Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wyrostek robaczkowy – stan zapalny, objawy, operacja i rekonwalescencja

Wyrostek robaczkowy – stan zapalny, objawy, operacja i rekonwalescencja

NAN

Fot: poylock19 / fotolia.com

Wyrostek robaczkowy nie pełni w organizmie jasno określonej funkcji. Jednak zapalenie wyrostka robaczkowego, objawiające się m.in. ostrym bólem brzucha, wymaga natychmiastowej interwencji medycznej. W przeciwnym razie może dojść np. do przedziurawienia wyrostka lub zapalenia otrzewnej. Konieczne jest natychmiastowe leczenie polegające na wykonaniu operacji.

Wyrostek robaczkowy często daje o sobie znać w postaci ostrego zapalenia. W ciągu całego ludzkiego życia ryzyko zachorowania wynosi ok. 7%, a zachorowalność – 86 na 100 tys. na rok. Stan zapalny występuje częściej u mężczyzn niż kobiet i ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem (źródło). Podczas ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego do poważnych stanów chorobowych dochodzi zazwyczaj w ciągu 24–36 godzin od wystąpienia objawów, dlatego ważne jest, aby prawidłowo je rozpoznać i jak najszybciej podjąć leczenie.

Czym jest wyrostek robaczkowy?

Wyrostek robaczkowy to niewielki narząd, będący ślepym zakończeniem jelita grubego. Wyrasta z jego początkowej części, zwanej kątnicą, na ok. 3 cm od zastawki krętniczo-kątniczej. Ma od 8 do 13 cm długości, do tej pory nie określono jasno funkcji, jakie pełni w organizmie. Najczęściej przypuszcza się, że wyrostek robaczkowy jest niczym filtr bakterii jelita grubego. Swoją nazwę zawdzięcza wyglądowi – doczepiony do końcówki jelita przypomina „robaka”. Warto podkreślić, że jego położenie jest zmienne, co oznacza, że każdy człowiek może mieć wyrostek w trochę innym miejscu w jamie brzusznej. To usprawiedliwia także, dlaczego tak trudna nierzadko okazuje się diagnoza zapalenia wyrostka robaczkowego, które w konsekwencji prowadzi do groźnych stanów chorobowych.

Wyrostek robaczkowy – objawy u dorosłych i dzieci

Zapalenie wyrostka robaczkowego ma charakterystyczne objawy. Zalicza się do nich:

 • kolkowy ból wyrostka – bolesność brzucha w okolicy pępka, która przemieszcza się w okolice prawego dołu biodrowego, dokładnie w punkcie McBurneya,
 • nudności i wymioty,
 • brak apetytu, wręcz wstręt do jedzenia,
 • wzdęcia,
 • zaparcia,
 • parcie na pęcherz moczowy,
 • przyspieszone tętno,
 • narastająca gorączka,
 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • obłożenie języka,
 • zaburzenia wypróżniania.

Powyższe objawy mogą występować zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Jeśli ból z czasem nasila się, narasta podczas kaszlu, jest skurczliwy (czyli po rozkurczeniu daje ulgę), to najprawdopodobniej jest to zapalenie wyrostka robaczkowego, które natychmiast należy skonsultować z lekarzem.

Zobacz film: Ostre zapalenie wyrostka robaczkowego - objawy, leczenie. Źródło: 36,6

Dlaczego wyrostek robaczkowy boli? Przyczyny

Wyrostek robaczkowy ulega zapaleniu w wyniku kilku przyczyn. Najczęściej problem ten pojawia się wskutek infekcji wywołanej obecnością bakterii, wirusów lub pasożytów. Do zapalenia wyrostka robaczkowego dochodzi także w wyniku zamknięcia jego światła, np. kamieniem kałowym lub ciałem obcym. Ostry stan zapalny może także wywołać ucisk wyrostka bądź jego zgięcie. Ponadto odpowiadają za niego także powiększone węzły chłonne i występujące dosyć rzadko guzy nowotworowe. Zapalenie wyrostka robaczkowego u dzieci może być spowodowane także przerostem tkanki chłonnej.

