Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie gardła czy angina – jak je odróżnić?
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie gardła czy angina – jak je odróżnić?

termometr

mat. prasowe 

Infekcje gardła są niestety dość częste i mogą dopaść każdego, niezależnie od pory roku. Dokuczają nam i latem, i zimą, i zawsze są tak samo przykre. Ból gardła, problemy przy przełykaniu, podniesiona temperatura – to mogą być objawy zarówno anginy, jak i zapalenia gardła. Jak je odróżnić i leczyć?

Zapalenie gardła czy angina?

Rozpoznanie, czy dopadła nas angina, czy zapalenie gardła, zwłaszcza na początku infekcji, nie jest proste. Zaczyna się często od drapania w gardle i zaczerwienienia migdałów. Później ból może przybierać na sile, pojawiają się problemy z przełykaniem, osłabienie, czasami także podniesiona temperatura i bóle głowy.

Są jednak pewne różnice, które mogą pomóc w rozpoznaniu przypadku. Angina najczęściej ma bardzo gwałtowny przebieg. Temperatura jest dość wysoka zwykle powyżej 39 C, w przypadku zapalenia gardła taka zdarza się rzadko, częściej utrzymuje się stan podgorączkowy. Przy anginie także rzadko pojawia się suchy kaszel, który czasami dokucza osobom zmagającym się z wirusowym zapaleniem gardła. Warto także przyjrzeć się dokładnie migdałom. Przy anginie wystarczy obejrzeć je w lusterku, by zauważyć biały nalot, często w postaci okrągłych kropek. To czopy ropne, które towarzyszą tylko tej chorobie. W przypadku wirusowego zapalenia gardła czasami zdarza się szarawy nalot na gardle i języku, ale wyraźnie można go odróżnić od ropnych czopów.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Ulga w bólu przy problemach z gardłem

Leczenie tych chorób wygląda nieco inaczej, ale w obu przypadkach bardzo ważnym elementem jest stosowanie środków łagodzących ból gardła. Powinny mieć działanie zmniejszające obrzęk, przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Substancją aktywną, która najlepiej sprawdza się w takich przypadkach jest benzydamina, która znajduje się na przykład w leku Septogard. Jest to preparat wyróżniający się formą – aerozol do stosowania w jamie ustnej, który łatwo można zaaplikować na gardło. Na dodatek jest w pełni bezpieczny, ponieważ aplikator jest zdejmowany i można go szybko zdezynfekować. Środek znajduje się w ekologicznej, szklanej butelce i można używać go zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

Angina wymaga antybiotyku!

Dlaczego rozpoznanie rodzaju infekcji jest takie ważne? Obie są leczone w zupełnie inny sposób. Angina, czyli w zasadzie bakteryjne zapalenie gardła (spowodowane paciorkowcem) to bardzo poważne schorzenie, które może mieć bardzo groźne skutki. Może wpłynąć na przykład na stawy lub doprowadzić do zapalenia mięśnia sercowego. Dlatego, jak tylko zauważysz pierwsze objawy choroby, od razu udaj się do lekarza rodzinnego.

Leczenie anginy wymaga zastosowania antybiotyku. Jest to zakażenie bakteryjne, dlatego domowe sposoby nie pomogą. Do tego oczywiście lekarz może zalecić środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Nie obędzie się także bez chociażby kilkudniowego zwolnienia z pracy, ponieważ choroba może być zakaźna i naprawdę mocno osłabia organizm.

Leczenie zapalenia gardła

Wirusowe zapalenie gardła ma nieco mniej gwałtowny przebieg. Czasami gorączka wcale nie występuje, czasami temperatura może być tylko nieco podwyższona. Jednakże nie oznacza to, że to schorzenie można bagatelizować.

Odpoczynek, wypijanie dużej ilości płynów i zadbanie o zdrową, zbilansowaną dietę mogą okazać się naprawdę skuteczne. Do tego przyda się także zwiększenie spożycia witaminy C, która stymuluje odporność oraz stosowanie środków łagodzących ból i zmniejszających obrzęk gardła, jak na przykład Septogard. Jeśli infekcja nie mija lub dołączają do niej inne uporczywe objawy, jak bardzo silny lub mokry kaszel, warto udać się do lekarza.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
0
Polecamy
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać?
Gorączka przy grypie – czy zawsze jest i czy trzeba ją zbijać? Dzień Dobry TVN
Angina - co ją wywołuje?
Jak rozpoznać i jak leczyć anginę?
Angina - co ją wywołuje? Jak rozpoznać i jak leczyć anginę? TVN zdrowie
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia
Problemy z oddychaniem i sposoby ich leczenia Dzień Dobry TVN
Angina u dzieci, czyli zapalenie migdałków podniebiennych.
Przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie anginy u dzieci
Angina u dzieci, czyli zapalenie migdałków podniebiennych. Przyczyny, objawy, rozpoznanie i leczenie anginy u dzieci TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki