Polub nas na Facebooku
Czytasz: Zabawki rozwojowe i gry edukacyjne dla przedszkolaka (3+)

Zabawki rozwojowe i gry edukacyjne dla przedszkolaka (3+)

dziecko

Fot.: Gorilla / stock.adobe.com

Gry i zabawy dla dzieci powinny łączyć przyjemne z pożytecznym – bawić i uczyć. Aby tak było, warto podsuwać przedszkolakowi edukacyjne zabawki, które wspierają rozwój dziecka. Angażują wszystkie zmysły i zmuszają do myślenia.

Dzieci uczą się poprzez zabawę, jednak nadmiar zabawek może być dla rozwoju małego człowieka bardzo szkodliwy. Zamiast zasypywać go przypadkowymi rzeczami kupowanymi pod wpływem chwili, warto wybrać zabawki i gry dla dzieci spełniające walory edukacyjne i korzystnie wpływające na rozwój.

Klocki

Zabawa klockami to wspaniały sposób na wspieranie rozwoju dziecka. Mogą być to klocki klasyczne, drewniane, magnetyczne, konstrukcyjne oraz lego. Z badań przeprowadzonych w 2006 i 2008 r. w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii wynika, że zabawa klockami lego, szczególnie grupowa, korzystnie wpływa na malucha: uczy myślenia przyczynowo-skutkowego, organizacji i planowania działań, koncentracji, wspiera rozwój funkcji poznawczych, wzmacnia umiejętności społeczne.

Zabawki dywergencyjne

Pod tą rzadko spotykaną nazwą kryją się zabawki wspierające rozwój mózgu dziecka. Są to zabawki, które można dowolnie modyfikować, łączyć, układać itp. Stanowią pole do popisu dla wyobraźni dziecka. To np. plastelina, ciastolina, piasek (również kinetyczny), a nawet klasyczne butelki czy papier oraz wszelkie przedmioty codziennego użytku, które mogą służyć zabawie. Zabawki dywergencyjne rozwijają funkcje poznawcze, emocjonalne i społeczne dziecka, kształtują umiejętności przestrzenne, uczą planowania. Mogą być inspirującą zabawą na długie godziny!

Układanki

Puzzle i układanki to kolejne zabawki rozwojowe dla przedszkolaków, które nie tylko stanowią sposób na przyjemne spędzenie czasu (w pojedynkę lub w grupie), ale przede wszystkim rozwijają zmysły i funkcje poznawcze, ćwiczą precyzję ruchów, korzystnie wpływają na widzenie przestrzenne, uczą kojarzenia i myślenia analitycznego. Mogą być to zarówno puzzle klasyczne, jak i układanki przestrzenne, np. w kształcie zwierząt. Dla młodszych przedszkolaków godne polecenia są zwłaszcza drewniane układanki warstwowe, w których elementy wbija się na patyczki, oraz puzzle piankowe.

Gry edukacyjne

Najbardziej stymulujące mózg gry dla dzieci w wieku przedszkolnym to klasyczne planszówki. Z dziećmi powyżej 3. roku życia można grać w gry familijne angażujące do zabawy całą rodzinę. W czasie gry dziecko jest zmuszane do myślenia. Rozwijają się jego wzrok, słuch, dotyk. Przedszkolak uczy się nowych rzeczy, poznaje zasady rywalizacji. Dzięki grom edukacyjnym może również oswoić się z porażką. Z kolei na pamięć dziecka znakomicie wpływa klasyczna gra memory.

Gry zręcznościowe

Wśród gier dla małych dzieci warto zwrócić uwagę na gry zręcznościowe, które angażują do pracy wszystkie zmysły. Gry zręcznościowe spełniają walor edukacyjny, ponieważ dzięki nim maluchy w wieku przedszkolnym uczą się rywalizacji i koncentracji, utrwalają kolory, kształty, rozmiary. Gry tego typu rozwijają inteligencję, uczą analitycznego myślenia, kształtują wyobraźnię i umilają czas.

Zabawki do nauki czytania, pisania, liczenia

Spośród zabawek warto wybrać te, które przygotują przedszkolaka do nauki czytania, liczenia oraz pisania. Mogą być to litery i cyfry (drewniane, na magnes), specjalne tablice z rysikiem (z których obrazki po pewnym czasie znikają), gry edukacyjne (np. w postaci znaczków i plakietek), karty obrazkowe itp. Dzięki takim zabawkom kilkuletnie dziecko przyjemnie spędzi czas, rozwinie swoją kreatywność, a przy tym szybciej nauczy się czytać, pisać i liczyć.

Zobacz film: Zajęcia dodatkowe dla dzieci. Źródło: Dzień dobry TVN

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
0
1
Komentarze (0)
Nie przegap
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Wymioty – jakie są ich przyczyny, jak im zapobiec i jak je powstrzymać
Wymioty – jakie są ich przyczyny, jak im zapobiec i jak je powstrzymać