Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zespół Gerstmanna – przyczyny i objawy zespołu tętnicy kątowej

Zespół Gerstmanna – przyczyny i objawy zespołu tętnicy kątowej

mózg

Fot: cosmin4000 / gettyimages.com

Zespół Gerstmanna jest efektem uszkodzenia niektórych funkcji mózgu na skutek uszkodzenia kory kojarzeniowej w płacie ciemieniowym mózgu. Leczenie jest zależne od przyczyny wywołującej ten zespół objawów.

Zespół Gerstmanna, czyli inaczej zespół tętnicy kątowej lub zespół zakrętu kątowego, to zespół różnych objawów neurologicznych wynikających z uszkodzenia płata ciemieniowego, zakrętu nadbrzeżnego i zakrętu kątowego. Może być efektem udaru (niedokrwienia), powstałego na skutek zablokowania przepływu krwi przez tętnicę kątową mózgu.

Zespół Gerstmanna – co to jest?

Zespół Gerstmanna, inaczej określany jako zespół tętnicy kątowej, został po raz pierwszy opisany przez Josefa Gerstmanna w 1924 r. Nie jest to jednostka chorobowa, lecz zespół objawów klinicznych, wynikających z ogniska niedokrwiennego i uszkodzenia płata ciemieniowego w mózgu w obrębie półkuli dominującej. Każdy obszar w mózgu człowieka odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie różnych zmysłów, czucia czy motoryki ciała.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu nerwowego. Źródło: 36,6.

Płat ciemieniowy najczęściej ulega uszkodzeniu na skutek niedokrwienia. Dzieli się go na kilka obszarów. Te zlokalizowane tuż za bruzdą środkową mózgu odbierają i przetwarzają bodźce zmysłowe. Zakręt zaśrodkowy płata ciemieniowego, tzw. pierwszorzędowa kora ciemieniowa, odpowiada za odbiór bodźców czuciowych. Ku tyłowi od zakrętu zaśrodkowego znajduje się drugorzędowa kora kojarzeniowa, która nadaje wrażeniom czuciowym bardziej złożony charakter. Jest to obszar, dzięki któremu człowiek potrafi rozpoznawać przedmioty za pomocą dotyku.

Trzeciorzędowa kora kojarzeniowa płata ciemieniowego znajduje się na pograniczu skroniowo-ciemieniowo-potylicznych obszarów mózgu. To właśnie tu mieści się zakręt kątowy i nadbrzeżny. Obszar ten jest odpowiedzialny za orientację przestrzenną (również w odniesieniu do własnego ciała i jego poszczególnych części), za planowanie, możliwość wykonywania wieloetapowych ruchów dowolnych, ekspresję mowy, umiejętność nazywania. Uszkodzenie tego obszaru w obrębie półkuli dominującej wywołuje właśnie zespół objawów określany mianem zespołu Gerstmanna.

Charakterystyka objawów zespołu Gerstmanna

Zespół Gerstmanna obejmuje następujące objawy:

  • agnozja – niemożność rozpoznania palców własnej ręki,
  • agrafia – utrata zdolności pisania i literowania,
  • aleksja – utrata umiejętności czytania,
  • akalkulia – utrata zdolności liczenia i „posługiwania się” liczbami,
  • afazja amnestyczna – upośledzenie nazywania przedmiotów i zjawisk (w tej odmianie afazji chory nie potrafi nadać obiektowi konkretnej nazwy, jednak jest w stanie opisać, do czego dana rzecz służy),
  • trudność w rozróżnieniu strony prawej i lewej,
  • mikro- lub makrosomatognozja – odczuwanie własnych części ciała jako nienaturalnie małe lub nienaturalnie duże.

Leczenie zespołu Gerstmanna

Nie można mówić o metodzie leczenia zespołu Gerstmanna, ponieważ nie jest to konkretna choroba, a szereg objawów uszkodzenia obszaru mózgu odpowiedzialnego za niektóre funkcje. Leczenie zależy więc od przyczyny, która wywołała objawy. Najczęściej uszkodzenie obszaru ciemieniowo-skroniowo- potylicznego półkuli dominującej wynika z udaru, czyli uszkodzenia mózgu na skutek jego niedokrwienia (udar niedokrwienny).

Postępowanie, leczenie i rokowanie zależą od rozległości ogniska udarowego, wieku pacjenta, czasu rozpoznania i podjęcia interwencji medycznej. Nie można przewidzieć stopnia powrotu niektórych funkcji mózgu po jego uszkodzeniu. Odpowiednia rehabilitacja i leczenie nie zawsze pozwalają na ich całkowite przywrócenie.

Zobacz film: Budowa mózgu. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
17
3
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu?
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu? Materiał sponsorowany
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja)
Przepisy na pięć zdrowych posiłków (śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek, kolacja) Materiał sponsorowany
Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi?
Jak podnieść ciśnienie tętnicze krwi? Materiał sponsorowany