Polub nas na Facebooku
Czytasz: Woda alkaliczna – jakie ma właściwości i co ją wyróżnia?
menu
Polub nas na Facebooku

Woda alkaliczna – jakie ma właściwości i co ją wyróżnia?

woda

Fot. etienne voss / Getty Images

Woda alkaliczna często nazywana jest również zasadową. Jest to woda pitna, którą wyróżnia wysokie pH (powyżej 7,5). Powstaje w wyniku elektrolizy. Wysoki potencjał wodoru ma duże znaczenie dla zdrowia człowieka, ponieważ pozwala utrzymać prawidłowy bilans kwasowo-zasadowy w organizmie.

Woda alkaliczna, ze względu na swoje wysokie pH, nazywana jest również zasadową. Jej zaletą jest głównie to, że pozwala zachować pożądany przez organizm bilans i odpowiednie nawodnienie. Producenci zapewniają ponadto o jej wielu innych prozdrowotnych właściwościach.

Woda alkaliczna i wysokie pH

PH czyli potencjał wodoru, który w przypadku wód mieści się w zakresie od 0 do 14, określa poziom kwasowości lub zasadowości produktu. Woda, która w języku chemicznym uznawana jest za obojętną, ma odczyn równy 7. Wszelkie niższe wartości oznaczają wodę kwasową, a wyższe – zasadową. Woda alkaliczna jest bliższa zasadowej, a organizm człowieka powinien mieć właśnie odczyn lekko zasadowy – zasadowość wody alkalicznej może sięgać od wartości 7,5 aż do 9.

Utrzymanie właściwego pH organizmu nie jest łatwe, gdyż nieustanny stres, przemęczenie i nieodpowiednie odżywianie zaburzają te wartości i powodują zakwaszenie organizmu, które z kolei przekłada się m.in. na ogólne pogorszenie samopoczucia. Zakwaszenie jest uważane za jedną z chorób cywilizacyjnych, z którą boryka się znaczny odsetek społeczeństwa. Właściwy bilans pozwala natomiast m.in. na prawidłowe funkcjonowanie mięśni i układu pokarmowego, przez co bezpośrednio wpływa na dobre samopoczucie i witalność. Zdrowotne działanie wody wynika z chemicznych procesów zachodzących w organizmie, który w większości składa się właśnie z tej substancji, dlatego nie należy przypisywać wodzie alkalicznej cudownych właściwości.

Jakie pH ma człowiek? Zobaczcie, co powinniście wiedzieć o zakwaszeniu organizmu:

Zobacz film: Zakwaszenie organizmu (pH człowieka). Źródło: 36,6

Woda alkaliczna – domowe sposoby

Wodę alkaliczną można przygotować domowymi sposobami, a przepis wcale nie jest skomplikowany. Należy wcześniej przygotować 2 l oczyszczonej wody (o pH 7, filtrowanej i pozbawionej wszelkich związków chemicznych), 1 łyżkę soli (najlepsza będzie do tego sól himalajska), 1 cytrynę (polecane są owoce, które pochodzą z upraw ekologicznych) i naczynie.

Na początek należy przelać do niego wodę i dodać do niej pokrojoną w plastry cytrynę, ale nie wyciskać soku, a wrzucić kawałki w całości. Do całości wsypuje się sól. Naczynie musi być pozostawione w temperaturze pokojowej na przynajmniej 12 godzin, a najlepiej całą dobę. Po tym czasie woda osiądzie i będzie gotowa do spożycia. Wodę alkaliczną do picia można też przygotować dodając do szklanki 1/8 łyżeczki sody oczyszczonej.

Możliwe jest również jej przyrządzenie przez dodanie do czystej wody kropli zasadowych, które można kupić w niektórych sklepach i aptekach. Wówczas pH roztworu znacznie wzrośnie w ciągu kilku minut. Aby ją przygotować, można też skorzystać z gotowych saszetek mineralnych, generatora wody alkalicznej, jonizatora wody, a jeszcze łatwiej po prostu zakupić dzbanek alkalizujący.

