Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie tchawicy u dziecka – objawy i leczenie domowe

Zapalenie tchawicy u dziecka – objawy i leczenie domowe

Zainteresował Cię ten artykuł?
Chłopiec, który ma kaszel

Fot: KatarzynaBialasiewicz / gettyimages.com

Zapalenie tchawicy i krtani u dzieci określa się mianem podgłośniowego zapalenia krtani. Przyczyny zapaleń krtani i tchawicy to głównie wirusy. Jeśli duszność nie jest nasilona, stosuje się leczenie domowe, dziecko nie wymaga hospitalizacji.

Zapalenie tchawicy nie jest izolowaną jednostką chorobową. Najczęściej przebiega z zapaleniem oskrzeli bądź z zapaleniem krtani, przyjmując formę tzw. krupu wirusowego u dzieci, czyli podgłośniowego zapalenia krtani. Podgłośniowe zapalenie krtani najczęściej dotyczy dzieci przed 5. rokiem życia. Objawami są duszność i świst wdechowy.

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zapalenie tchawicy i krtani – objawy i przyczyny

Za zapalenie tchawicy i krtani u dzieci odpowiedzialne są przede wszystkim wirusy. Zalicza się do nich wirusy paragrypy, grypy A i B, adenowirusy, rynowirusy i metapneumowirusy. Do zakażenia może dojść drogą kropelkową. Ostre zapalenie krtani i tchawicy powoduje nagłe zaburzenia oddechowe u dzieci. Do objawów dodatkowych zalicza się kaszel oraz katar. W podgłośniowym zapaleniu krtani, czyli krupie, kaszel ma charakter szczekający.

Zapalenie oskrzeli i tchawicy objawia się kaszlem produktywnym, czyli z odkrztuszaniem śluzowo-ropnej wydzieliny. Świst, który towarzyszy często zapaleniu oskrzeli i tchawicy, wynika z przepływu powietrza przez zwężone drogi oddechowe.

Nasilenie objawów jest różne i zależne od etiologii zapalenia. Może być to tylko lekko dokuczliwy kaszel wynikający z podrażnienia receptorów kaszlu w oskrzelach przez zalegającą wydzielinę. Może to jednak również być bardzo nasilony kaszel z dusznością, a nawet upośledzeniem drożności dróg oddechowych. W efekcie wywołuje bardzo duży niepokój u dziecka.

Zobacz film: Domowe sposoby na przeziębienie. Źródło: 36,6.

Objawy najczęściej ustępują samoistnie. Kaszel może utrzymywać się jeszcze do 3 tygodni po ustaniu infekcji. Niewielki odsetek dzieci wymaga hospitalizacji w przebiegu zapalenia tchawicy czy krtani.

Leczenie zapalenia tchawicy i krtani

Leczenie szpitalne jest wskazane w przypadku wystąpienia zapalenia tchawicy i krtani u niemowląt mających ostre objawy, a także u dzieci cierpiących z powodu innych chorób zwężających światło dróg oddechowych. W zależności od potencjalnej przyczyny i stanu dziecka podejmuje się określone leczenie. Czasami konieczne jest zastosowanie wziewnych (bądź w innej formie) glikokortykosteroidów, które mają za zadanie rozszerzyć światło oskrzeli.

Domowe sposoby na zapalenie tchawicy u dziecka

Doskonałą metodą domowego leczenia zapalenia tchawicy u dziecka są inhalacje lub stosowanie tzw. nebulizatorów. Konieczne jest nawilżanie powietrza, a w przypadku nasilonej duszności można spróbować dać dziecku oddychać suchym, zimnym powietrzem na dworze lub gorącym i wilgotnym powietrzem, np. w zaparowanej łazience. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie dziecka. Można stosować leki objawowe w przypadku pojawienia się gorączki czy bólu klatki piersiowej z powodu kaszlu. Dostępne są również bez recepty leki rozrzedzające wydzielinę dróg oddechowych i ułatwiające odkrztuszanie.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Komentarze (0)
Nie przegap
Najlepsze zioła na wątrobę – oczyszczające, regenerujące, wspomagające
Najlepsze zioła na wątrobę – oczyszczające, regenerujące, wspomagające
WBC, czyli white blood cells – rodzaje, badanie, normy
WBC, czyli white blood cells – rodzaje, badanie, normy
Zespół Gerstmanna – przyczyny i objawy zespołu tętnicy kątowej
Zespół Gerstmanna – przyczyny i objawy zespołu tętnicy kątowej
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Transferyna: co oznacza niski lub podwyższony poziom w badaniu?
Zapalenie gardła w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Zapalenie gardła w ciąży – przyczyny i sposoby leczenia
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej
Zobacz zapis czatu z ekspertem, fizjoterapeutką Katarzyną Krzysztoszek, specjalizującą się w terapii uroginekologicznej