Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie “zatok” (komórek) sitowych – objawy i sposoby leczenia

Zapalenie “zatok” (komórek) sitowych – objawy i sposoby leczenia

ból głowy

Fot.: moodboard / Getty Images

Zapalenie komórek sitowych popularnie nazywanych zatokami sitowymi, rozwija się, gdy zalega w nich wytwarzana wydzielina, stając się pożywką dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Blokada ujść zatok ma często związek z obrzękiem przewodów nosowych podczas przeziębienia.

Komórki sitowe, znajdujące się blisko nosa filtrują, oczyszczają i nawilżają wdychane powietrze. Ich funkcje wspomaga rzadki śluz produkowany w zatokach, który następnie spływa do przewodów nosowych, chroniąc je przed przesuszeniem.

Przyczyny zapalenia komórek sitowych

Stan zapalny w obrębie komórek sitowych to często następstwo innych schorzeń, które mają niekorzystny wpływ na przepływ wydzieliny z zatok lub ich strukturę. Do chorób tych zalicza się zwykłe przeziębienie, infekcje górnych dróg oddechowych, alergie, polipy w nosie, skrzywienie przegrody nosowej, powiększenie migdałków oraz infekcje jamy ustnej. Zapalenie komórek sitowych może być także wynikiem obecności ciał obcych w nosie lub urazu twarzy lub samego nosa.

Zapalenie zatok sitowych – objawy

Chorzy mogą doświadczać między innymi bólu między oczami i wyraźnej tkliwości podczas dotykania nosa. Stan zapalny objawia się także nieżytem nosa utrzymującym się przez ponad 10 dni, obrzękiem twarzy, zatokowym bólem głowy, obecnością gęstej wydzieliny z nosa, bólem gardła, spływaniem śluzu z nosa po tylnej ścianie gardła, nieświeżym oddechem i kaszlem.

W przebiegu zapalenia komórek sitowych może dojść do osłabienia zmysłu smaku i węchu, a ponadto zdarza się, że choremu dokucza ból ucha, gorączka i ogólne zmęczenie. Gdy objawy nie ustępują po 8 tygodniach, diagnozuje się tak zwane przewlekłe zapalenie “zatok” sitowych. Oprócz wyżej wymienionych symptomów schorzenie to powoduje trudności z oddychaniem i zawroty głowy.

Zapalenie komórek sitowych – leczenie

Stan zapalny komórek sitowych to źródło dużego dyskomfortu, dlatego jego leczenie ma na celu przede wszystkim poprawę jakości życia chorego. Lekarz może zalecić na przykład stosowanie sterydowych sprayów do nosa lub leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Preparaty antyhistaminowe, popularne w leczeniu zapalenia zatok czołowych, na ogół nie sprawdzają się w przypadku stanu zapalnego komórek sitowych, ponieważ powodują gęstnienie wydzieliny z nosa i tym samym dodatkowo utrudniają udrożnienie zatok. Jeśli dojdzie do kolonizacji bakteryjnej, może okazać się konieczne wdrożenie do leczenia antybiotyku.

Jakie objawy daje zapalenie zatok? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zapalenie zatok - objawy, leczenie. Źródło: 36.6.

Nieinwazyjne metody leczenia stanu zapalnego zwykle przynoszą dobry efekt, ale nie jest to regułą – przy braku poprawy, w określonych okolicznościach (krzywa przegroda, polipy w nosie itp.), warto rozważyć zabieg chirurgiczny. Operacja pozwala bowiem na korektę wad strukturalnych, poszerzenie przewodów nosowych i, w razie konieczności, na usunięcie uszkodzonych tkanek.

Zapalenie komórek sitowych – powikłania

Komplikacje stanu zapalnego są rzadkie, ale mogą mieć miejsce – chory doświadcza wówczas zaburzeń widzenia, silnego bólu oczu lub zmian w czynnościach umysłowych. W obliczu tych objawów powinien on jak najszybciej uzyskać pomoc medyczną.

Zapalenie komórek sitowych – leczenie domowe

Ból i ucisk towarzyszące stanom zapalnym zatok można zwalczać domowymi sposobami. Dobre efekty przynoszą ciepłe okłady na twarz, inhalacje i wdychanie pary wodnej podczas prysznica. W trakcie snu warto mieć pod głową większą poduszkę, by wesprzeć proces spływania wydzieliny z zatok do przewodów nosowych. Za dnia należy przyjmować dużo płynów, ponieważ odpowiednia podaż wody pomaga rozrzedzić śluz zalegający w zatokach. Ponadto zaleca się płukanie nosa roztworem soli w postaci sprayu.

Zapalenie komórek sitowych u dzieci

W pierwszych kilku latach życia dzieci są szczególnie podatne na infekcje nosa, uszu i zatok, które najczęściej są spowodowane przez wirusy. Ich symptomy mogą być nasilone przez alergie.

Objawy stanu zapalnego komórek sitowych u dzieci są zbliżone do oznak innych schorzeń, dlatego rozpoznanie zapalenia u najmłodszych bywa nie lada wyzwaniem. Jeśli symptomy (żółto-zielona wydzielina z nosa, kaszel, ból gardła, obrzęk wokół oczu, ból głowy) utrzymują się przez ponad 7–10 dni, można podejrzewać u dziecka stan zapalny.

Ostre zapalenie komórek sitowych u dzieci jest leczone antybiotykami oraz przy pomocy sprayów rozrzedzających śluz i poprawiających funkcje śluzówki nosa. Gdy stan zapalny ma przewlekłą postać lub często nawraca, warto skonsultować się z otolaryngologiem i rozważyć inne terapie lub leczenie chirurgiczne. Operacja polega na poszerzeniu ujścia zatok w celu poprawy przepływu powietrza. Czasem lekarz zaleca dodatkowo usunięcie migdałków.


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
100
7
Więcej na temat
Potylica – nerwoból potyliczny częstą przyczyną bólu z tyłu głowy
Potylica – nerwoból potyliczny częstą przyczyną bólu z tyłu głowy
Ból głowy z przodu czoła, po lewej stronie lub nad oczami – jakie może mieć przyczyny?
Ból głowy z przodu czoła, po lewej stronie lub nad oczami – jakie może mieć przyczyny?
Bóle głowy u 7 letniego dziecka - jakie badania powinnam wykonać aby poznać przyczynę?
Bóle głowy u 7 letniego dziecka - jakie badania powinnam wykonać aby poznać przyczynę?
Nerwobóle głowy – jakie mogą być przyczyny?
Nerwobóle głowy – jakie mogą być przyczyny?
Komentarze (1)
Nie przegap
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Czynnik reumatoidalny (badanie RF) – jak odczytać wyniki badania? 
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki