Polub nas na Facebooku
Czytasz: Z czym wiąże się zapalenie trzustki u dzieci? Przyczyny, objawy i leczenie stanu zapalnego trzustki
menu
Polub nas na Facebooku

Z czym wiąże się zapalenie trzustki u dzieci? Przyczyny, objawy i leczenie stanu zapalnego trzustki

Dziecko z bólem brzucha

Fot. AaronAmat / Getty Images

Zapalenie trzustki u dzieci jest spowodowane przedwczesną aktywacją proenzymów trzustkowych. Jego przyczyną może być szereg czynników. Cechą charakterystyczną jest silny ból w nadbrzuszu. Stan zapalny tego gruczołu wymaga niekiedy pilnej interwencji lekarskiej. Brak leczenia może doprowadzić do śmierci z powodu niewydolności wielonarządowej.

Wyróżnia się przewlekłe oraz ostre zapalenie trzustki u dzieci. Pierwszemu sprzyjają choroby wrodzone, drugie z kolei jest efektem powikłań innych schorzeń. Występuje ponadto dużo częściej. O rodzaju stanu zapalnego świadczy intensywność objawów.

Trzustka jako jeden z najważniejszych gruczołów wydzielania wewnętrznego

Trzustka jest narządem położonym zaotrzewnowo i jednym z najważniejszych gruczołów wydzielania wewnętrznego oraz zewnętrznego. Jej rolą jest dostarczanie enzymów trawiennych do jelita cienkiego, co umożliwia proces trawienia białek, tłuszczów i węglowodanów oraz produkcja hormonów – insuliny i glukagonu, odpowiedzialnych za regulację poziomu cukru we krwi. Stan zapalny w obrębie tego gruczołu należy do najczęściej spotykanych schorzeń.

Zapalenie trzustki u dzieci

Zapalenie trzustki u dzieci jest spowodowane przedwczesną aktywacją proenzymów trzustkowych. Rozwijający się wskutek tego stan zapalny prowadzi do samotrawienia tego gruczołu, co manifestuje się m.in. dolegliwościami bólowymi. Sprzyja temu szereg czynników, takich jak:

  • choroby wrodzone np. mukowiscydoza,
  • zaburzenia odpływu żółci spowodowane kamicą żółciową lub torbielami w okolicy pęcherzyka żółciowego,
  • torbiele trzustki i utrudniony odpływ soku trzustkowego,
  • urazy mechaniczne jamy brzusznej,
  • infekcje takie jak zapalenie przyusznic, choroby zakaźne typu: odra, różyczka, wirusowe zapalenie wątroby lub inne choroby wirusowe.

Stanom zapalnym trzustki sprzyjają też błędy dietetyczne, zaburzenia metaboliczne, rzadziej zakażenia pasożytnicze i niektóre leki. Wyróżnia się dwa rodzaje stanów zapalnych tego gruczołu: przewlekłe zapalenie trzustki u dzieci spowodowane chorobami wrodzonymi oraz ostre zapalenie trzustki u dzieci, które występuje częściej i stanowi powikłanie po infekcjach wirusowych lub urazach.

Objawy zapalenia trzustki u dzieci

Przy przewlekłym zapaleniu trzustki u dzieci objawy są takie same, jak przy ostrym stanie zapalnym. Z reguły jest to ból w nadbrzuszu, a dokładnie w górnej części jamy brzusznej. W zależności od czynnika sprawczego ma łagodne lub silne natężenie i nasila się po zjedzeniu posiłku, zwłaszcza bogatego w tłuszcze. Niekiedy promieniuje aż do pleców, a skóra na brzuchu chorego jest obrzęknięta i wrażliwa na dotyk. Stanom zapalnym nierzadko towarzyszą nudności, wymioty, gorączka, czkawka oraz przyspieszone tętno. Dziecko może mieć żółtaczkę i tracić na wadze.

Warto wiedzieć, że przewlekłe zapalenie trzustki u dzieci rozwija się na skutek ostrego, a prowadzi do trwałego i nieodwracalnego uszkodzenia tego gruczołu. Niesie to za sobą ryzyko powstania cukrzycy, ponieważ chory organ nie wytwarza dostatecznej ilości insuliny i glukagonu, które regulują stężenie glukozy we krwi. Częstym powikłaniem przewlekłego stanu zapalnego są też krwawienia do wnętrza jamy brzusznej, torbiele trzustki i poważne uszkodzenie jej tkanek. Taki stan wymaga pilnej pomocy medycznej, ponieważ może skutkować śmiercią pacjenta spowodowaną niewydolnością wielonarządową.

Zobaczcie, jakie objawy dają choroby trzustki:

Zobacz film: Choroby trzustki - jakie dają objawy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Jak rozpoznać zapalenie trzustki u dzieci?

Diagnostyka zapalenia trzustki u dzieci opiera się głównie na badaniu fizykalnym i szczegółowym wywiadzie medycznym przeprowadzonym z opiekunami pacjenta. Choremu dziecku pobiera się krew do oznaczeń laboratoryjnych i wykonuje u niego badania obrazowe, które umożliwią ocenę kondycji gruczołu. Ważny jest także wynik testu czynnościowego trzustki, który pokaże, czy wytwarza ona wystarczające ilości enzymów trawiennych i ewentualna biopsja z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Hospitalizacja nie zawsze jest konieczna. Zależy to od intensywności objawów i stanu ogólnego chorego.

Leczenie zapalenia trzustki u dzieci

Przy zapaleniu trzustki u dzieci stosuje się leczenie zachowawcze. Istotną rolę odgrywa korygowanie zaburzeń wodno-elektrolitowych, które są częstym zjawiskiem przy biegunkach i wymiotach. Nawadnianie może uchronić dziecko przed wstrząsem, a podawanie leków przeciwbólowych łagodzi dolegliwości bólowe. Przez kilka dni powinno być ono na ścisłej głodówce, a po zakończonym leczeniu należy zmienić jego nawyki żywieniowe. Powinno przejść na dietę niskotłuszczową, pozbawioną przetworzonych produktów i jeść mało w kilku porcjach podzielonych. Leczenie farmakologiczne pozwala dziecku dojść do zdrowia w ciągu kilku dni. Jeśli jest ono w stanie ciężkim, może wymagać zabiegu chirurgicznego. Zdarza się to rzadko.

Bibliografia:

1. A. Stawarski, Diagnostyka i leczenie ostrego zapalenia trzustki u dzieci, [w:] „Borgis – Nowa Pediatria” 3/200

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
0
Polecamy
Zapalenie trzustki:
przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki TVN zdrowie
Jakie objawy najczęściej wskazują na chorą trzustkę?
Jakie objawy najczęściej wskazują na chorą trzustkę? TVN zdrowie
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego.
Jak leczyć chorobę?
Atak kamicy nerkowej - ból porównywalny do porodowego. Jak leczyć chorobę? Dzień Dobry TVN
Refluks.
Dolegliwość czy poważna choroba?
Refluks. Dolegliwość czy poważna choroba? Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis