Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia – objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki

Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia – objawy, przyczyny, leczenie oraz skutki

NAN

Fot: ruigsantos / stock.adobe.com

Arytmia to zaburzenia rytmu serca, które może bezpośrednio zagrażać życiu. Najczęstsze rodzaje arytmii to np.: migotanie komór, arytmie komorowe i nadkomorowe. Leczenie nieprawidłowej pracy serca to przede wszystkim zmiana trybu życia, przyjmowanie leków oraz zabiegi, np. ablacja RF. Objawy arytmii to: duszność, ból w klatce piersiowej oraz kołatanie serca. 

Arytmia serca może mieć charakter napadowy bądź długotrwały, co oznacza, że utrzymuje się przez cały czas. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko wystąpienia zaburzeń rytmu serca.

Arytmia serca – co to jest?

Arytmie, czyli zaburzenia rytmu serca, to określenie na różnego rodzaju zakłóceń prawidłowej pracy mięśnia sercowego. Może bić on za szybko lub zbyt wolno. Rozróżnia się arytmie komorowe (komorowe zaburzenia rytmu serca) i nadkomorowe. W terminologii medycznej wyodrębnia się także niemiarowość zatokowo-oddechową (arytmia oddechowa). Polega ona na przyspieszeniu bicia serca w czasie wdechu i zwolnienie jego pracy przy wydechu.

Prawidłowo funkcjonujące serce bije średnio 60-70 razy na minutę. W czasie wysiłku fizycznego wartość uderzeń na minutę może wzrosnąć do 120-180. Jeżeli dochodzi do zwolnienia lub przyspieszania bicia mięśnia sercowego bez konkretnej przyczyny, wtedy mowa o arytmii. Do migotania dochodzi, kiedy komórki mięśnia sercowego nie reagują na impulsy węzła zatokowego, kurcząc się w sposób chaotyczny. W efekcie tego zatrzymuje się krążenie krwi, co może spowodować bezpośredni stan zagrożenia życia człowieka.

Jak rozpoznać arytmię serca? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Badanie do wykrycia arytmii. Źródło: 36,6

Arytmia serca – objawy

Zdarza się że arytmia serca nie powoduje żadnych objawów. Jeżeli jednak symptomy zaburzeń pracy serca pojawiają się, najczęściej jest to kołatanie serca, czyli bardzo szybkie, niemiarowe jego bicie. Inne objawy arytmii serca to:

Powyższe symptomy, w szczególności ból w klatce piersiowej, kołatanie serca i duszność, mogą być wynikiem nerwicy. Objawy arytmii serca na tle nerwowym mają podłoże psychiczne. Są reakcją związaną z nadwrażliwością mięśnia sercowego na silny stres lub lęk.

Zobacz także: Migotanie przedsionków - przyczyny, rodzaje, objawy, leczenie i profilaktyka arytmii serca

Arytmia serca – przyczyny

Przyczyną arytmii serca mogą być różnego rodzaju choroby, jak: miażdżyca, astma, wady zastawek, nadciśnienie tętnicze, nadczynność tarczycy czy zapalenie mięśnia sercowego. Do zaburzeń pracy serca dochodzi także na skutek niedoboru potasu w organizmie, nagminnego stresu czy bardzo wysokiej gorączki utrzymującej się przez dłuższy czas. Do czynników zwiększających możliwość wystąpienia arytmii zalicza się:

  • nadużywanie alkoholu,
  • cukrzycę,
  • podwyższony poziom cholesterolu w organizmie,
  • palenie papierosów,
  • choroby serca w rodzinie.

Arytmia serca – leczenie

Leczenie arytmii serca musi być dostosowane do intensywności schorzenia. Lekarz musi stwierdzić, czy arytmia jest łagodna, czy może złośliwa. Jeżeli u podłoża zaburzeń pracy serca leży choroba, taka jak nadciśnienie tętnicze czy zaburzenia hormonalne, należy skupić się na łagodzeniu jej objawów i stosować odpowiednie dla niej leczenie. W arytmii serca bardzo ważny jest styl życia. Należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. W diecie trzeba ograniczyć produkty bogate w zły cholesterol a także zadbać o aktywność fizyczną – zawsze w porozumieniu z lekarzem, który pomoże dobrać odpowiednią intensywność i rodzaj ćwiczeń.

W leczeniu arytmii serca stosuje się również zabiegi: ablację RF, operację zastawek serca, wszczepienie rozrusznika czy elektryczną symulację mięśnia sercowego (kardiowersja elektryczna).

Zobaczcie, kiedy warto pójść do kardiologa:

Zobacz film: Kiedy iść do kardiologa? Źródło: 36,6

Arytmia serca – leki

Leki, które najczęściej stosuje się w leczeniu bądź łagodzeniu objawów arytmii serca, to np.: beta blokery, amiodaron, glikozydy, propafenon czy antagoniści kanału wapniowego. W zaburzeniach pracy serca mięśniowego leczenie wspomagają także zioła, np. głóg, naparstnica wełnista, konwalia majowa, serdecznik pospolity, jemioła czy miłorząb japoński.

Arytmia serca – skutki

Arytmia serca może w znaczny sposób obniżyć jakość życia, a także przyczynić się do śmierci. W wyniku zaburzeń pracy mięśnia sercowego może dojść do utraty przytomności, a w jego efekcie groźnego upadku. Do najczęściej występujących powikłań arytmii należą: niewydolność krążenia, udar mózgu czy zatory obwodowe. W przypadku wystąpienia migotania komór niezbędne jest natychmiastowe użycie defibrylatora elektrycznego, w celu przywrócenia prawidłowej pracy serca.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
625
32
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu?
Jak zadbać o właściwe nawilżenie powietrza w mieszkaniu? Materiał sponsorowany
Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Test: Jak wyglądają płuca e-palacza i palacza tradycyjnego? Wpływ nikotyny na organizm
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Witamina K i K2 MK-7 - występowanie, właściwości, przeciwdziałanie
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy
Dieta ketogeniczna - efekty, jadłospis i przepisy
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis