Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wymaz z pochwy - przebieg, wskazania, interpretacja wyników. Wymaz z pochwy a cytologia
menu
Polub nas na Facebooku

Wymaz z pochwy - przebieg, wskazania, interpretacja wyników. Wymaz z pochwy a cytologia

kobieta podczas wizyty u ginekologa

Fot: Capifrutta / gettyimages.com

Wymaz z pochwy jest badaniem przeprowadzanym w gabinecie ginekologicznym. Stosuje się go w celu ocenienia flory bakteryjnej pochwy i wykrycia przyczyny stanu zapalnego,którą mogą być bakterie lub grzyby. Wymaz z pochwy w ciąży należy do badań przesiewowych wykonywanych między 35. a 37. tygodniem ciąży.

Pobranie wymazu z pochwy umożliwia określenie flory bakteryjnej tego narządu. Badanie to wykorzystywane jest w diagnostyce rodzaju mikroorganizmu odpowiedzialnego za wywołanie procesu zapalnego i infekcji pochwy.

Wymaz z pochwy – czym jest? Wskazania do badania

Wymaz z pochwy należy do podstawowych badań mikrobiologicznych stosowanych do oceny flory bakteryjnej pochwy, czyli tzw. biocenozy. Może być on wykonywany w każdym wieku, również u kobiet ciężarnych. Przeprowadzając wymaz, otrzymuje się materiał do badania. Następnie wykonuje się rozmaz, barwienie preparatu i analizę pod mikroskopem.

Czym powinno się wykonywać cytologię? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Prawidłowe wykonanie cytologii. Źródło: Co nas truje

Badanie mikroskopowe pozwala określić ilość oraz wygląd bakterii bytujących w pochwie. Wymaz z pochwy w ciąży wykonywany jest przede wszystkim w celu wykrycia obecności bakterii paciorkowca grupy B, który jest niebezpiecznym patogenem dla kobiet ciężarnych, gdyż zagraża rozwijającemu się płodowi. Zakażenie ciężarnej tą bakterią chorobotwórczą może wywołać u dziecka: zapalenie płuc, posocznicę (zakażenie krwi) oraz zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego każda kobieta ciężarna powinna wykonać przesiewowe badanie wymazu z pochwy między 35. a 37. Badanie to przeprowadza się również w diagnostyce przyczyny stanu zapalnego, który może być spowodowany infekcją bakteryjną lub grzybiczą. Wskazaniami do wykonania wymazu z pochwy są takie objawy, jak: świąd w okolicach sromu, pieczenie w obrębie pochwy oraz upławy. Badanie stosuje się również przy symptomach stanu zapalnego dróg moczowych, do których zalicza się: bolesne parcie na pęcherz moczowy oraz ból przy oddawaniu moczu. Postępowanie takie jest wskazane, gdyż przy infekcji dróg moczowych często dochodzi do zaburzenia równowagi fizjologicznej flory bakteryjnej dróg rodnych.

Badanie cytologiczne - na czym polega i kiedy warto je wykonać? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Cytologia - kiedy warto ją wykonać? Źródło: 36,6.

Jak pobrać wymaz z pochwy – przygotowanie i przebieg badania

Przygotowanie do pobrania wymazu z pochwy polega przede wszystkim na wstrzymaniu się od współżycia seksualnego na co najmniej 24h przed przeprowadzeniem badania. Przed zabiegiem nie należy również stosować żadnych środków dopochwowych, gdyż mogą one spowodować wypłukanie drobnoustrojów z pochwy, a tym samym zafałszowanie wyników badania. W przypadku stosowania przez kobietę leczenia lub przyjmowania antykoncepcji należy powiadomić o tym lekarza prowadzącego wymaz. Przed badaniem należy umyć zewnętrzne narządy płciowe za pomocą mydła lub żelu pozbawionego substancji antyseptycznych (odkażających), a następnie dokładnie spłukać umyte miejsca wodą.

Przeciwwskazane jest użycie środków do higieny intymnej. Wymaz z pochwy pobierany jest przez lekarza ginekologa w gabinecie na fotelu ginekologicznym. Wymaz do oceny mikroskopowej uzyskiwany jest za pomocą ezy (cienkiego drucika) lub specjalnego wacika. Z otrzymanego materiału wykonuje się rozmaz, który następnie jest barwiony metodą Grama i analizowany pod mikroskopem, co pozwala na wykrycie patologicznych drobnoustrojów. Badanie jest bezbolesne, choć przy zaawansowanym stanie zapalnym pochwy może mu towarzyszyć uczucie dyskomfortu.

Jak działa żeński układ rozrodczy? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Budowa i funkcje żeńskiego układu rozrodczego. Źródło: 36,6.

Wymaz z pochwy – wyniki i ich interpretacja

Interpretacja wyników wymazu z pochwy opiera się na czterostopniowej skali. Czas oczekiwania na wyniki wymazu z pochwy wynosi do 5 dni.

  • Stopień I – obraz mikroskopowy jest prawidłowy. W badanym materiale obserwuje się pałeczki Lactobacillus, które stanowią fizjologiczną (naturalną) florę bakteryjną pochwy i pełnią funkcje ochronne.
  • Stopień II – w badanym materiale widoczne są pałeczki Lactobacillus oraz pojedyncze inne bakterie.
  • Stopień III – stwierdza się znaczne odchylenia w fizjologicznej florze bakteryjnej. W obrazie mikroskopowym obserwuje się dużą liczbę drobnoustrojów chorobotwórczych lub leukocytów (krwinek białych). Diagnozuje się zapalenie bakteryjne.
  • Stopień IV – w obrazie mikroskopowym stwierdza się brak pałeczek Lactobacillus, natomiast dużą liczbę bakterii chorobotwórczych, leukocyty oraz grzyby (drożdżaki) lub rzęsistka pochwowego – pasożyt wywołujący rzęsistkowicę. Objawami tej choroby są: upławy, pieczenie, świąd, nieprzyjemny zapach, plamienie z dróg rodnych po współżyciu. Na podstawie otrzymanych wyników badań lekarz ginekolog dobiera właściwe leczenie i przepisuje potrzebne leki.

Wymaz z pochwy a cytologia

Wymaz z pochwy należy różnicować od badania cytologicznego powszechnie nazywanego cytologią. Wymaz z pochwy służy ocenie czystości tego narządu i jest ukierunkowany na wykrycie obecności drobnoustrojów chorobotwórczych. Cytologia natomiast jest podstawowym badaniem profilaktycznym w kierunku raka szyjki macicy, który długo może przebiegać bezobjawowo. Badanie to powinno być przeprowadzone u każdej kobiety po rozpoczęciu współżycia seksualnego. Po 25. roku życia badanie cytologiczne zaleca się powtarzać co 3 lata. Regularne wykonywanie cytologii umożliwia skuteczną diagnostykę choroby nowotworowej i wdrożenie natychmiastowego leczenia. U kobiet zaliczanych do grupy wysokiego ryzyka wystąpienia raka szyjki macicy badanie należy wykonywać częściej. Cytologię zaleca się przeprowadzać między 10. a 18. dniem cyklu miesiączkowego.

Na czym polega badanie cytologiczne? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Na czym polega badanie cytologiczne? Źródło: 36,6.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
3
Polecamy
Badanie pochwy:
palpacyjne, czystości, wziernikiem.
Na czym polegają?
Badanie pochwy: palpacyjne, czystości, wziernikiem. Na czym polegają? Dzień Dobry TVN
Biocenoza pochwy – czym jest to badanie i jak interpretować jego wyniki?
Biocenoza pochwy – czym jest to badanie i jak interpretować jego wyniki? TVN zdrowie
Zasadność wykonywania badania posiewu moczu w ciąży
Zasadność wykonywania badania posiewu moczu w ciąży Dzień Dobry TVN
Posiew z pochwy – na czym polega?
Jak interpretować wyniki?
Posiew z pochwy – na czym polega? Jak interpretować wyniki? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia