Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie pęcherza moczowego – dlaczego nawraca?
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie pęcherza moczowego – dlaczego nawraca?

Kobiecy układ moczowy

Fot: Nerthuz / gettyimages.com

Zapalenie pęcherza moczowego to schorzenie, które może mocno uprzykrzyć życie. Co gorsza, nawet skuteczne wyleczenie infekcji nie daje gwarancji, że choroba nie powróci. Jak się zatem chronić i co zrobić, aby infekcje nie nawracały.

Skąd się bierze zapalenie pęcherza moczowego? W ogromnej większości przypadków za rozwój choroby odpowiada bakteria Escherichia coli, która naturalnie występuje w ludzkim organizmie. Choć bytuje przede wszystkim w okolicy odbytu, to czasem zdarza się, że zostaje przeniesiona w okolice pochwy i cewki moczowej. Jeśli się tam dostanie – zaczyna osiadać i namnażać się na ścianach pęcherza moczowego, co w konsekwencji prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.

Choroby nie wolno bagatelizować! Zobaczcie, co o schorzeniu mówi urolog:

Zobacz film: Fakty i mity o zapaleniu pęcherza. Źródło: Agencja TVN

Zapalenie pęcherza moczowego – kto choruje najczęściej?

Choroba może się pojawić praktycznie u każdego. Wiek i płeć nie mają znaczenia. Mimo to dolegliwość znacznie częściej diagnozowana jest u kobiet. U pań cewka moczowa jest dużo krótsza niż u mężczyzn. W przypadku pań mierzy zaledwie 4-5 centymetrów, zaś u panów – aż 15-20 centymetrów. Ale nie tylko długość w tym przypadku ma znaczenie. Najwięcej kłopotów sprawia fakt, że cewka moczowa znajduje się bardzo blisko pochwy i odbytu, tym samym przeniesienie bakterii z odbytu do pochwy, a w konsekwencji do pęcherza moczowego jest dużo łatwiejsze.

Co zrobić, aby problem nie nawracał?

Zapaleniu pęcherza moczowego sprzyja m.in. seks, zwłaszcza ten, który odbył się bez stosowanego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Przyczyną problemu może być także przewianie nerek. Nie bez znaczenia jest także higiena. Trzeba o niej pamiętać zwłaszcza po stosunku, ale nie można z nią przesadzać. Stosowanie wkładek higienicznych czy perfumowanych podpasek może zaostrzyć problem. Dzieje się tak ponieważ nie pozwalają one na swobodny przepływ powietrza. Ciepło i wilgoć, które panują wtedy w obrębie części intymnych stwarzają idealne warunki dla rozwoju różnego rodzaju patogenów, nie tylko tych wywołujących zapalenie pęcherza moczowego.

Co wiesz o zapaleniu pęcherza? Sprawdź swoją wiedzę

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Z tym samych powodów, nawet raz wyleczone schorzenie będzie systematycznie nawracało. Ale to nie jedyne przyczyny. Pojawienie się kolejnej infekcji w krótkim czasie może sugerować, że poprzednia infekcja została tylko zaleczona. Zapalenie pęcherza moczowego znacznie częściej dotyka osoby, które:

  • często uprawiają seks bez zabezpieczenia (bardzo często infekcja jest konsekwencją wakacyjnej przygody z przypadkowym partnerem)
  • zmagają się chorobą przewlekłą, w grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby, które chorują na cukrzycę, kamicę dróg moczowych lub mają problemy z prostatą
  • jako formę antykoncepcji stosują kremy plemnikobójcze lub tzw. kapturki dopochwowe, tego rodzaju środki mają niebagatelny wpływ na florę bakteryjną części intymnych, jej osłabienie sprzyja rozwojowi różnych infekcji; czasem zdarza się, że podobnych problemów przysparza tabletka antykoncepcyjna, niewłaściwie dobrana może wywołać zaburzenia hormonalne, co także może mieć wpływ na florę bakteryjną pochwy i skłonność do infekcji
  • niewłaściwie dbają o higienę części intymnych, dotyczy to przede wszystkim tych osób, które używają kosmetyków, które nie są przeznaczone do tej części ciała lub do mycia części intymnych używają gąbek czy myjek, które – ze względu na wilgoć i wysoką temperaturę panującą w łazience – są siedliskiem bakterii i grzybów

W grupie ryzyka znajdują się także kobiety w ciąży oraz w okresie menopauzy. W obu przypadkach winne są zaburzenia hormonalne, które zachodzą u kobiet w tych dwóch szczególnych okresach życia.

Infekcje ciągle nawracają? To może być poważniejszy problem

Jedna czy dwie infekcje na przestrzeni roku nie są jeszcze powodem do obaw. Problem zaczyna się w sytuacji, gdy zdarzają praktycznie non stop. W takich sytuacjach należy umówić się na wizytę u specjalisty i dokładnie się przebadać. Pieczenie, ból przy oddawaniu moczu oraz częste wizyty w toalecie to objawy, które mogą towarzyszyć także zapaleniu cewki moczowej lub ujścia pochwy. W niektórych przypadkach bakterie przedostają się jeszcze dalej i docierają aż do nerek. Jeśli zostaną zajęte może dojść do ich całkowitego uszkodzenia. Dlatego przy nawracających infekcjach pęcherza moczowego warto wykonać USG oraz badanie moczu z oznaczeniem GFR. To tzw. wskaźnik przesączania kłębuszkowego, czyli ilości osocza przefiltrowanego w jednostce czasu przez kłębuszki nerkowe.

Belka informacyjna - urosept


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
74
7
Polecamy
Fakty i mity na temat zapalenia pęcherza moczowego
Fakty i mity na temat zapalenia pęcherza moczowego TVN zdrowie
Dlaczego nie można bagatelizować zakażenia dróg moczowych?
Dlaczego nie można bagatelizować zakażenia dróg moczowych? TVN zdrowie
Co to jest rzeżączka?
Jak ją zdiagnozować i wyleczyć?
Co to jest rzeżączka? Jak ją zdiagnozować i wyleczyć? Dzień Dobry TVN
Jak zdiagnozować i wyleczyć kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe?
Jak zdiagnozować i wyleczyć kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Ból w mostku – powód do paniki? Nie zawsze oznacza zawał
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Kolendra – właściwości lecznicze i zastosowanie zioła w kuchni
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Objawy glejaka nerwu wzrokowego. Diagnostyka i leczenie
Beta hCG – normy, wyniki
Beta hCG – normy, wyniki
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Nerwica lękowa - przyczyny, objawy somatyczne i psychiczne, leczenie
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?
Podgrzybek zajączek - jak wygląda? Czy ten grzyb jest trujący?