Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zatoki przynosowe – objawy i leczenie chorób zatok

Zatoki przynosowe – objawy i leczenie chorób zatok

NAN

Fot: eggeeggjiew / fotolia.com

Zatoki przynosowe to część układu oddechowego połączona z jamą nosową. Mogą one ulegać zachorowaniom, z których najpopularniejsze to zapalenie zatok. Choroba może pojawić się jako powikłanie po przeziębieniu. Objawia się m.in. kaszlem.

Zapalenie zatok przynosowych może pojawić się nawet pod wpływem próchnicy zębów. Nieleczona choroba oprócz bólu głowy może przynieść znacznie poważniejsze konsekwencje – stan zapalny może rozprzestrzenić się na inne tkanki.

Zatoki przynosowe – co to jest?

Mianem zatok określane są pneumatyczne przestrzenie w kościach twarzoczaszki. Są to elementy błony śluzowej wrośnięte od jamy nosowej w kości, od których biorą się ich nazwy. Zatoki rozwijają się już w życiu płodowym – pierwszą jest zatoka szczękowa. Finalny wymiar osiągają dopiero między 10 a 20 rokiem życia.

Zatoki nawilżają i ogrzewają wdychane powietrze, a podczas procesu respiracji wyrównują różnicę ciśnień. Chronią mózgoczaszkę przed urazami, ogrzewają podstawę czaszki i oczodół. Osłaniają ucho wewnętrzne przed przewodzeniem własnego głosu drogą kostną.

Zobacz film: Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok? Źródło: 36,6

Na jakie choroby narażone są zatoki przynosowe?

W zatokach przynosowych mogą rozwinąć się torbiele i polipy, nowotwory, a także grzybica. Jednak najczęstszym schorzeniem tego organu jest zapalenie – ostre lub przewlekłe.

  • Polipy zatok

Polipy są strukturami powstającymi przez rozrost błony śluzowej. Często występują na skutek innych chorób – mukowiscydozy, astmy lub powikłań poalergicznych. Polipy pojawiają się najczęściej u mężczyzn i nie dają objawów bólowych. Powstają przy ujściu zatok do jamy nosowej i zatykają zatoki. Małe polipy nie dają symptomów, duże natomiast objawiają się wyciekami ropnej wydzieliny z nosa, zaburzeniami oddychania, utratą węchu z częściowym upośledzeniem smaku i przewlekłym uczuciem zatkania nosa. Wydzielina spływa także po tylnej ścianie gardła. Pojawiają się rozpierające bóle głowy, które nasilają się przy pochylaniu, ból zębów i łzawienie.

Przed podjęciem leczenia należy wykonać rtg zatok,  tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny i testy alergiczne. Przy zachowaniu drożności nosa lekarz przepisuje glikokortykosteroidy donosowe o działaniu przeciwzapalnym. W przypadku jej braku wskazane jest operacyjne wycięcie polipa.

  • Zapalenie zatok

Zapalenie zatok najczęściej występuje w wyniku niedoleczonych i nawracających infekcji górnych dróg oddechowych. Dotyka zazwyczaj alergików, astmatyków, osoby z alergicznym nieżytem nosa i posiadające nieprawidłowości anatomiczne, takie jak przerost migdałków lub skrzywioną przegrodę nosa. Objawia się różnie w zależności od miejsca występowania. Ból w okolicy czoła oznacza zapalenie zatok czołowych, a obrzęk okolic oczu i utrata węchu – zatok sitowych. Bóle zatok nasilają się przy pochylaniu głowy, pojawia się wydzielina z nosa – przezroczysta i rzadka z powodu zapalenia wirusowego lub gęsta i ropna w wyniku działania bakterii. Mogą wystąpić także objawy, takie jak gorączka, brak apetytu i ogólne złe samopoczucie.

W początkowym stadium zapalenie zatok można wyleczyć domowymi sposobami, takimi jak inhalacje i rozgrzewające okłady. Jeżeli choroba trwa ponad tydzień, należy udać się do lekarza. Zwykle niezbędne są dodatkowe badania mikrobiologiczne, takie jak posiew wydzieliny z nosa. Jest ona pobierana przez nakłucie odpowiedniego fragmentu i na podstawie jej badania dobiera się antybiotyk. W niejednoznacznych przypadkach lekarz może zlecić badanie endoskopowe.

Zobacz też: Domowe sposoby na zatoki

  • Torbiele zatok

Przyczyną powstawania torbieli jest przewlekły zastój gęstej wydzieliny i niedrożność ujścia do jamy nosowej przez utrudniony odpływ wydzieliny. Taki stan ma swoje źródło zazwyczaj w przewlekłym zapaleniu zatok prowadzącym do utrzymującego się obrzęku śluzówki i zwiększonej produkcji śluzu. Zablokowany odpływ wydzieliny sprzyja tworzeniu się torbieli, ale pewne czynniki dodatkowo predysponują do tego stanu. Są to przewlekłe i częste alergie i infekcje oraz czynniki anatomiczne, takie jak skrzywienie przegrody nosowej i przerost migdałków. Niewielkie torbiele nie dają objawów. Kiedy się powiększają, pojawiają się bóle głowy w obrębie twarzoczaszki rozpierające i narastające przy pochylaniu, niedrożność nosa i zatok, zaburzenia węchu, senność, chrapanie. Gęsta, śluzowa wydzielina z nosa przy torbielach pojawia się rzadko. Jedyną metodą ich leczenia jest operacja.

  • Grzybica zatok

Grzybicę zatok wywołują grzyby z gatunków m.in. Candida, Penicillium, Phycomycetes. Chorobie sprzyjają zaburzenia odporności (w tym zakażenie wirusem HIV), bardzo częste infekcje dróg oddechowych, mukowiscydoza, nieprawidłowości anatomiczne, zaburzenia ruchomości rzęsek, polipy, a nawet cukrzyca. Wśród objawów wyróżnia się katar, uczucie niedrożności nosa, nieprzyjemny zapach z ust, obrzęk w okolicy oczu i nosa, ogólne osłabienie oraz spływanie wydzieliny po tylnej ścianie gardła.

W celu postawienia diagnozy wykonuje się szereg badań – tomografię komputerową, badania laboratoryjne oraz mikrobiologiczne i, nieco rzadziej, mykologiczne. Leczenie odbywa się poprzez zażywanie środków przeciwgrzybiczych i przeciwhistaminowych oraz płukanie zatok solą fizjologiczną.

Zobacz film: Metody leczenia zapalenia zatok. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
27
5
Polecamy
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić?
Napięciowy ból głowy – jak sobie z nim radzić? Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt Dzień Dobry TVN
Zapalenie “zatok” (komórek) sitowych – objawy i sposoby leczenia
Zapalenie “zatok” (komórek) sitowych – objawy i sposoby leczenia TVN zdrowie
Zapalenie zatok czołowych – jakie wywołuje objawy? Przyczyny i metody leczenia
Zapalenie zatok czołowych – jakie wywołuje objawy? Przyczyny i metody leczenia TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych Materiał sponsorowany
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać?
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać? Materiał sponsorowany
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Małe AGD, które warto mieć w domu
Małe AGD, które warto mieć w domu Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Smog latem. Jak się przed nim chronić?
Smog latem. Jak się przed nim chronić? Materiał sponsorowany