Co zrobić, jak boli wyrostek robaczkowy? Operacja

Należy podkreślić, że objawy wskazujące na zapalenie wyrostka są wymuszają natychmiastową konsultację lekarską i najprawdopodobniej także interwencję chirurgiczną. Bez tego może dojść do zgorzeli wyrostka i przedziurawienia jego ściany. Ponadto może to doprowadzić do powstania ropnia bądź zapalenia otrzewnej. Do poważnych stanów chorobowych dochodzi zwykle w ciągu 24–36 godzin od wystąpienia objawów. U dzieci proces ten może być przyśpieszony, dlatego niezwykle ważna jest szybka reakcja rodziców.

Leczenie wyrostka robaczkowego polega na przeprowadzeniu operacji, która w terminologii specjalistycznej nazywana jest appendektomią. Aby wykonać zabieg, konieczna jest hospitalizacja osoby, u której zdiagnozowano zapalenie. Najczęściej wykonywana jest operacja metodą laparoskopową. Podczas zabiegu chirurg wykonuje 3 nacięcia w powłokach brzusznych – umożliwia to wprowadzenie narzędzi laparoskopowych. Jeden z otworów umożliwia wprowadzenie kamery, która transmituje na monitorze obraz na żywo. Dwie pozostałe umożliwiają wycięcie wyrostka. Operacja laparoskopowa pozwala na szybszą rekonwalescencję i powrót do pełnej aktywności życiowej. Oprócz interwencji chirurgicznej stosuje się także farmakologię – jednak jest to leczenie tylko w przypadku np. nacieku okołowyrostkowego. W takiej sytuacji stosuje się antybiotyk bądź drenaż przezskórny pod kontrolą ultrasonograficzną (USG). Wycięcie wyrostka robaczkowego w takich przypadkach wykonywane jest dopiero po ustąpieniu nacieku (nierzadko po kilku miesiącach). Rekonwalescencja po zabiegu, niezależnie od zastosowanej metody operacyjnej, trwa 2–3 tygodnie.

Zobacz film: Jak zbudowany jest układ pokarmowy. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
43
9
Polecamy
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii?
Ginekomastia = zabieg? Czy są inne sposoby na usuwanie ginekomastii? Dzień Dobry TVN
Wszystko o tym, jak rozpoznać kłykciny odbytu czy pochwy oraz jakie leczenie podjąć
Wszystko o tym, jak rozpoznać kłykciny odbytu czy pochwy oraz jakie leczenie podjąć Dzień Dobry TVN
Wyrostek robaczkowy i jego ostre zapalenie – przyczyny i objawy
Wyrostek robaczkowy i jego ostre zapalenie – przyczyny i objawy TVN zdrowie
Zapalenie wyrostka robaczkowego: objawy, przyczyny i leczenie
Zapalenie wyrostka robaczkowego: objawy, przyczyny i leczenie TVN zdrowie
Komentarze (1)
AlszaP
Tydzien temu metodą laparoskopową miałam wycięty wyrostek, który był zezgorzelaly i miał ropień, który pękł. Jestem jeszcze w szpitalu, biorę dwa antybiotyki, mam dren przez który wydostaje się ropa ale jestem mocno zaniepokojona, że ropa wciaz leci. Jak długo może to jeszcze trwać. Czy kos był w podobnej sytuacji?
Czytaj całość
Nie przegap
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych
Ekologiczne mycie i sprzątanie, czyli sposoby na ograniczenie środków chemicznych Materiał sponsorowany
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać?
Kawa - dlaczego warto ją pić i jaki ekspres wybrać? Materiał sponsorowany
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?
Małe AGD, które warto mieć w domu
Małe AGD, które warto mieć w domu Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Smog latem. Jak się przed nim chronić?
Smog latem. Jak się przed nim chronić? Materiał sponsorowany