Gotowa woda dostępna jest także w sklepach stacjonarnych i internetowych. Zawsze należy sprawdzić, czy pochodzi od sprawdzonego i cieszącego się dobrą opinią producenta.

Zwolennicy wód zasadowych zapewniają, że efekty włączenia jej do codziennej diety będą widoczne już po około 2. tygodniach. Przede wszystkim organizm zostanie pozbawiony zalegających w nim toksyn, a odpowiednie nawodnienie widocznie poprawi jakość skóry. Roztwór najlepiej pić rano przed posiłkiem. Niektórzy specjaliści zalecają wypijać na czczo aż 3 szklanki dziennie.

Polecamy: Dieta alkaliczna, czyli skuteczny sposób na "zakwaszenie organizmu" i polepszenie samopoczucia. Produkty zalecane w diecie alkalicznej. Przykładowy dzienny jadłospis

Jesteście ciekawi, czy wody lecznicze działają? Sprawdźcie:

Zobacz film: Wody lecznicze - jakie dolegliwości łagodzi ich picie? Źródło: Wiem, co jem 

Woda alkaliczna – właściwości

Producenci wód alkalicznych wychwalają ich właściwości. Faktem jest, że picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia poprawia kondycję organizmu, gdyż umożliwia szybsze pozbywanie się toksyn i pozwala utrzymać optymalny poziom nawodnienia. Prawdą jest również to, że nie musi być to wcale woda alkaliczna. Regularne nawadnianie organizmu powoduje m.in.:

  • odkwaszenie,
  • lepsze samopoczucie i wydajniejszy sen,
  • więcej energii,
  • widocznie jędrniejszą i elastyczniejszą skórę,
  • utratę zbędnych kilogramów,
  • zmniejszenie ryzyka otyłości, a co za tym idzie cukrzycy, nadciśnienia, a także szkodliwego działania wolnych rodników, które jest przyczyną wielu groźnych schorzeń.

Woda jest też najlepszym napojem dla sportowców. Ta o odczynie zasadowym, spożyta przed treningiem, redukuje zakwasy. Przy intensywnym wysiłku fizycznym dobrze jest ją połączyć ze znaczną ilością owoców i warzyw, również o odczynie zasadowym.

Wiele osób pyta, czy woda alkaliczna jest zdrowa. Odpowiedź brzmi – każda woda jest zdrowa, a ta o wartościach zasadowych nie posiada przypisywanych jej przez producentów cudownych właściwości. Włączenie jej do jadłospisu jest bardzo wskazane, ale nie spowoduje, że organizm pozbędzie się schorzeń. Z pewnością jednak zapewnia odpowiednie nawodnienie i umożliwia zachowanie właściwego bilansu kwasowo-zasadowego.

A teraz pora przekonać się, które produkty zakwaszają organizm:

Zobacz film: Zakwaszenie organizmu - eksperyment. Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
6
0
Polecamy
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować?
Woda z solą himalajską lub morską – którą wybrać i jak stosować? Dzień Dobry TVN
Woda oligoceńska – jak działa na zdrowie?
Woda oligoceńska – jak działa na zdrowie? Dzień Dobry TVN
Woda alkaliczna:
jak zrobić?
Działanie wody alkalicznej i przeciwwskazania
Woda alkaliczna: jak zrobić? Działanie wody alkalicznej i przeciwwskazania TVN zdrowie
Żywa woda – co to jest i jak ją zrobić?
Wpływ żywej wody na organizm człowieka
Żywa woda – co to jest i jak ją zrobić? Wpływ żywej wody na organizm człowieka TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Poziome ustawienie kości krzyżowej, co to jest?
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Co oznacza i do czego prowadzi zanik kory mózgowej? Przyczyny i objawy schorzenia
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
Czym może być guzek w pachwinie udowej? Jakie objawy mogą towarzyszyć jego obecności i na jaką chorobę mogą wskazywać?
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
"Najczęstszym błędem jest podnoszenie nóżek do góry". Ekspert radzi, jak przewijać dziecko
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Kiedy i co można jeść po gastroskopii? Zalecenia po badaniu
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok