Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie dziąseł u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie 
menu
Polub nas na Facebooku

Zapalenie dziąseł u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie 

Płacz dziecka cierpiącego przez ból ząbkowania

Fot. ideabug / Getty Images

Zapalenie dziąseł u dziecka to wbrew pozorom częste zjawisko, wynikające przede wszystkim z namnażania się bakterii w jamie ustnej. Stan zapalny dziąsła u dziecka objawia się krwawieniem z dziąseł, bólem podczas szczotkowania zębów, obrzękiem dziąseł oraz ich zaczerwienieniem.

Rozwój zapalenia dziąseł rozpoczyna się od zaniedbań w higienie jamy ustnej, które skutkują powstawaniem osadu i kamienia nazębnego. Bakterie płytki nazębnej wytwarzają toksyny i mediatory stanu zapalnego, które oddziałują na dziąsła, przyczyniając się do intensywnej reakcji zapalnej w ich obrębie.

Zapalenie dziąseł – czynniki ryzyka

Spożywanie produktów bogatych w cukry proste przy sporadycznym i niedokładnym myciu zębów w stosunkowo krótkim czasie może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego dziąseł. Ryzyko wystąpienia zapalenia jest większe, jeśli dziecko oddycha przez usta, nosi aparat ortodontyczny, ma źle założone plomby (brzegi wypełnień odstają od zęba) lub ciasno stłoczone zęby.

Zapalenie dziąsła to tylko wstępne stadium rozwoju poważnego stanu zapalnego, który bez podjęcia leczenia może nasilać się i doprowadzić do osłabienia kości wokół zęba oraz do jego poruszania się.

Zapalenie dziąseł u dziecka – jak leczyć?

Podstawą leczenia stanu zapalnego jest usunięcie osadu i kamienia nazębnego w gabinecie dentystycznym za pomocą ultradźwięków. Jest to bezbolesna metoda oczyszczenia zębów, która w zaledwie kilka minut poprawia wygląd zębów i zmniejsza ich podatność na rozwój próchnicy.

Warto skorzystać także z ziołowych past do zębów, antyseptycznych żeli do dziąseł oraz płynów do płukania jamy ustnej (koniecznie bez alkoholu), które łagodzą stan zapalny. Ogromnie ważne jest, by domowe sposoby na zapalenie dziąseł stosować po uprzednim usunięciu płytki nazębnej – dopóki jest obecna na powierzchni zębów i w pobliżu dziąseł, trudno mówić o trwałym wyleczeniu (po odstawieniu preparatów o działaniu przeciwzapalnym problem na pewno wróci). Co gorsza, brak właściwego leczenia w postaci usunięcia osadu i kamienia nazębnego z czasem spowoduje przewlekłe zapalenie dziąseł, a następnie nawet zapalenie ozębnej (typowe objawy to obkurczanie dziąseł i obluzowanie się zębów).

Warto podkreślić, że nie wszystkie metody leczenia stanu zapalnego dziąseł sprawdzą się w przypadku małych dzieci, np. płyny do płukania ust są przeznaczone dla dzieci od 5. lub 6. roku życia. Zdarza się jednak, że nawet młodsze dzieci są w stanie z nich korzystać, jeżeli potrafią świadomie wypluć płyn po przepłukaniu jamy ustnej.

Stan zapalny dziąseł u dwulatka – błędy higieniczne

Stan zapalny dziąseł może rozwinąć się nawet u młodszych dzieci niż dwuletnie, jeśli rodzice nie dbają właściwie o higienę jamy ustnej malucha. Jak podkreślają dentyści i pediatrzy, już niemowlęta potrzebują zabiegów higienicznych w obrębie dziąseł, a następnie pierwszych zębów mlecznych – na początku sprawdza się przecieranie dziąseł zwilżonym gazikiem, w późniejszych miesiącach można oczyszczać je gumową szczoteczką nakładaną na palec, a gdy dziecko ma więcej zębów, należy szczotkować je specjalną szczoteczką z miękkim włosiem.

