Polub nas na Facebooku
Czytasz: Woda wodzie nierówna – jak wybrać najlepszą dla siebie
menu
Polub nas na Facebooku

Woda wodzie nierówna – jak wybrać najlepszą dla siebie

Woda

Cecile Lavabre GettyImages

Wody mineralne mogą zawierać nawet 70 różnych składników, ale praktyczne znaczenie dla zdrowia ma tylko dziesięć. Sprawdź, jak wybrać wodę, która ugasi nie tylko pragnienie, ale też dostarczy minerałów, które są ważne właśnie dla nas.

Nie każda woda, którą można kupić w sklepie, zalicza się do mineralnych. Zgodnie z przyjętą definicją, Woda mineralna musi zawierać co najmniej 1000 mg/dm³ jonów – rozpuszczonych stałych składników naturalnych. Co najmniej jeden składnik mineralny, musi mieć też korzystne działanie na organizm człowieka.

Co zawiera woda mineralna?

Wiele wód zawiera nawet do 70 różnych składników, ale rzeczywiste znaczenie dla zdrowia ma tylko 10. Są to magnez, wapń, wodorowęglany, chlorki i sód, siarczany, fluorki, jodki, żelazo i dwutlenek węgla. Wybierając wodę, warto sprawdzić na etykiecie, czy zawiera powyższe składniki i w jakich są one proporcjach.

Jaka woda jest najzdrowsza?

Nie ma jednego rodzaju wody, o której można by powiedzieć, że jest uniwersalna i najzdrowsza. Nie każdą wysokozmineralizowaną wodę można spożywać w dużych ilościach. Wybierając dla siebie wodę, warto kierować się nie tyko smakiem, ale też naszą obecną kondycją, samopoczuciem i zapotrzebowaniem na niektóre pierwiastki. Warto wiedzieć, że biopierwiastki zawarte w wodach w postaci zjonizowanej są łatwo przyswajalne przez organizm.

Woda mineralna z magnezem i wapniem – dla kogo?

Magnez i wapń należą do najcenniejszych minerałów zawartych w wodzie. Magnez reguluje pracę serca, układu nerwowo-mięśniowego, uczestniczy w syntezie DNA i białka. Niedobór magnezu może być spowodowany jedzeniem dużej ilości wysoko przetworzonych produktów, przyjmowaniem niektórych leków, takich jak: doustne środki antykoncepcyjne, antybiotyki, środki o działaniu uspokajającym oraz przeczyszczającym i moczopędnym. Picie wody mineralnej bogatej w magnez pomaga uzupełnić te niedobry.

Wapń z kolei jest podstawowym budulcem kości, włosów, zębów i paznokci. Wpływa korzystnie na przemianę materii, zmniejsza ryzyko osteoporozy, a nawet chorób nowotworowych.

Przyczyną niedoboru wapnia może być po prostu zbyt mała podaż tego pierwiastka w diecie albo jego nieprawidłowe wchłanianie. Częstym powodem jest też niedostateczne stężenie witaminy D w ścianie jelita albo zespół złego wchłaniania, będący objawem przewlekłych stanów zapalnych jelita grubego.

Ile magnezu i wapnia w wodzie?

Nie wierzmy zapewnieniom marketingowym, widocznym często na etykiecie, że woda jest magnezowa czy idealnie zharmonizowana. Zwracajmy uwagę na faktyczną ilość minerałów! Wybierajmy wodę, która zawiera w jednym litrze co najmniej 50 do 100 mg magnezu i powyżej 150 mg wapnia. Ale uwaga, ważne są też proporcje tych składników - wapnia powinno być dwa razy więcej niż magnezu.

Woda na nadkwasotę i zgagę

Ważnym i niedocenianym składnikiem wody mineralnej są wodorowęglany. Mają one duże znaczenie dla organizmu i dają najbardziej odczuwalne efekty prawie bezpośrednio po wypiciu.

Czemu służą wodorowęglany?

By uzyskać taki efekt, woda powinna zawierać pomiędzy 1000 a 2000 mg wodorowęglanów na litr.

Wody o wysokim poziomie wodorowęglanów przyczyniają się ponadto do obniżenia zawartości cukru we krwi i moczu, obniżają wydzielania acetonu, korzystnie wpływają na działanie insuliny oraz regulują pH krwi.

Ale uwaga! wód wodorowęglanowych nie wolno pić stale, bo może to zaburzyć procesy trawienne. Wód zawierających duże ilości wodorowęglanów, powyżej 600 mg/l, powinny unikać osoby cierpiące na niedokwasotę.

Woda na zaparcia

Jeśli mamy kłopoty z zaparciami i niestrawnością, sięgajmy po wody z większą ilością siarczanów. Zawarte w nich substancje poprawiają perystaltykę jelit i dobrze jest pić je przed posiłkiem. W nadmiarze mogą jednak powodować efekt przeczyszczający.

Woda niskosodowa to mit?

Zarówno nadmiar jak i niedobór sodu mogą być szkodliwe. Według WHO, dzienne spożycie soli nie powinno przekraczać 5 gramów, tymczasem przeciętnie spożywamy ok. 12 g, dostarczając organizmowi ok. 5000 mg sodu. W tej sytuacji picie wody nawet bardzo wysokosodowej, zawierającej 250 mg sodu niewiele wpływa na nasz bilans sodowy, bo stanowi zaledwie 5 proc. dziennego spożycia Więcej soli dostarczymy organizmowi, zjadając kilka plasterków kiełbasy, niż wypijając butelkę wody z zawartością sodu.

Latem picie wody zawierającej sód może być nawet korzystne. Sód wpływa na gospodarkę wodną organizmu. Zapobiega odwodnieniu, co jest szczególnie istotne podczas upałów i wykonywania ciężkiej fizycznej pracy. Picie wody sodowej, a jeszcze lepiej chlorkowo-sodowej pozwala w takich sytuacjach na uzupełnienie ubytków soli i wpływa dodatnio na wydolność organizmu.

Jeśli jednak cierpimy np. na nadciśnienie i bardzo dbamy o to, żeby nie przekraczać norm spożycia soli, warto decydować się na wodę niskosodową.

Co najlepiej ugasi pragnienie latem?

Źródło: X-news

Woda mineralna z jodem

Woda mineralna z jodem zawiera stałą ilość tego pierwiastka i może stanowić jedno z jego źródeł. Jod jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy i powinien być stale, w niewielkich ilościach dostarczany wraz z pożywieniem. Jego niedobory wywołują często niedoczynność tarczycy, która, pozbawiona możliwości wytwarzania odpowiedniej ilości hormonów, zaczyna się powiększać. Zapotrzebowanie na jod wzrasta zwłaszcza u kobiet w ciąży, ale też zmienia się wraz z wiekiem, dlatego należy kontrolować jego podaż.

Naturalne wody źródlane - czy są zdrowe

Wody źródlane mają swoje zalety: pochodzą ze złóż podziemnych, izolowanych od czynników zewnętrznych, są bakteriologicznie czyste, nie ma w nich szkodliwych składników i są zwykle bardzo smaczne. Prawdą jest jednak to, że są mniej wartościowe niż wody mineralne, ponieważ ilość istotnych dla zdrowia pierwiastków jest w nich zbyt mała, by można było odczuć ich korzystne działanie. Wody źródlane są natomiast dobrym wyborem, jeśli woda wodociągowa w naszej miejscowości ma niską jakość, np. ma nieprzyjemny smak.

Czy wodę mineralną można przedawkować?

Nie ma wątpliwości, że woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ale podobnie jak z innymi, nawet najzdrowszymi składnikami diety, ważna jest odpowiednia dawka.

Picie zbyt dużej ilości wody wysokozmineralizowanej może prowadzić do kumulacji biopierwiastków w organizmie, czego następstwem jest np. kamica nerkowa. Picie wody źródlanej lub wodociągowej w dużych ilościach też może być szkodliwe, ponieważ rozcieńcza w organizmie elektrolity, które stymulują pracę serca.

Czy picie wody może być szkodliwe?

Czy picie wody może być szkodliwe? Lekarz odpowiada. Źródło: Zdrowie

Jaka woda dla dziecka?

Woda mineralna o wysokiej zawartości pierwiastków nie jest wskazana dla dzieci. Zwłaszcza jeśli poziom mineralizacji wynosi 1500 mg/l i więcej. Nie nadaje się też do przygotowania pokarmu dla niemowląt, ponieważ mieszanki zawierają już w swoim składzie optymalną ilość pierwiastków i substancji wskazanych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Nie należy ich zwiększać, by nie obciążać nerek dziecka. Najlepsze dla maluchów są wody źródlane o niskim stopniu mineralizacji.

Ile pić wody?

Należy pić od 1,5 do 2,5 litra płynów każdego dnia, w tym bilansie powinna się znaleźć oczywiście woda. Ale uwaga! Osoby w podeszłym wieku, z niewydolnością krążenia, powinny pić zdecydowanie mniej. Przyjmowanie przez nich dużej ilości płynów może być niebezpieczne. Z kolei ludzie, którzy intensywnie trenują, powinni pić nawet do 3 litrów płynów dziennie.

Czy woda gazowana szkodzi?

To mit. Zawarty w wodzie dwutlenek węgla nie tylko poprawia smak i ma działanie konserwujące, ale również ma działanie bakteriostatyczne. Ułatwia trawienie, nie drażniąc śluzówki żołądka i wzmaga wydzielanie soków, poprawiając tym samym przyswajanie pokarmu. Wody gazowanej powinny natomiast unikać osoby cierpiące na nadkwasotę.

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
85
7
Polecamy
Woda mineralna – co trzeba o niej wiedzieć?
Jaką wybrać?
Woda mineralna – co trzeba o niej wiedzieć? Jaką wybrać? TVN zdrowie
Woda oligoceńska – jak działa na zdrowie?
Woda oligoceńska – jak działa na zdrowie? Dzień Dobry TVN
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować?
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować? Dzień Dobry TVN
Woda gasi nie tylko pragnienie.
Dlaczego warto ją pić?
Woda gasi nie tylko pragnienie. Dlaczego warto ją pić? TVN zdrowie
Komentarze (1)
Nie przegap
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dietetyczka radzi: Dieta ketogeniczna - plan, efekty, przepisy i skutki uboczne
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Dieta niskowęglowodanowa, czyli skuteczna redukcja tkanki tłuszczowej. Na czym polega dieta niskowęglowodanowa – zasady i efekty jej stosowania. Przykładowy dzienny jadłospis
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Strofantyna – gdzie kupić zapomniany lek nasercowy?
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Krosty na brzuchu – jakie mogą być przyczyny ich pojawienia się?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia