Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zespół Conna (hiperaldosteronizm) – przyczyna wysokiego ciśnienia
menu
Polub nas na Facebooku

Zespół Conna (hiperaldosteronizm) – przyczyna wysokiego ciśnienia

NAN

Fot: Traumbild / fotolia.com

Nadciśnienie tętnicze może wiązać się z szeregiem różnych jednostek chorobowych. Jednym z nich jest hiperaldosteronizm, znany szerzej jako zespół Conna. Za skomplikowaną nazwą kryje się poważna choroba, której należy zacząć w porę przeciwdziałać. W przeciwnym wypadku może dojść do szeregu powikłań.

Zespół Conna (hiperaldosteronizm pierwotny) to choroba endokrynologiczna, związana z nadmiernym i nieprawidłowym wydzielaniem aldosteronu w korze nadnerczy. Hormon ten jest odpowiedzialny za regulację gospodarki wodnej i mineralnej wewnątrz organizmu, wpływa także na pracę serca i nerek.

Hiperaldosteronizm a nadciśnienie

W obiegowej opinii nadciśnienie tętnicze związane jest przede wszystkim ze stylem życia i czynnikami genetycznymi. Szczególnie narażone są na nie osoby stosujące niewłaściwą dietę, nieuprawiające sportu, prowadzące siedzący tryb życia i takie, w których rodzinie zdarzają się przypadki podobnych schorzeń. To oczywiście prawda, ale współczesna medycyna pokazuje wyraźnie, że za nadciśnieniem tętniczym wielu chorych stoi inne schorzenie – hiperaldosteronizm pierwotny, nazywany także zespołem Conna. Nadmiar aldosteronu doprowadza do zaburzenia gospodarki mineralnej – organizm wydala większe ilości potasu i magnezu, zatrzymuje jednak sód i wodę. W takiej sytuacji nadciśnienie tętnicze jest jednym z objawów zespołu Conna. Właśnie z tego względu niezwykle ważne jest właściwe zdiagnozowanie choroby oraz podjęcie odpowiedniego leczenia.

Zespół Conna – objawy

Zatrzymanie w organizmie sodu i niedobór potasu wiążą się nie tylko z podwyższeniem ciśnienia tętniczego. Doprowadzają także do szeregu objawów, które bardzo łatwo zaobserwować. W przypadku ich wystąpienia, warto zwrócić się do lekarza w celu podjęcia odpowiedniego leczenia. Są to:

Zobacz film: Jak przekonać ludzi, aby zaczęli dbać o swoje zdrowie? Źródło: Agencja TVN.

  Ignorowanie objawów choroby Conna prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji – ucierpieć może nie tylko serce i układ krwionośny (hiperaldosteronizm doprowadza między innymi do powiększenia mięśnia sercowego, jego włóknienia oraz uszkodzenia nerek. Aldosteron sprzyja również stanom zapalnym i utrudnia przepływ naczyniowy. Może spowodować zawał mięśnia sercowego i udar mózgu.

  Przyczyny hiperaldosteronizmu

  Hiperaldosteronizm może mieć charakter pierwotny albo wtórny. W pierwszym przypadku jest bezpośrednio związany z nadnerczami, w drugim – ma związek z innymi czynnikami, w tym z nadciśnieniem tętniczym, stosowaniem antykoncepcji hormonalnej, niewydolnością nerek, następstwami zawału serca czy zwężeniem tętnicy aortalnej. Chorobą szczególnie zagrożone są osoby cierpiące na marskość wątroby oraz kobiety w ciąży. Większą uwagę powinny zachować także ci, których krewni chorowali na hiperaldosteronizm. Za największą liczbę zachorowań (szacuje się, że dotyczy to nawet 60% chorych) odpowiada łagodny guz nadnerczy – gruczolak. Niewiele mniej przypadków hiperaldosteronizmu to efekt przerośniętej kory nadnerczy. Zespół Conna może być wywołany także przez aktywne hormonalnie nowotwory.

  Zobacz film: Czy nadciśnienie dotyczy tylko osób dorosłych? Czy choroba może pojawić się u dziecka? Źródło: Agencja TVN.

  Diagnoza i leczenie

  Po ustaleniu szeregu objawów charakterystycznych dla zespołu Conna lekarz zaleci nam wykonanie badań, które pomogą ustalić źródło problemu. Przede wszystkim będzie to badanie poziomu aldosteronu, potasu i sodu we krwi. Diagnozę może ułatwić także USG lub tomografia komputerowa (TK) jamy brzusznej – dzięki nim możliwe będzie ustalenie stanu nadnerczy. Właściwe leczenie uzależnione jest od wybranego czynnika powodującego chorobę. W przypadku wykrycia guza nadnerczy zaleca się jego chirurgiczne usunięcie – gruczolak wykazuje bowiem aktywność hormonalną. Sam hiperaldosteronizm leczy się farmakologicznie – w tym celu wykorzystuje się preparaty hamujące działanie aldosteronu – na przykład blokery receptora mineralokortykosteroidowego.

  W zaburzeniach ciśnienia tętniczego zaleca się z kolei leki na jego obniżenie. Nie bez znaczenia pozostaje dieta. Należy wzbogacić ją o minerały, które ze względu na nadmiar aldosteronu są wypłukiwane z organizmu, i ograniczyć potrawy bogate w sód (np. sól). W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się więc: orzechy, gorzka czekolada, suszone owoce, świeże warzywa i owoce, nie ma w nim jednak miejsca na sól i żywność wysoko przetworzoną. Należy pamiętać o tym, że jedynie 60% przyswajanego każdego dnia sodu pochodzi bezpośrednio z soli kuchennej – reszta kryje się w potrawach. Uważać należy na wody mineralne, które często zawierają ten pierwiastek. Jego znaczne ilości znajdują się także w wielu konserwantach wykorzystywanych w przemyśle spożywczym. Z tego względu najlepiej wykorzystywać wyłącznie produkty naturalne i przygotowywać posiłki samemu. Nie bez znaczenia pozostanie także kwestia aktywności fizycznej – to najlepszy sojusznik w walce z chorobami sercowymi i nadciśnieniem tętniczym.

  Zobacz film: Czy antykoncepcja hormonalna może leczyć? Źródło: Stylowy Magazyn

  Czy artykuł okazał się pomocny?
  Tak Nie
  38
  1
  Polecamy
  Jakie są przyczyny osłabienia organizmu?
Jak radzić sobie z przemęczeniem?
  Jakie są przyczyny osłabienia organizmu? Jak radzić sobie z przemęczeniem? Dzień Dobry TVN
  Chroniczne zmęczenie.
Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie
  Chroniczne zmęczenie. Przyczyny, objawy i metody na ciągłe zmęczenie Dzień Dobry TVN
  Dieta niskosodowa – menu, wskazania i przeciwwskazania
  Dieta niskosodowa – menu, wskazania i przeciwwskazania TVN zdrowie
  Nadnercza to „fabryka” hormonów!
Zależy od nich kondycja całego organizmu
  Nadnercza to „fabryka” hormonów! Zależy od nich kondycja całego organizmu TVN zdrowie
  Komentarze (0)
  Nie przegap
  Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
  Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
  Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
  Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
  Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
  Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
  Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
  Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
  Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
  Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
  Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
  Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki