?
zielony-jęczmień

Fot.: udra / Getty Images

Zielony jęczmień jest popularnym suplementem diety o właściwościach wspomagających odchudzanie, przeciwzapalnych i przeciwwirusowych. Stosuje się go w celu przyspieszenia procesu gojenia się ran i innych zmian skórnych, a także wspomagająco przy leczeniu chorób układu krwionośnego i naczyniowego. Młody jęczmień cieszy się również dużą popularnością ze względu na to, że wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej.

Młody, zielony jęczmień to bogactwo witamin i minerałów a także aminokwasów i enzymów. Dodaje energii, reguluje procesy zachodzące w organizmie i wzmacnia odporność. W sprzedaży dostępny jest jako suplement diety w postaci tabletek z wysuszonych i zmielonych źdźbeł albo w postaci proszku do zmieszania z płynem (w formie koktajlu) lub zamkniętego w kapsułkach. Proszek uzyskuje się po odparowaniu soku z jęczmienia.

Wartości odżywcze zielonego jęczmienia

Zielony jęczmień (młody jęczmień) to sadzonki, które wykiełkowały w ciągu maksymalnie 200 dni od posadzenia. Źdźbła zawierają wiele wartości odżywczych. Są bogatym źródłem błonnika i aminokwasów, w tym przede wszystkim: tryptofanu, kwasu glutaminowego, kwasu asparaginowego, argininy, lecytyny i fenyloalaniny. Ponadto młody zielony jęczmień zawiera witaminę A, C, E i K, a także witaminy z grupy B. Wśród wartości odżywczych tego zboża należy wymienić również takie minerały jak: cynk, selen, fosfor, potas, wapń, brom, chrom, miedź, jod, żelazo, magnez, sód i siarkę.

Właściwości lecznicze zielonego jęczmienia

Zielony jęczmień wykazuje wiele właściwości leczniczych, potwierdzonych licznymi badaniami naukowymi. Wśród nich można wymienić:

  • właściwości antyoksydacyjne – opóźniają procesy starzenia i przeciwdziałają chorobom nowotworowym, a także schorzeniom neurodegeneracyjnym, takim jak choroba Alzheimera, choroba Parkinsona i stwardnienie rozsiane; właściwości te związane są z obecnością aminokwasów i witaminy E w składzie młodego jęczmienia;
  • właściwości przeciwdepresyjne – pozwalają na zmniejszenie wpływu stresu na zdrowie człowieka; przyjmowanie preparatów z zielonym jęczmieniem przyczynia się do podwyższenia poziomu serotoniny w mózgu;
  • właściwości hipoglikemiczne – opierają się przede wszystkim na zmniejszaniu poziomu cukru we krwi, dzięki czemu młody jęczmień zapobiega cukrzycy, chorobom układu krążenia, a także dolegliwościom żołądkowym i jelitowym;
  • właściwości hipolipemizujące – pozwalają na przeciwdziałanie miażdżycy, udarom i chorobom niedokrwiennym serca.

Młody jęczmień ma również działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Pomaga w leczeniu niestrawności żołądka, chorób wrzodowych i innych dolegliwości układu pokarmowego. Pomaga również w niwelowaniu oznak starzenia się.

Młody jęczmień na odchudzanie

Ponieważ zielony jęczmień jest bogatym źródłem wielu wartości odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu oraz enzymów wspomagających trawienie, jego spożywanie zaleca się osobom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Zapewnia on uczucie sytości, a także wspomaga proces przemiany materii. Preparaty z zielonym jęczmieniem wspomagają proces spalania tkanki tłuszczowej, ale nie zastępują aktywności fizycznej i zbilansowanej diety. Oprócz tego preparaty z młodym jęczmieniem zawierające błonnik (preparaty ze zmielonych liści) poprawiają perystaltykę jelit i ułatwiają oczyszczanie układu pokarmowego.

Rodzaje preparatów z zielonego jęczmienia

Młody jęczmień dostępny jest w dwóch postaciach jako:

  • proszek do zmieszania z płynem jako koktajl (ma dość specyficzny smak) albo zamknięty w kapsułkach. Proszek z zielonego jęczmienia pozyskiwany jest z wyciśniętego i odparowanego soku z liści zboża. Jest on bogatym źródłem witamin, mikroelementów i enzymów. Jednak charakteryzuje się on bardzo małą zawartością błonnika. Proszek z zielonego jęczmienia jest stosunkowo drogi – cena za 100 g produktu waha się od 50 do nawet 100 zł.
  • tabletki z zielonego jęczmienia, które produkuje się z suszonych i zmielonych źdźbeł tego zboża. Tego typu preparat jest znacznie tańszy i kosztuje od 20 do 50 zł, co uzależnione jest od producenta oraz ilości tabletek w opakowaniu. Tabletki z młodego jęczmienia w przeciwieństwie do proszku, są bogatym źródłem błonnika, jednak zawierają mniejsze stężenia mikroelementów.

Zielony jęczmień – skutki uboczne

Na początku stosowania preparatów z młodym jęczmieniem mogą pojawić się skutki uboczne, które jednak po 2 tygodniach regularnego stosowania powinny całkowicie ustąpić. Wśród najczęstszych z nich można wymienić: ból głowy, wzdęcia, obijanie, nudności i wymioty.

Zobacz film: Czy warto jeść produkty witaminizowane?. Źródło: Wiem, co kupuję

Bibliografia:

1. Kawka K., Lemieszek M.K., Prozdrowotne właściwości młodego jęczmienia „Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu” 2017 nr 7, s. 7-8.

2. Celarek F., Szczegółowa uprawa roślin rolniczych: morfologia i biologia roślin, Siedlce 2002, s. 58.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
39
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?