Polub nas na Facebooku
Czytasz: Ziarnina – co to jest i jak się jej pozbyć?

Ziarnina – co to jest i jak się jej pozbyć?

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: Picture-Factory / fotolia.com

Ziarnina powstaje jako efekt gojenia się tkanek. Wypełnia ubytek powstały po ich uszkodzeniu. Jest nowo powstałą tkanką łączną o bogatej sieci naczyń włosowatych. Często dochodzi do niej po zabiegach przekłucia uszu lub innego rodzaju piercingu.

Ziarnina pojawia się na skutek uszkodzenia mechanicznego – urazu, oparzenia czy zakażenia. Może wystąpić jako efekt kontaktu tkanki z ciałem obcym. Niestety zazwyczaj nie znika samoistnie, ma tendencję do narastania i wymaga odpowiednich zabiegów jej usunięcia.

Ziarnina – co to jest?

Ziarnina jest tkanką łączną, która powstaje jako skutek gojenia się rany, kiedy tkanki mają słabe zdolności do regeneracji bądź nie posiadają ich zupełnie i w ich zastępstwie gojenie odbywa się z utworzeniem blizny. Zmiana nazywana jest inaczej przerostem ziarninowania tkankowego, do którego dochodzi, gdy organizm produkuje zbyt dużo tkanki. Niektóre osoby mogą mieć tendencję do zbytniego ziarninowania, dlatego jeżeli zmiana wystąpi raz, można spodziewać się, że dojdzie do niej ponownie, np. w przypadku wielokrotnie powtarzanego piercingu. Zmiana określana jest potocznie „dzikim mięsem” i może wystąpić na wielu powierzchniach ciała.

Nazwa „ziarnina” związana jest z wyglądem nowej tkanki, której pasemka i pętle naczyń włosowatych wystają ponad powierzchnię właściwej skóry i są chropowate w dotyku – przypominają skupisko ziarenek.

Zobacz też: Usuwanie blizn – jaką metodę wybrać? Ile kosztuje laserowe usuwanie bliznowców?

Ziarnina w uchu

Zmiana może wystąpić zarówno w uchu środkowym, np. na skutek przewlekłego stanu zapalnego, jak i na uchu zewnętrznym jako efekt np. zabiegu przekłucia (piercing).

Ziarnina w uchu środkowym jest łatwo krwawiąca tkanką, która rozwija się w miejscach dotkniętych przewlekłym stanem zapalnym. W zaawansowanych przypadkach zmiany mogą być bardzo rozległe i tworzą tzw. polipy uszne. Ich obecność może prowadzić do problemów ze słuchem. Usunięcie ziarniny w uchu środkowym wymaga zabiegu chirurgicznego.

Zobacz także: Jak wygląda zakażenie rany? Jakie leczenie należy zastosować?

Ziarnina jako następstwo piercingu

Ziarnina powstająca po piercingu jest zjawiskiem dość powszechnym. Pojawia się na skutek np. podrażnienia świeżego przekłucia, zakażenia, podrażnienia przez ciało obce lub odgniecenia rany (np. podczas snu). Jeżeli proces ziarninowania wywołany jest przez kontakt tkanek z ciałem obcym, niestety zmiana może nawracać nawet po wygojeniu. Ziarnina jako skutek uboczny piercingu może pojawiać się nie tylko na uchu, ale również w okolicy pępka, brwi czy nosa, czyli w tych miejscach, gdzie noszone są kolczyki.

W celu pozbycia się zmiany można zastosować kilka różnych sposobów. Jednym z popularniejszych jest jej wysuszenie przez przemywanie spirytusem salicylowym. Można też przykładać okłady ze stężonej witaminy C dostępnej w ampułkach. Tak potraktowana ziarnina odpada i można wówczas stosować maść z antybiotykiem miejscowo, aż do czasu całkowitego wygojenia.

Jeżeli zmiana nie chce zniknąć, skutecznym sposobem są preparaty do wypalania lub odmrażania kurzajek. Ziarnina, której nie można się pozbyć domowymi sposobami, wymaga usunięcia przez chirurga. Jest to prosty i bezbolesny zabieg.

Ziarninowanie rany

Proces ziarninowania rany związany jest z jej gojeniem się. Polega na łączeniu się brzegów rany, podczas gdy jej środek wypełnia ziarnina. Skutkiem tego procesu jest blizna. Proces ten jest charakterystyczny dla urazów, w których wystąpił znaczny ubytek skóry i nie doszło do jej pierwotnego zamknięcia. Na dnie tego typu rany, po dokładnym odkażeniu i oczyszczeniu, zaczyna wytwarzać się ziarnina, która wyrasta z naczyń krwionośnych. Jest ona podstawą do kolejnych etapów powstawania nowych tkanek. Niestety tego typu proces gojenia zwykle pozostawia po sobie dużą i widoczną blizną.

Ziarnina po porodzie

Jeśli poród odbywa się naturalnie, jego następstwem są często różnego rodzaju urazy krocza np. pęknięcie czy rana po nacięciu krocza – zabiegu położniczym dokonywanym, aby ułatwić poród. Po jego zakończeniu krocze zszywane jest w znieczuleniu miejscowym. Jeżeli jednak rana nie goi się prawidłowo i dochodzi do rozchodzenia się jej brzegów, wówczas w jej wnętrzu wytwarza się ziarnina. Gojenie przez ziarninowanie jest dłuższym procesem, a zmiany powstałe na jego skutek mogą być duże i wymagać kolejnych zabiegów.

Zobacz też: Nacięcie krocza przy porodzie: wady, zalety, możliwe powikłania. Czy nacięcie krocza boli?

Ziarnina po wyrwaniu zęba – zapalenie ziarninowe

Choroby zębów lub przyzębia, a także próchnica czy niedokładnie przeprowadzone leczenie kanałowe mogą powodować utrzymujące się infekcje, z których jedną jest zapalenie ziarninowe, a w konsekwencji powstawanie ziarniaków (skupisk tkanek). Wewnątrz nich znajduje się ziarnina, czyli tkanka powstała na skutek procesu gojenia się ran.

Takie zmiany najczęściej wykrywane są przy okazji wykonywania zdjęć RTG. Nie powodują bólu i zazwyczaj nie wywołują żadnych objawów dodatkowych. Leczenie zależy od wielkości ziarniaków i ich umiejscowienia oraz stanu ogólnego osoby, u której zostały wykryte. Jest ono konieczne, ponieważ zmiany mają tendencję do rozrastania się, mogą przekształcić się w torbiele korzeniowe lub prowadzić do powstania przetoki.

Zobacz film: Jakie funkcje pełni skóra? Źródło: Bez skazy

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
99
34
Komentarze (0)
Nie przegap
Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola 
Choroby, które dziecko może przynieść z przedszkola 
Normy poziomu cukru we krwi i sposoby regulacji stężenia glukozy w organizmie
Normy poziomu cukru we krwi i sposoby regulacji stężenia glukozy w organizmie
Jakie stany chorobowe odpowiadają za podwyższone monocyty?
Jakie stany chorobowe odpowiadają za podwyższone monocyty?
Siemię lniane -  właściwości lecznicze. Jak przygotować i pić siemię?
Siemię lniane -  właściwości lecznicze. Jak przygotować i pić siemię?
Kreatynina – badanie surowicy krwi – normy i interpretacja wyników 
Kreatynina – badanie surowicy krwi – normy i interpretacja wyników 
Trójglicerydy: ich rola w organizmie, normy, interpretacja wyników i sposoby na obniżenie
Trójglicerydy: ich rola w organizmie, normy, interpretacja wyników i sposoby na obniżenie