Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?
menu
Polub nas na Facebooku

Wysoki puls: co oznacza i kiedy występuje?

ciśnienie

Fot.: Henglein and Steets / Getty Images

Wysoki puls, czyli przyspieszone bicie serca, jest częstym źródłem niepokoju. Tymczasem wysokie tętno może być skutkiem wysiłku fizycznego lub stresu. Zdarza się, że objaw ten jest następstwem krwotoku czy gorączki. W rzadkich sytuacjach wskazuje na poważne choroby. 

Wysoki puls może być spowodowany wieloma przyczynami. Należy pamiętać, że rytm bicia serca jest dla każdego człowieka indywidualny, dlatego nie warto wpadać w panikę, jeśli odbiega on od ustalonych norm. Tętno powyżej codziennej normy również nie musi oznaczać niczego złego. Gorzej, jeśli obserwuje się niskie ciśnienie i wysoki puls. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem.

Jak sprawdzić, czy puls jest za wysoki?

Wysoki puls, zwany także wysokim tętnem, jest szybką częstotliwością bicia serca, potocznie określaną szybkim biciem serca. Ten stan jest uwarunkowany fizjologiczną próbą przystosowania organizmu do zmienionych warunków, w których pozostaje ustrój. Serce pełni rolę pompy, która wprowadza krew do krwiobiegu. Jeśli częstotliwość jego pracy jest zwiększona (szybszy puls), krew do organizmu wtłaczana jest szybciej. Taka sytuacja ma miejsce w normalnych, codziennych sytuacjach, takich jak podejmowanie wysiłku fizycznego.

Puls człowieka zmienia się na każdym etapie życia. Orientacyjne normy tętna spoczynkowego wynoszą: ok. 130 uderzeń na minutę u niemowląt, ok. 100 uderzeń na minutę u starszych dzieci, ok. 80 uderzeń na minutę u dorosłych i ok. 60 uderzeń na minutę u osób starszych. Nie oznacza to jednak, że odstępstwo od podanych wartości referencyjnych wskazuje na zaburzenie pracy serca lub inne dolegliwości. W prawidłowych warunkach przyspieszenie bicia serca, czyli wysoki puls, związany jest ze wzmożoną pracą organizmu taki stan nazywamy wówczas tachykardią zatokową.

Czy masz problemy z ciśnieniem?

Zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Przyczyny wysokiego pulsu

Jak wyjaśniają lekarze, istnieje wiele przyczyn wysokiego pulsu. Jednym z powszechniejszych powodów, poza stresem, silnymi emocjami i wysiłkiem fizycznym, jest gorączka. Jeśli temperatura ciała jest podwyższona, samoistnie zwiększa się zapotrzebowanie tkanek na tlen i pozostałe składniki odżywcze. Taka sytuacja wywołuje zwiększenie częstotliwości pracy serca. Wysoki puls to jeden z charakterystycznych objawów ciąży; ulega znacznym zmianom w cyklu menstruacyjnym.

Wysoki puls występuje samoistne w przypadku krwotoku czyli utraty krwi. Może być również spowodowany zatruciem różnego rodzaju substancjami, które obniżają jakość lub utlenowanie krwi. Dotyczy to zwłaszcza zatruć toksynami, jak glikol etylenowy, metanol oraz tlenek węgla. Zażywanie niektórych lekarstw (np. azotanów) jak również narkotyków (m.in. kokainy, amfetaminy) wiąże się ze zwiększeniem zapotrzebowania tkanek na tlen oraz substancje odżywcze. Wtedy również samoistnie następuje przyspieszenie bicia serca. Wysoki puls jest częstym zjawiskiem u osób nadużywających kawy, napojów energetycznych, a także alkoholu. Palenie papierosów również prowadzi do zaburzeń pracy tego narządu.. Na wysoki puls mają wpływ różnego rodzaju niedobory: magnezu, wapnia, potasu. Groźne dla serca jest także nadmierne stężenie potasu i sodu we krwi (hiperkaliemia, hipernatremia).

Pozostałe patologiczne stany w których dochodzi do tachykardii są spowodowane m.in. nadczynnością tarczycy, niedocukrzeniem czy niewydolnością samego serca. Serce pompuje niewystarczającą ilość krwi do organizmu w normalnych warunkach (w sytuacji normalnego tętna), co wpływa na konieczność naturalnego przyspieszenia jego pracy. Stan ten wymaga diagnostyki i jak najszybszej pomocy lekarza. Wysoki puls może być również obserwowany w nadciśnieniu, miażdżycy, chorobie niedokrwiennej serca, zapaleniu mięśnia sercowego, wadach serca, a także kardiomiopatii.

Wysoki puls może być związany z zaburzeniami rytmu serca zwanymi tachyarytmiami. Jest to stan, kiedy serce znacznie przyspiesza (do ponad 100 uderzeń na minutę) a samo źródło pobudzające serce do skurczu a tym samym nadające mu częstość uderzeń nie jest prawidłowe, dlatego rytm bicia serca może być wtedy niemiarowy. W takiej sytuacji dochodzi do takich niepożądanych objawów, jak trzepotanie serca, przerwy w pracy serca, uczucie kołatania serca, zawroty głowy, duszność, osłabienie oraz silny niepokój. Uważa się, że najgroźniejszym rodzajem tachyarytmii jest migotanie komór, wówczas komory pracują bardzo szybko i nieskoordynowanie z częstotliwością nawet do 600 uderzeń na minutę, stanowi to bezpośrednie zagrożenie życia.

Zobacz film: Objawy zawału serca u kobiet. Źródło: 36,6

Niskie ciśnienie, wysoki puls – jak do tego dochodzi?

Podwyższenie częstości pracy serca wiąże się ze zwiększeniem ilości skurczów komór serca w danej jednostce czasu. Ciśnienie tętnicze jest objętością krwi, która jest wydalana z serca w czasie jednego skurczu komór. Jeśli ciśnienie tętnicze spada, serce powinno przyspieszyć pracę, żeby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na krew. U osób zdrowych taki stan jest normalny i nie stanowi o żadnych komplikacjach bądź patologiach w organizmie. Chorzy mający problemy z nadciśnieniem, niedokrwistością, miażdżycą naczyń tętniczych cierpią na zaburzenia równowagi pomiędzy tętnem a ciśnieniem tętniczym. 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
2250
174
Polecamy
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie
Tachykardia, czyli przyspieszona czynność serca – objawy, przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Puls serca:
normy tętna, wysoki i niski puls serca, metody na obniżenie pulsu
Puls serca: normy tętna, wysoki i niski puls serca, metody na obniżenie pulsu TVN zdrowie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie
Nadmiar magnezu - przyczyny, objawy i leczenie Dzień Dobry TVN
Niskie tętno – jak podwyższyć?
Przyczyny i znaczenie
Niskie tętno – jak podwyższyć? Przyczyny i znaczenie TVN zdrowie
Komentarze (3)
Elżbieta
U mnie w rodzinie nikt nie ma nadciśnienia.Ja do 57 lat zawsze miałam bardzo niskie ciśnienie potem wystąpiło u mnie nadciśnienie i niestety jestem na lekarz.Lekarz rodzinny w przychodni nie potrafił dobrać mi dobrych leków.Dopiero prywatna wizyta u kardiologa po badaniach /ekg,usg serca/ przyniosła efekty.Mam dobrze dobrane leki.Oczywiscie bardzo rzadko zdarzają się większe ciśnienia ale jest to bardzo rzadko a zwyżki ciśnienia niewielkie. E
Czytaj całość
Małgorzata
Mam niski ciśnienie a puls 96 i nie wiem, jaką może być przyczyna......
Czytaj całość
Klaudia7035
Jeśli wczoraj miałam 101 puls a dziś 96 a mam 22 lata to jest wysoki i podkreślam że u mnie w rodzinie każdy choruje na nadciśnienie czy ja też mogę je mieć?
Czytaj całość
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia