Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zapalenie dróg moczowych – objawy, leczenie domowe i specjalistyczne

Zapalenie dróg moczowych – objawy, leczenie domowe i specjalistyczne

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: WavebreakmediaMicro / fotolia.com

Zapalenie dróg moczowych to infekcja, która powoduje m.in. ból, częste parcie na pęcherz, pieczenie i gorączkę. Aby pozbyć się dolegliwości, konieczna jest wizyta u specjalisty. W leczeniu najczęściej wykorzystywane są antybiotyki. Objawy ustępują maksymalnie po 14 dniach.

Zapalenie pęcherza to męcząca dolegliwość, która częściej dotyka kobiet niż mężczyzn. Może być to związane z bliskością cewki moczowej i pochwy, co ułatwia przedostanie się drobnoustrojów. Zarówno u kobiet, mężczyzn, jaki i dzieci oraz niemowląt choroba powinna być leczona – skutecznym wsparciem antybiotykoterapii jest wykorzystanie domowych sposobów.

Zapalenie dróg moczowych – objawy

Zapalenie dróg moczowych ma charakterystyczne objawy. U większości wystąpi:

 • ból w podbrzuszu i podczas oddawania moczu,
 • pieczenie podczas oddawania moczu,
 • parcie na pęcherz,
 • ciągłe uczucie pełnego pęcherza,
 • gorączka,
 • mętny mocz o nieprzyjemnym zapachu.

Dlaczego występuje zapalenie dróg moczowych?

Najczęściej występującą przyczyną zapalenia dróg moczowych są bakterie pałeczki okrężnicy (Escherichia coli), według badań nawet w 80–90% przypadków (źródło: K. Kiliś-Pstrusińska, Zakażenia układu moczowego, „Praktyka Lekarska”, nr 72, 9/2012). Innymi bakteriami odpowiedzialnymi za zapalenie jest gronkowiec. Do zakażeń dochodzi także, gdy do układu moczowego przedostaną się grzyby – dotyczy to głównie osób z osłabionym układem odpornościowym (np. po stosowaniu antybiotyków). Za infekcje dróg moczowych odpowiedzialne są także wirusy (ang. human papilloma virus – HPV, herpes simplex virus – HSV), chlamydie, dwoinka rzeżączki, mykoplazma i inne drobnoustroje, które przenoszone są drogą płciową. Na zapalenie dróg moczowych mają wpływ także współistniejące u kobiet infekcje pochwy i sromu. Sprzyjają mu także antykoncepcja dopochwowa i nieodpowiednia higiena miejsc intymnych. Do przyczyn powstawania zapalenia dróg moczowych zalicza się również choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca i otyłość.

Zapalenie dróg moczowych u dziecka i niemowlaka

Infekcje dróg moczowych są częste u dzieci i niemowląt. Niestety maluchy zwykle nie są w stanie określić objawów, z kolei starsze dzieci wstydzą się o nich mówić. Warto obserwować uważnie dziecko, aby w porę zauważyć symptomy choroby i mu pomóc. Objawy, które najczęściej występują u dzieci, to zwiększona częstotliwość oddawania moczu i towarzyszący mu ból. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze muszą one wskazywać na zapalenie dróg moczowych w tej grupie wiekowej. Nierzadko częstotliwość może być zwiększona ze względu na spożycie większej ilości płynów, zmiana barwy może być wynikiem spożycia jakiegoś produktu (np. buraków), a ból – efektem odparzenia. Na zapalenie dróg moczowych wskazują:

 • ból w dole brzucha i podczas oddawania moczu,
 • częste oddawanie moczu,
 • pieczenie podczas oddawania moczu,
 • gorączka,
 • brzydki zapach moczu,
 • rozdrażnienie,
 • apatia,
 • płacz,
 • brak apetytu.

Powyższe objawy są powodem do skonsultowania stanu zdrowia dziecka bądź niemowlaka ze specjalistą. Warto pamiętać, aby podczas terapii zachęcać dziecka do częstego picia wody – to zwiększy częstotliwość oddawania moczu i maluch szybciej pozbędzie się z organizmu przyczyny zapalenia (bakterii, wirusów, grzybów itp.). Ulgę może przynieść ponadto ciepła kąpiel, która rozluźni mięśnie i zmniejszy ból.

Jaki antybiotyk na zapalenie dróg moczowych? Leczenie specjalistyczne

Zapalenie dróg moczowych zależne jest od tego, czy związane jest z powikłanym bądź niepowikłanym zapaleniem układu moczowego. W przypadku niepowikłanego ZUM stosuje się leczenie trwające co najmniej 7 dni i najczęściej jest leczone antybiotykiem. Specjalista zazwyczaj wybiera lek z grupy fluorochinolonów i zaleca jego stosowanie, zależnie od objawów, przez 7–14 dni. Warto pamiętać, aby mimo ustąpienia objawów antybiotyk brać przez cały okres, jaki zalecił lekarz. Drobnoustroje mogą nie dawać już objawów, ale nadal znajdują się w pęcherzu, co w momencie przerwania terapii umożliwi nawrót ich aktywności. Takie działanie nie jest odpowiednie także ze względu na to, że czasami wirusy, bakterie, grzyby bądź inne drobnoustroje mogą uodpornić się na dany antybiotyk. Natomiast w leczeniu powikłanego ZUM środki farmakologiczne są dostosowane nie tylko do stanu chorego, ale także uzależnione od choroby podstawowej.

Zapalenie dróg moczowych – leczenie domowe

Podczas zapalenia dróg moczowych leczenie domowe także ma duże znaczenie. Przede wszystkim należy pamiętać o piciu dużej ilości wody. Dzięki temu częstotliwość oddawania moczu zwiększy się i organizm pozbędzie się z niego szybciej przyczyny zapalenia. Odpowiednie nawodnienie umożliwi ponadto właściwe funkcjonowanie organizmu, co jest konieczne, gdy panoszą się w nim infekcja i np. gorączka. Kolejnym domowym sposobem na walkę z zapaleniem dróg moczowych jest spożywanie żurawiny (soku lub owoców), gdyż udowodniono, że uniemożliwia przyczepianie się bakterii E. coli do nabłonka dróg moczowych. Dodatkowo zmieniają odczyn moczu na kwaśny, a niskie pH to środowisko niekorzystne dla drobnoustrojów. Ponadto w leczeniu domowym należy zwracać szczególną uwagę na higienę miejsc intymnych.

Zobacz film: Czy krew w stolcu lub w moczu oznacza chorobę? Źródło: Bez recepty

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
15
4
Komentarze (0)
Nie przegap
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary
Śląscy kardiolodzy zbadali wpływ smogu na choroby serca i udary Materiał sponsorowany
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi
Cukrzyca nie musi zamykać w domu! Poznaj nowoczesny sposób pomiaru cukru we krwi Materiał sponsorowany
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia
Regularne badania tętna pozwalają ochronić się przed chorobami układu krążenia Materiał sponsorowany
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Olej z czarnuszki – płynne złoto z domowej apteczki
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć
Sprzątanie krok po kroku, czyli od czego zacząć, a na czym skończyć Materiał sponsorowany
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?