Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie nagłośni u dzieci i dorosłych – objawy i metody prewencyjne
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie nagłośni u dzieci i dorosłych – objawy i metody prewencyjne

Dziewczyna, którą boli gardło

Fot: gilaxia / gettyimages.com

Zapalenie nagłośni to stan, który może prowadzić do bardzo nasilonej duszności i zablokowania drożności dróg oddechowych, stając się tym samym stanem zagrożenia życia. Jedną z metod profilaktyki są szczepienia.

Zapalenie nagłośni to rzadka bakteryjna choroba górnej części krtani, a konkretnie części oddzielającej drogi oddechowe od drogi pokarmowej w fazie połykania. Często zapalenie obejmuje również sąsiadujące tkanki, jak fałdy nalewkowo-nagłośniowe. Najczęściej zapalenie nagłośni wywołane jest przez Haemophilus influenzae typu B, ale mogą je też powodować bakterie Haemophilus parainfluenzae, Streptococcus pneumoniae czy Streptococcus aureus. Czynnikami sprzyjającymi wystąpieniu zapalenia nagłośni są urazy wywołane połykaniem, np. kęsów pokarmowych o ostrej, twardej strukturze. W wyniku drażnienia nagłośni i zakażenia dochodzi do rozległego stanu zapalnego z towarzyszącym obrzękiem i następowym zwężeniem dróg oddechowych.

Zapalenie nagłośni u dorosłych i u dzieci – epidemiologia

Zapalenie nagłośni jest rzadką chorobą, szczególnie po wprowadzeniu szczepień przeciwko Haemophilus influenzae typu B, czyli głównemu czynnikowi etiologicznemu. Nie ma jednak danych epidemiologicznych pozwalających na podanie dokładnej zapadalności na zapalenie krtani u dorosłych czy dzieci. Z praktyki klinicznej wynika jednak, że częściej zapalenie nagłośni dotyka dzieci w wieku przedszkolnym, czyli pomiędzy 3. a 7. rokiem życia. U dorosłych jest to zdecydowanie rzadsze schorzenie. U dzieci uznaje się je za stan nagły, będący bezpośrednim zagrożeniem życia ze względu na upośledzenie drożności dróg oddechowych. U dzieci istnieje również duże ryzyko szerzenia się zakażenia na inne układy i narządy, prowadzącego nawet do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia płuc bądź sepsy.

Zobacz film: Podgłośniowe zapalenie krtani u dziecka - pierwsza pomoc. Źródło: Dzień Dobry TVN.

Objawy zapalenia nagłośni

Początkowo często pojawia się ból gardła, niedługo później dochodzi duszność. Najcięższym stanem jest asfiksja, czyli tzw. duszenie się. Jeśli zapalenie dotyczy bardzo małego dziecka, niekoniecznie będzie ono w stanie powiedzieć, że jest mu duszno. Jednak rodzice bądź opiekunowie zauważą niepokój dziecka, wzmożony wysiłek oddechowy, płytki i przyspieszony oddech. Objawy ostrego zapalenia nagłośni u dziecka mogą pojawić się nagle i postępować aż do całkowitej niedrożności dróg oddechowych. Typowe objawy zapalenia nagłośni to:

  • ból gardła,
  • otwarte usta,
  • ślinotok,
  • świst krtaniowy,
  • zmiana barwy głosu.

Zobacz film: Jak pozbyć się bólu gardła? Źródło: Wiem co kupuję.

W odróżnieniu od krupu, czyli podgłośniowego zapalenia krtani, nie ma szczekającego kaszlu. Osoba z zapaleniem nagłośni ze względu na narastającą duszność obiera sobie różne pozycje, najczęściej w przodopochyleniu ze wzmożoną pracą mięśni oddechowych.

Zapalenie nagłośni u dorosłych ma wolniejszy przebieg i często wiąże się z zapaleniem górnych dróg oddechowych. Główne objawy to problemy z przełykaniem i podwyższona temperatura ciała. Mimo że symptomy narastają wolniej, nie oznacza to, że nie ma ryzyka zwężenia dróg oddechowych. Wręcz przeciwnie – może ono nastąpić w każdym momencie.

Rozpoznanie zapalenia nagłośni

U chorych przebywających w domu po zaobserwowaniu narastających objawów duszności konieczne jest pilne wezwanie pogotowia ratunkowego. Diagnostyka jest przeprowadzana przede wszystkim w sytuacji, kiedy duszność nie jest za bardzo nasilona. W przeciwnym razie priorytetem jest zabezpieczenie drożności dróg oddechowych.

Najlepszym badaniem diagnostycznym wykorzystywanym w ocenie krtani i gardła jest endoskopia przez nos. Do niedawna wykorzystywano również zdjęcia boczne szyi w poszukiwaniu tzw. objawu kciuka. Obecnie rzadko są one wykonywane. Przeprowadzając jakiekolwiek badania diagnostyczne, należy mieć na uwadze, że ingerencja mechaniczna w okolicy nagłośni może spowodować odruchowe zamknięcie dróg oddechowych. W związku z tym przy podejrzeniu zapalenia nagłośni, podejmując się np. badania szpatułką bądź badania endoskopowego, konieczne jest zapewnienie warunków umożliwiających podjęcie np. natychmiastowej intubacji chorego. Pobieranie krwi do badania również nie jest pożądane, szczególnie u dziecka. Może nasilić duszności.

Leczenie zapalenia nagłośni u dzieci i dorosłych

Najważniejszym elementem leczenia jest utrzymanie drożności dróg oddechowych. Konieczne jest zatrzymanie chorego w szpitalu. Przy mało nasilonej duszności można zastosować dożylne antybiotyki. Obserwacja pacjenta ma na celu uniknięcie konieczności wykonania zabiegu tracheotomii, czyli wprowadzenia rurki bezpośrednio do tchawicy.

Rokowanie w przypadku zapalenia nagłośni jest pomyślne. Jeśli konieczna jest intubacja, nie trwa ona zazwyczaj dłużej niż 2–3 dni. Antybiotykoterapia powoduje ustąpienie stanu zapalnego i udrożnienie dróg oddechowych.

Zapobieganie ostremu zapaleniu nagłośni u dzieci

Jedynym skutecznym sposobem zapobiegania zapaleniu nagłośni u dzieci jest zaszczepienie ich przeciwko Haemophilus influenzae typu B. Ze względu na możliwość wywołania tego schorzenia przez inne bakterie i wirusy, nie jest to jednak profilaktyka obejmująca 100% przypadków.

Zobacz film: Budowa i funkcje układu oddechowego. Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania.
Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki?
Zapalenie płuc u niemowlaka - objawy, leczenie, przyczyny i powikłania. Czy zapalenie płuc u niemowlaka może przebiegać bez gorączki? Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt Dzień Dobry TVN
Ostre zapalenie krtani u dzieci i dorosłych – jak rozpoznać i jak leczyć?
Ostre zapalenie krtani u dzieci i dorosłych – jak rozpoznać i jak leczyć? TVN zdrowie
Zapalenie krtani i tchawicy - objawy, leczenie, czy jest zaraźliwe?
Zapalenie krtani i tchawicy - objawy, leczenie, czy jest zaraźliwe? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok