Polub nas na Facebooku
Czytasz: Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?

Woda w uchu po basenie lub kąpieli – jak ją usunąć i odetkać ucho?

Chłopiec zatyka ręką ucho

Fot: Picture-Factory / fotolia.com

Woda w uchu to tylko z pozoru błahy problem, gdyż może powodować dyskomfort, ale również prowadzić do uciążliwych dolegliwości i stanów chorobowych. Może pojawić się w wyniku m.in. pobytu na basenie bądź zwykłej, domowej kąpieli. Bardzo często określenie „woda w uchu” dotyczy również wysiękowego zapalenia ucha, które nieleczone może prowadzić do trwałego uszkodzenia narządu słuchu. 

Woda w uchu to wyjątkowo irytujące zjawisko. Może ona pogarszać słuch, a następnie wywołać infekcję. Stan też może przebiegać bezobjawowo, jednak częściej towarzyszy mu ból, który z czasem może się nasilać. Warto o tym pamiętać i jak najszybciej pozbyć się wody z wnętrza ucha. W wielu przypadkach konieczna będzie także konsultacja z laryngologiem.

Woda w uchu środkowym – zapalenie ucha

Woda, która dostała się do ucha, zatyka przewód słuchowy, co w konsekwencji może prowadzić do rozmnażania bakterii i powstawania infekcji. Zapalenie ucha rzadko przebiega bezobjawowo. Najczęściej charakteryzuje się symptomami, takimi jak: nasilający się ból, świąd wewnątrz ucha, gorączka, pogorszenie słuchu i zatkanie ucha. Warto podkreślić, że intensywny ból dotyczy nie tylko narządu słuchu, ale promieniuje też do boku głowy, twarzy i szyi. Ponadto podczas silnej infekcji mogą pojawić się także objawy, takie jak: zaczerwienienie twarzy, powiększenie węzłów chłonnych, a także opuchlizna skóry. Niestety nieusunięta z ucha woda, po kilku dniach tworzy zapalenie, które z kolei powoduje wiele komplikacji, jeśli jest nieleczone. Do najpoważniejszych powikłań należy częściowa bądź całkowita utrata słuchu.

Woda w uchu, np. po basenie, która spowodowała powstanie zapalenia wymaga leczenia, dlatego należy udać się do specjalisty. Po oczyszczeniu przewodu słuchowego laryngolog najprawdopodobniej zaleci stosowanie kropel dousznych, które uniemożliwią namnażanie się bakterii i grzybów. Jeśli stan zapalny jest wyjątkowo poważny, może okazać się, że konieczna będzie antybiotykoterapia. Podczas mocnego bólu wskazane jest również stosowanie tradycyjnych środków przeciwbólowych. Leczenie zapalenie ucha po wizycie u specjalisty trwa ok. 7 dni.

Woda w uchu – jak odetkać zatkane uszy domowymi sposobami?

Woda w uchu u niemowlaka, dziecka i dorosłego powoduje dyskomfort, ból i stany chorobowe, dlatego jak najszybciej należy ją usunąć. Niestety nie jest to łatwe zadanie – podczas wykonywania tej czynności konieczna jest ostrożność, gdyż ingerując w przewód słuchowy, można doprowadzić do uszkodzenia błony bębenkowej. Aby usunąć wodę, nie można do tego celu używać patyczka kosmetycznego, który może napęczniałą wodą woskowinę wraz z brudem przenieść w głąb ucha. Aby pozbyć się wody, można wypróbować domowe sposoby. Najprostszym z nich jest usiłowanie wydostania jej poprzez przechylenie głowy w kierunku ramion przy jednoczesnym pociąganiu za małżowinę uszną. Czynność tę należy wykonywać naprzemiennie i do skutku, aż poczuje się ulgę. 

Innym sposobem jest spanie na tym uchu, do którego dostała się woda – dzięki temu może ona samoistnie wypłynąć. Usuwanie wody z ucha możliwe jest również dzięki wytwarzaniu ciśnienia podobnego do próżni. Aby tego dokonać, należy przyłożyć całą rękę do ucha, a następnie bardzo szybko ją od niego oderwać. Zabieg trzeba powtórzyć kilka razy, aż wypłynie woda. Jeszcze innym domowym sposobem jest suszenie ucha chłodnym strumieniem suszarki. Trzymając urządzenie na odległość około 30 cm, należy poruszać małżowiną uszną. Ponadto pomocne będzie również stosowanie ciepłych okładów w okolicy ucha. Jeśli jednak żaden z powyższych sposobów nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, należy udać się na konsultację do specjalisty.

Zobacz film: Budowa i funkcje ucha. Źródło: 36,6

Woda w uchu – leczenie specjalistyczne

Niestety w wielu przypadkach samoistne usunięcie wody z ucha jest niemożliwe i wymaga wizyty u lekarza. Specjalistyczne leczenie jest konieczne, aby nie doprowadzić do stanu zapalnego. Należy zdawać sobie sprawę, że im dłużej woda zalega w uchu u dziecka lub dorosłego, tym bardziej sprzyja to rozwojowi infekcji. Dlatego też, jeśli w ciągu kilku dni nie uda się jej wydostać, należy udać się do specjalisty. Szybciej powinny wybrać się do lekarza osoby, które odczuwają intensywny ból bądź mają objawy towarzyszące, takie jak np. wysoka gorączka. Podczas leczenia, przed zastosowaniem antybiotykoterapii, specjalista może zalecić również stosowanie leków mukolitycznych, których zadaniem jest rozrzedzanie płynu i tym samym łatwiejsze przyswojenie go przez organizm. 

Jeśli jednak woda w uchu nadal pozostaje, konieczne jest zastosowanie antybiotyków. Jeśli i to nie skutkuje, to ostatecznym rozwiązaniem jest paracenteza, czyli zabieg umożliwiający odessanie wody z ucha poprzez nacięcie błony bębenkowej. Czasami uzupełnieniem leczenia jest założenie drenu wentylacyjnego. Innym sposobem może być wykonanie nacięcia laserowego, przy którym nie jest konieczne zakładanie drenu. 


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
195
151
Komentarze (9)
Zrospaczona
Nie pomaga nic, nawet antybiotyk. To trwa już ponad 3 miesiące
Czytaj całość
Wolny
TO POMAGA
Czytaj całość
Zły kolega
...nie pomaga...
Czytaj całość
Alekso
Zdecydowanie pomaga
Czytaj całość
Eo
Pomogło
Czytaj całość
Natalia
Mi pomaga spanie
Czytaj całość
Dzieki, pomoglo mi kilkukrotne zatykanie ucha otwartą dłonią, po pochyleniu sie. Uff, nieznosze wody w uszach.
Czytaj całość
Jadwiga
Ja to mam uszy często pozatykane woskowiną. Wtedy stosuję parafinę. Ale kiedyś zatkało mis ię ucho po prysznicu. Po dwóch dniach dopiero odzyskałam w nim słuch! Aż miałam zawroty głowy. Nawet suszyłam suszarką w nadziei, że woda wyparuje.
Czytaj całość
Grażyna, Kraków
Nie znoszę uczucia, gdy po basenie lub prysznicu mam wodę w uchu. Moim sposobem jest podskakiwanie na jednej nodze (ta sama strona co „zatkane ucho”) – nie zazwyczaj działa, ale warto sprawdzić na sobie. Pozdrawiam.
Czytaj całość
Nie przegap
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia
Najbrudniejsze rzeczy świata, których dotykasz każdego dnia Materiał sponsorowany
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Domowe sposoby na ból i zapalenie ucha. Jak leczyć u dziecka i u dorosłego?
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Płukanie uszu – czy można bezpiecznie czyścić uszy domowymi sposobami?
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku
Krosty na języku – o czym mogą świadczyć? Przyczyny i leczenie białych i czerwonych krost na języku