Polub nas na Facebooku
Czytasz: #ZglosTo i chroń dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie
menu
Polub nas na Facebooku

#ZglosTo i chroń dzieci przed szkodliwymi treściami w internecie

Zobacz także: Co to są patotreści? Źródło: Zdrowie

W internecie można znaleźć wszystko. To właśnie w sieci szukamy informacji, sprawdzamy wiadomości. Niestety internet jest też pełen treści, które w ogóle nie powinny się tam znaleźć. Kampania społeczna #zglosTo ma zachęcić do reagowania i "oczyszczania" sieci z takich niepokojących materiałów.

Badania pokazują, że nawet 85 proc. Polaków ma kontakt z patotreściami, ale nic z tym nie robi i nigdzie tego nie zgłasza. 76 proc. dorosłych badanych spotkało się w ciągu ostatniego roku z mową nienawiści i hejtem w sieci, 71 proc. z treściami wulgarnymi i przemocowymi, 52 proc. miało kontakt z cyberprzemocą (groźby, straszenie i szantażowanie), a 40 proc. z nielegalną pornografią. Ale patotreści to także materiały ukazujące przemoc, promujące narkotyki, pijaństwo, samookaleczenie czy samobójstwo. Z takimi treściami - niestety - stykają się także dzieci.

Dlaczego dzieci oglądają patotreści?

Zdaniem Marty Wojtas, psychologa z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, dziećmi kieruje przede wszystkim ciekawość. Szacuje się, że aż 80 proc. młodych ludzi słyszało o tym, że w sieci można znaleźć tego rodzaju materiały.

Bardzo często chcą się po prostu przekonać, co to jest, skoro inni o tym mówią. Ciekawość jest zdecydowanie dominującym czynnikiem - mówi specjalistka.

Trzeba jednak podkreślić, że problemem nie jest tylko dziecięca ciekawość, a podejście rodziców do tego, co dziecko ogląda w internecie. Wielu rodziców ma świadomość zagrożenia, ale równie duża grupa dorosłych zupełnie nie kontroluje tego, co dziecko ogląda w sieci.

Z badań przeprowadzonych w zeszłym roku, jak i na potrzeby kampanii #zglosTo wynika, że z blisko połową młodych ludzi nikt nie rozmawiał o zagrożeniach, na które mogą natknąć się w sieci. To bardzo niepokojące dane - mówi psycholog.

Czy patotreści zmieniają zachowanie dziecka?

Młode osoby uczą się przede wszystkim przez modelowanie. Kontakt z patotreściami może sprawić, że dziecko nabierze przekonania, że na agresji, przemocy czy seksualizacji można zarobić. Bardzo często w młodych ludziach wykształca się pewna znieczulica na zachowania, które w społeczeństwie nie są akceptowane. Zatem jak reagować, kiedy widzimy, że z dzieckiem dzieje się coś złego?

Rodzice powinni przede wszystkim zrozumieć, jak wielką rolę w życiu dziecka odgrywa internet. Ogromna część młodych ludzi potrzebuje autorytetu i bardzo często znajduje go właśnie w sieci. Taka wiedza powinna stanowić punkt wyjścia i skłonić do zastanowienia się co z tym zrobić. To także powinno sprowokować do rozmowy z dzieckiem o tym, że nie wszystko, co znajduje się w sieci, jest dla niego dobre - mówi psycholog.

#zglosTo - co to za kampania?

Wiedza i świadomość zagrożenia powinna sprowokować dorosłych także do zgłaszania niepokojących treści. Jak to zrobić? Wystarczy wejść na platformę - zglos.to

Na stronie w kilku prostych krokach można dowiedzieć się gdzie i jak skutecznie zgłosić szkodliwe, przemocowe treści napotkane w sieci. Jak to działa? Po odpowiedzi na cztery pytania zamknięte, system generuje najlepszy sposób reakcji - od prawie gotowych formularzy, dzięki którym można zgłosić zdarzenie do prokuratury, poprzez linki do zgłaszania na platformie, na której doszło do zdarzenia, po porady, aby porozmawiać z dorosłym, któremu się ufa, w przypadku osób nieletnich.

Organizatorami kampania są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę oraz Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zobacz także: In vitro - szansa na bycie rodzicem

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Te strony internetowe są niebezpieczne!
Sprawdź, czy twoje dziecko z nich nie korzysta
Te strony internetowe są niebezpieczne! Sprawdź, czy twoje dziecko z nich nie korzysta Dzień Dobry TVN
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci?
"Kontrola czy zakazywanie są mało skuteczne"
Jak zadbać o bezpieczeństwo dziecka w sieci? "Kontrola czy zakazywanie są mało skuteczne" Dzień Dobry TVN
Psycholog:
Patotreści są jak serial i mogą wciągać
Psycholog: Patotreści są jak serial i mogą wciągać TVN zdrowie
Przerwij ciszę - zobacz jak reagują dzieci dotknięte przemocą.
Nie bądź obojętny!
Przerwij ciszę - zobacz jak reagują dzieci dotknięte przemocą. Nie bądź obojętny! TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia