Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wtórne utonięcie – co to jest, jakie daje objawy i jak wygląda leczenie?
menu
Polub nas na Facebooku

Wtórne utonięcie – co to jest, jakie daje objawy i jak wygląda leczenie?

Osoba, która się topi

Fot: piranka / gettyimages.com

Wtórne utonięcie częściej nazywane jest powikłaniem po zachłyśnięciu się wodą czy podtopieniem. Schorzenie daje o sobie znać najczęściej w pierwszej dobie po incydencie. Jak dochodzi do wtórnego utonięcia? Jak je rozpoznać?

Wtórne utonięcie najczęściej pojawia się u osób, które się podtopiły lub zachłysnęły wodą. Niewielka ilość wody, która przedostaje się podczas incydentu do płuc wywołuje obrzęk płuc. Może się on pojawić po upływie 15 minut lub 72 godzin. Szczególnie niebezpieczne jest przedostanie się do płuc wody morskiej. Zawarta w niej sól podrażnia płuca, co sprzyja powstawaniu obrzęku.

Wtórne utonięcie – objawy

Wtórne utonięcie może się pojawić praktycznie u każdego. Mimo to w grupie ryzyka znajdują się głównie dzieci. Dzieje się tak ponieważ maluchy lubią skakać, śmiać się czy krzyczeć w czasie zabawy w wodzie. Ciągle otwarta buzia zwiększa prawdopodobieństwo przedostania się wody do płuc. Wtórne utonięcie znacznie częściej pojawia się u tych osób, które chorują na astmę lub niedawno chorowały na zapalenie płuc.

Trzeba sobie zdawać sprawę, że osoba, która po zachłyśnięciu czy podtopieniu nie zgłasza żadnych dolegliwości i czuje się dobrze powinna być pod obserwacją lekarza. Dzieje się tak ponieważ pierwsze objawy wtórnego utonięcia mogą pojawić się nawet po trzech dobach od incydentu. Co gorsza nawet bardzo szybka reakcja i natychmiastowe wyciągnięcie poszkodowanego z wody nie gwarantuje, że nie dojdzie do wtórnego utonięcia. Do najbardziej charakterystycznych objawów wtórnego utonięcia należą:

  • senność;
  • ból w klatce piersiowej;
  • problemy z oddychaniem;
  • otumanienie
  • zmęczenie nieadekwatne do wykonywanej czynności;
  • sine usta;
  • blada skóra;
  • zniechęcenie.

Pojawienie się takich dolegliwości wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Brak reakcji lub zwlekanie z wezwaniem pogotowania może mieć tragiczne konsekwencje. Wtórne utonięcie sprawia, że w pęcherzykach płucach zamiast tlenu zaczyna gromadzić się płyn przesiękowy. Prowadzi to do obrzęku płuc oraz nieprawidłowej wymiany tlenu w płucach. Może to doprowadzić do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie, kwasicy metabolicznej oraz zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej. Ta ostania nieprawidłowość niejednokrotnie prowadzi do zatrzymania krążenia.

Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6

Wtórne utonięcie – diagnoza i leczenie

Pojawienie się powyższych dolegliwości u osoby, która się podtopiła lub zachłysnęła wodą wymaga natychmiastowej wizyty w szpitalu. Jeśli lekarz będzie podejrzewał wtórne utonięcie zleci prześwietlenie płuc oraz tzw. gazometrię, czyli badanie, które pozwala ocenić nie tylko wymianę gazową organizmu, ale przede wszystkim ustalić w jakim procencie krew jest wysycona tlenem. Jeśli badania potwierdzą przypuszczenia konieczne może być podanie tlenu oraz podłączenie chorego do aparatury podtrzymującej życie. Dodatkowo podaje się leki przeciwobrzękowe.

Wtórne utonięcie - jak uniknąć?

Wtórnego utonięcia na szczęście można uniknąć. Trzeba przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że woda to żywioł, który może być bardzo niebezpieczny. Jeśli chcemy się wykąpać wybierajmy takie kąpieliska na których jest ratownik. Zabierając nad wodę dziecko trzeba cały czas mieć je na oku, aby w razie potrzeby natychmiast zareagować. Starsze dzieci warto uświadomić, że woda może być niebezpieczna i że powinny zachowywać się niej ostrożnie.

Wtórne a suche utonięcie – czym się różnią?

Czasem wtórne utonięcie nazywane jest suchym. Jednak są to dwa zupełnie różne schorzenia. Suche utonięcie daje o sobie znać znacznie szybciej niż utoniecie wtórne. Do suchego utonięcia dochodzi w sytuacji, gdy niewielka ilość wody dostanie się do nosogardzieli dziecka. Wywołane w ten sposób skurcze krtani praktycznie uniemożliwiają oddychanie. Schorzenie daje identyczne objawy jak utonięcie wtórne i wymaga identycznego postępowania.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
61
6
Polecamy
Udar słoneczny. Jak rozpoznać jego objawy? Jak skutecznie ratować osobę z udarem słonecznym?
Udar słoneczny. Jak rozpoznać jego objawy? Jak skutecznie ratować osobę z udarem słonecznym? Dzień Dobry TVN
Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować?
Co jest przyczyną chrapania u dziecka – jak postępować? Dzień Dobry TVN
Czym są suche utonięcia i jak rozpoznać ich objawy, aby uratować zdrowie i życie?
Czym są suche utonięcia i jak rozpoznać ich objawy, aby uratować zdrowie i życie? TVN zdrowie
Niewydolność oddechowa – przyczyny i objawy
Niewydolność oddechowa – przyczyny i objawy TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Czym jest detektor tętna płodu i jak działa? Od kiedy można go używać?
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Co to jest stłuczenie? Jakie są jego objawy? Jak długo boli?
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?