Regularne mycie zębów malca powinno wejść rodzicom w nawyk. Szczególnie ważne jest, aby dokładnie oczyścić zęby i dziąsła wieczorem, zanim dziecko zaśnie. Do mycia można użyć pasty przeznaczonej dla określonej grupy wiekowej – korzystanie z preparatów dla dorosłych jest stanowczo niewskazane, ponieważ zawierają one fluor. Podczas szczotkowania zębów dziecka należy obserwować jego reakcje i wygląd jamy ustnej, może się bowiem zdarzyć, że krwawienie z dziąseł sugerujące obecność stanu zapalnego ma w istocie związek z używaniem szczoteczki o zbyt twardym włosiu.

Zobacz film i sprawdź jak prawidłowo dbać o zęby:

Zobacz film: Jak prawidłowo dbać o zęby? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Zapalenie dziąseł u dziecka 2-latka – co robić?

Jeżeli rodzic podejrzewa, że u dwulatka doszło do rozwoju zapalenia dziąseł, ponieważ dziecko nie chce myć zębów, reaguje płaczem na widok szczoteczki lub ma zaczerwienione i krwawiące dziąsła, powinien jak najszybciej skonsultować się z lekarzem dentystą. Stomatolog ustali odpowiednią dla tak małego dziecka metodę leczenia i poinstruuje rodziców, w jaki sposób powinni dbać o jego dziąsła i zęby.

W trakcie wizyty u dentysty może okazać się, że malec ma ubytki próchnicze. Dwulatek na fotelu dentystycznym to niemałe wyzwanie nawet dla doświadczonych stomatologów, dlatego leczenie warto przeprowadzić u lekarza, który na co dzień pracuje z małymi pacjentami. Jeśli maluch reaguje histerią w gabinecie stomatologicznym i mimo obecności rodzica nie jest w stanie się uspokoić (tym samym oczyszczenie zęba i założenie plomby jest niemożliwe), należy omówić z dentystą inne opcje, np. znieczulenie.

Po wyleczeniu zapalenia dziąseł u dziecka zaleca się wprowadzenie zmian w codziennej higienie jamy ustnej. Ponadto warto zmodyfikować sposób odżywiania malucha: ograniczyć spożycie słodyczy (szczególnie ciastek, czekolady i chipsów oblepiających zęby) i słodkich napojów, zwiększyć podaż surowych owoców i warzyw bogatych w błonnik, a także zrezygnować ze słodzenia herbaty cukrem. Całkowite wyeliminowanie deserów to w wielu domach nierealne zadanie, dlatego słodycze – jeśli podawane są dzieciom – najlepiej zjadać po większym posiłku, a następnie trzeba dokładnie umyć zęby.

Bibliografia:

https://qsota.com/gingivitis-in-children/

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
6
Polecamy
Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie
Zapalenie dziąseł - przyczyny, objawy i leczenie TVN zdrowie
Jak dbać o zęby?
Odpowiednie techniki nitkowania i mycia zębów
Jak dbać o zęby? Odpowiednie techniki nitkowania i mycia zębów TVN zdrowie
Wrastający paznokieć u dziecka.
Domowe sposoby czy interwencja chirurgiczna?
Wrastający paznokieć u dziecka. Domowe sposoby czy interwencja chirurgiczna? Dzień Dobry TVN
Ile trwa gorączka u niemowlaka przy ząbkowaniu?
Ile trwa gorączka u niemowlaka przy ząbkowaniu? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Czerwone oczy (zespół czerwonego oka) – przyczyny, domowe sposoby, leczenie
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Owoce cytrusowe – rodzaje i właściwości. Jak myć owoce cytrusowe? Czy można jeść cytrusy w ciąży?
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Angina Plauta-Vincenta: co to za choroba? Leczenie i objawy
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Gorączka a karmienie piersią - sposoby na zbicie temperatury u naturalnie karmiącej matki
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Wanilia – zastosowanie w formie przyprawy, właściwości lecznicze
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt – kosmetyki, pielęgnacja