Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wysypka u dziecka - co mogło ją wywołać? Jak się ją leczy?
menu
Polub nas na Facebooku

Wysypka u dziecka - co mogło ją wywołać? Jak się ją leczy?

NAN

Fot: Photozi / stock.adobe.com

Wysypka u dziecka może mieć wiele przyczyn. Czasami jest sygnałem, że potrzebna jest dalsza diagnostyka, ale najczęściej ustępuje samoistnie. Aby wiedzieć, jakie kroki podjąć, warto znać najczęstsze choroby przebiegające z wysypką.

Swędząca wysypka u dziecka może uprzykrzyć życie zarówno jemu samemu, jak i jego opiekunom. Wysypka, w zależności od przyczyny, przyjmuje określony kształt, kolor, a także towarzyszą jej określone objawy.

Gorączka i wysypka u dziecka

Chorobom przebiegającym z gorączką u dzieci często towarzyszy wysypka. Zazwyczaj dzieje się tak z powodu przegrzania organizmu. Pot wydalany jest razem z różnymi toksynami (powstałymi na skutek rozpadu drobnoustrojów chorobotwórczych bądź podawanych leków), które podrażniają skórę. Istnieje również wiele chorób zakaźnych, w których przebiegu zawsze występują zmiany skórne.

Gorączka trzydniowa, czyli rumień nagły, to choroba wirusowa, na którą chorują dzieci do 4 roku życia. Charakteryzuje ją bardzo wysoka, często trudna do zbicia temperatura ciała (do 40°C), która ustępuje samoistnie po 3 dniach. Wówczas na ciele dziecka pojawia się drobnoplamkowa, różowa wysypka, która znika po naciśnięciu. Mimo że wykwity skórne po trzydniówce szybko same ustępują, warto pokazać je lekarzowi.

Zobacz film: Co warto wiedzieć o ospie wietrznej? Źródło: Discovery.

W przebiegu ospy u dziecka wysypka pojawia się na całym ciele - różowe plamki zmieniają się w małe grudki, a następnie w pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. Objawy towarzyszące to gorączka, powiększone węzły chłonne i nieżyt gardła. Ospa jest chorobą zakaźną, którą zwalcza się z pomocą leków, które zleci pediatra. Warto je stosować, ponieważ wysypka może stać się ropna i pozostawić blizny. Jeśli występuje po jednej stronie ciała, może być wywołana tym samym wirusem i świadczyć o zachorowaniu na półpaśca.

Zobacz także: Wysypka na szyi u dziecka i dorosłego - przyczyny, jak leczyć?

Czerwona i plamista wysypka u dziecka jest charakterystyczna dla odry, choć obecnie jest to bardzo rzadko występująca choroba. Plamki i grudki pojawiają się przez 2-4 dni, najpierw na głowie, a następnie na reszcie ciała. Poprzedza je gorączka, nieżyt nosa i zapalenie błon śluzowych. Każdy przypadek odry należy konsultować z lekarzem, ponieważ niesie ona ze sobą ryzyko groźnych powikłań.

Z kolei drobnoplamista wysypka u dziecka, która zaczyna się pod pachami lub na pupie i nogach, a potem rozprzestrzenia na resztę organizmu, świadczy o zachorowaniu na szkarlatynę - chorobę wywoływaną przez bakterie ze szczepu paciorkowców. Leczenie polega na podawaniu odpowiednich antybiotyków.

Przyczyną drobnej, różowej wysypki u dziecka, która na rękach przypomina szkarlatynę, a na twarzy ospę, jest wirusowa różyczka. Dzień przed pojawieniem się wykwitów na skórze dochodzi na ogół do znacznego i bolesnego powiększenia węzłów chłonnych. Chorobie towarzyszyć mogą także gorączka i objawy grypopodobne. Choć różyczka ustępuje samoistnie, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który ją poprawnie zdiagnozuje.

Czerwona wysypka u dziecka na twarzy

Ciemnoczerwona lub fioletowa wysypka na twarzy może przestraszyć rodziców, szczególnie gdy nie poprzedzają jej żadne inne objawy.
Jej przyczyną jest wirusowy rumień zakaźny, który jest raczej niegroźny i samoistnie ustępuje. Wirus, który go wywołuje, jest bardzo niebezpieczny dla kobiet w ciąży.

Dziwna wysypka u dziecka na dłoniach, stopach i twarzy

Dziwne pęcherzyki na błonach śluzowych, dłoniach, stopach i pupie to najczęściej sprawka wirusa. Towarzyszy im gorączka i objawy grypopodobne. Pęcherzyki pojawiają się w 2-3 dniu choroby i mogą swędzieć oraz utrudniać przełykanie, gdy wystąpią wewnątrz jamy ustnej. Choroba bostońska z reguły nie wywołuje żadnych powikłań i ustępuje samoistnie w przeciągu 4 dni.

Zobacz także: Wysypka alergiczna u dziecka i dorosłych, jak wygląda i jak ją leczyć

Zobacz film: Czy powinniśmy zlikwidować dwie ostatnie próbki wirusa ospy? Źródło: Discovery.

Czy wysypka u dziecka to może być pokrzywka?

Pokrzywka to częsta choroba skóry, która objawia się jako swędząca, spuchnięta, czerwona lub blada wysypka, przypominająca swym wyglądem odczyny po ugryzieniu owada. U dzieci ma najczęściej ostry przebieg i jest spowodowana reakcjami alergicznymi na pokarm czy przyjęte leki, a także zakażeniami dróg oddechowych. Zwykle ustępuje po paru godzinach. Jeśli jednak epizody pokrzywki się powtarzają, konieczna jest konsultacja z lekarzem. W rzadkich przypadkach pokrzywka może zająć krtań, co objawia się trudnościami z oddychaniem, zmienionym głosem oraz obniżeniem ciśnienia krwi. Konieczna jest wtedy natychmiastowa konsultacja z lekarzem, gdyż może to stanowić zagrożenie dla życia dziecka.

Swędząca wysypka u dziecka - jak pomóc?

Każdy rodzic chce pomóc swojemu dziecku, gdy męczy się ono z powodu swędzącej wysypki. Rodzajów wyprysków skórnych i ich przyczyn jest jednak bardzo wiele i nie należy na własną rękę stosować żadnych leków. Należy zawsze skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie preparaty. W przypadku ospy czy choroby bostońskiej często stosuje się leki na bazie fioletu gencjany oraz kąpiele w nadmanganianie potasu. Bezpiecznym środkiem łagodzącym swędzenie, który można zastosować w wypadku większości wykwitów skórnych, są chłodne kąpiele lub kąpiele w wodzie z dodatkiem płatków owsianych, krochmalu lub z kilkoma kroplami olejku sandałowego.

Zobacz film: Co to jest "ospa party"? Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
7
3
Polecamy
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka
Przyczyny oraz leczenie wysypki na twarzy niemowlaka Dzień Dobry TVN
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt
Przyczyny oraz sposoby leczenia opryszczki u niemowląt Dzień Dobry TVN
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się? TVN zdrowie
Wysypka u niemowlaka - jak wygląda?
Wysypka a gorączkowanie
Wysypka u niemowlaka - jak wygląda? Wysypka a gorączkowanie TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Pieczenie stóp od spodu – jakie mogą być przyczyny tej dolegliwości?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Czerwone lub białe krosty w gardle. Jakie mogą być ich przyczyny?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Czy guz na głowie jest niebezpieczny? Metody pozbycia się guza na głowie
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Ile można żyć bez tlenu, wody czy jedzenia?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?
Guzki w płucach – rak czy nic groźnego? Jak interpretować niepokojące wyniki?