Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wrotycz pospolity - surowiec leczniczy. Właściwości, zastosowanie i działania niepożądane
menu
Polub nas na Facebooku

Wrotycz pospolity - surowiec leczniczy. Właściwości, zastosowanie i działania niepożądane

wrotycz

Fot.: AllAGRI / Getty Images

Wrotycz pospolity jest popularnym ziołem należącym do rodziny roślin astrowatych. Jest on szeroko wykorzystywany w medycynie naturalnej, m.in. do leczenia bólów reumatycznych, a także chorób układu pokarmowego. Wrotycz stosuje się również miejscowo na rany, ukąszenia kleszcza, a także na zmiany skórne przy świerzbie.

Wrotycz pospolity jest aromatyczną rośliną występującą na terenie całej Europy. W Polsce rośnie na terenach nizinnych i górskich, w tym przede wszystkim na pastwiskach, przydrożach i nasypach kolejowych. Podobnie jak krwawnik, mniszek, łopian i nagietek wrotycz należy do rodziny roślin astrowatych. Charakterystyczną cechą tej rodziny są drobne kwiaty zebrane w kwiatostan, nazywany również koszyczkiem.

Wrotycz pospolity jako surowiec leczniczy

Wrotycz pospolity jest byliną o specyficznym zapachu, który jest bardzo silny i aromatyczny, co dla wielu osób stanowi poważną przeszkodę w stosowaniu tej rośliny. Jej najbardziej charakterystyczną cechą są pomarańczowo-żółte kwiaty, które tworzą spłaszczony koszyczek. Ponadto wrotycz pospolity posiada stosunkowo długą i słabo rozgałęzioną łodygę – może ona sięgać nawet 1,5 m. Do celów medycznych wykorzystuje się koszyczki kwiatowe, które zbiera się od lipca do września włącznie. Przyrządza się z nich również nalewkę, która wykazuje właściwości rozgrzewające i przeciwbólowe. Ponadto ze świeżych kwiatów wrotyczu można przygotować napar, który idealnie sprawdza się do stosowania zewnętrznego.

Wrotycz pospolity – właściwości lecznicze

Wrotycz pospolity jest rośliną o wielu drogocennych właściwościach leczniczych. Podstawowym związkiem czynnym rośliny jest olejek eteryczny, który zawiera tujon – organiczny związek chemiczny wykazujący działanie przeciwpasożytnicze. Stosuje się go przede wszystkim do zwalczania robaków obłych, które występują w układzie pokarmowym. Mowa tu głównie o glistach i owsikach. W celu pozbycia się ich należy pić szklankę naparu z dodatkiem świeżych lub suszonych kwiatów wrotyczu. Napar ten można stosować również zewnętrznie – na rany, wszy (w tym również łonowe), a także świerzbowce. Jest to możliwe dzięki zawartości tujonu – związku, który odpowiada za silny i odstraszający zapach rośliny (dzięki temu wykorzystywana jest również w celu odstraszenia owadów). 

Ważne jest również to, że wrotycz pospolity zawiera aksylarynę, która jest związkiem wykorzystywanym w leczeniu wirusa opryszczki. Warto również wspomnieć o tym, że bylina ta jest skuteczna w terapii chorób układu pokarmowego, w tym przede wszystkim zatruć oraz dolegliwości żołądkowych. Działanie to związane jest z obecnością gorzkiej substancji tanacentycznej, która pobudza czynność wydzielniczą błony śluzowej żołądka. Wrotycz pospolity wykorzystywany jest również w leczeniu bólów reumatycznych. W tym celu przydaje się wyciąg alkoholowy, którego używa się w postaci wcierek na obolałe miejsca.

Kiedy warto sięgnąć po zioła? Odpowiedź znajdziesz w filmie:

Zobacz film: Zioła - przy jakich dolegliwościach warto o nich pamiętać? Źródło: Stylowy Magazyn.

Wrotycz pospolity – zastosowanie

Wrotycz pospolity stosowany jest przede wszystkim jako środek przeciwpasożytniczy. Ponadto wykorzystuje się go do leczenia różnego rodzaju bólów, w głównej mierze żołądka i kręgosłupa. Wśród innych mniej popularnych zastosowań wrotyczu pospolitego można wymienić:

  • leczenie histerii i stanów depresyjnych,
  • łagodzenie bólów menstruacyjnych,
  • wywoływanie menstruacji,
  • łagodzenie objawów chorób skórnych.

Wrotycz pospolity jest rośliną, której ze względu na tujon (środek wykazujący silne działanie toksyczne) nie należy stosować jako przyprawy. Nie zaleca się również picia naparu przygotowanego wyłącznie z suszonych lub świeżych kwiatów wrotyczu pospolitego. Do wewnętrznego i zewnętrznego stosowania można przygotować mieszankę z łyżki suszonych kwiatów byliny oraz ziela macierzanki, tymianku i piołunu.

Wrotycz pospolity – działania niepożądane

Ponieważ głównym składnikiem wrotyczu pospolitego jest tujon, który w dużych ilościach jest środkiem toksycznym, nie zaleca się picia naparów przygotowanych wyłącznie na bazie tej rośliny. Przedawkowanie przetworów zawierających wrotycz pospolity objawia się: nudnościami, wymiotami, biegunką, zawrotami głowy, nadmiernym poceniem się, a także zmianą rytmu serca. Ponadto mogą pojawić się omamy i częstomocz. Istotne w tym kontekście jest również to, że nalewka z wrotyczu jest silnie uzależniająca.

Uwaga! Wrotycz wykazuje działanie poronne – z tego powodu przyjmowanie preparatów z niego jest zabronione dla kobiet w ciąży. Bylina ta może również przenikać do mleka matki karmiącej piersią i stanowić zagrożenie dla małego dziecka, dlatego też na preparaty z wrotyczem powinny uważać również kobiety, które decydują się na karmienie naturalne.

Bibliografia:

1. Dereda M., Hadaś E. i in., Tanacetum vulgare jako roślina o potencjalnych właściwościach leczniczych „Nowiny Lekarskie” 2012 nr 81, s. 621.

2. Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Warszawa 1987, s. 388.  

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
414
30
Polecamy
Tasznik pospolity – niezwykłe właściwości popularnego chwastu. Kiedy warto go stosować?
Tasznik pospolity – niezwykłe właściwości popularnego chwastu. Kiedy warto go stosować? Dzień Dobry TVN
Rzepik pospolity – właściwości lecznicze popularnej rośliny. Kiedy warto stosować ziele rzepiku?
Rzepik pospolity – właściwości lecznicze popularnej rośliny. Kiedy warto stosować ziele rzepiku? Dzień Dobry TVN
Miodownik melisowaty – właściwości i zastosowanie w ziołolecznictwie
Miodownik melisowaty – właściwości i zastosowanie w ziołolecznictwie TVN zdrowie
Hyzop lekarski – ziele o wielu zastosowaniach. Jakie ma działanie?
Hyzop lekarski – ziele o wielu zastosowaniach. Jakie ma działanie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami
Pierwszy rok w przedszkolu? Zobacz, jak uchronić dziecko przed infekcjami Materiał sponsorowany
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Seks oralny – czym jest stosunek oralny? Najlepsze pozycje w seksie oralnym
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
Borowik – jakie są rodzaje borowików? Które są jadalne, a które trujące?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką