Polub nas na Facebooku
Czytasz: „Wapno” dla alergików – krystaliczne czy z kwercetyną? Wapń w suplementach diety
menu
Polub nas na Facebooku

„Wapno” dla alergików – krystaliczne czy z kwercetyną? Wapń w suplementach diety

Wapno - tabletka z małymi kulkami w środku leży na stole.

Fot. AlexLMX / Getty Images

„Wapno dla alergików” to popularne, choć błędne określenie suplementu z wapniem przeznaczonego dla osób dotkniętych problemem alergii. Wapno jest bowiem mineralnym spoiwem powietrznym stosowanym w budownictwie i z medycyną nie ma nic wspólnego.

Preparaty zawierające wapń są zalecane osobom, u których występuje zwiększone zapotrzebowanie na ten składnik, a mianowicie młodzieży, kobietom ciężarnym, matkom karmiącym oraz kobietom, które przeszły menopauzę.

Wapń w organizmie

Największa koncentracja wapnia w ludzkim ciele występuje w zębach i kościach, ale ten ważny dla zdrowia minerał jest obecny także w komórkach nerwowych, tkankach, krwi i innych płynach organizmu człowieka. Prawidłowa podaż wapnia chroni zęby i kości przed osłabieniem oraz chorobami, zmniejsza ryzyko rozwoju osteoporozy, a także ma wpływ na proces krzepnięcia krwi, wysyłanie i odbieranie sygnałów nerwowych, pracę mięśni, wydzielanie hormonów i regularne bicie serca.

Redakcja poleca:
Zapalenie gardła u dzieci i dorosłych - jak złagodzić ból domowymi sposobami?
Dieta eliminacyjna – na czym polega i kiedy jest zalecana?
Szczepienia na COVID-19. Rząd zmienia harmonogram szczepień

Wapń w codziennej diecie

Najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego wapnia jest mleko i produkty mleczne takie jak jogurt, sery i maślanka. W mleku znajduje się także fosfor i magnez – minerały, które wspomagają wchłanianie wapnia i optymalne wykorzystanie go przez organizm.

Wapń jest obecny również w zielonych warzywach (brokuły, jarmuż itp.), łososiu i sardynkach, nasionach słonecznika, orzechach brazylijskich i migdałach. Zawarty też jest w soku pomarańczowego, płatków śniadaniowych, mleku sojowym i chleba.

Zawartość wapnia w żywności zmniejsza się podczas obróbki cieplnej, dlatego brokuły i inne warzywa zawierające ten minerał należy gotować krótko, w małej ilości wody. Warto też pamiętać, że niektóre produkty mogą utrudniać wchłanianie wapnia – są to otręby pszenne, rabarbar i szpinak.

Wapń w suplementach diety

Wapń jest składnikiem wielu preparatów multiwitaminowych, ale wiele osób chętnie stosuje go indywidualnie lub w suplemencie zawierającym witaminę D lub inne substancje o właściwościach prozdrowotnych. Dwie najbardziej powszechne postacie wapnia w preparatach dietetycznych to cytrynian wapnia i węglan wapnia. Ten pierwszy można stosować na pusty żołądek, drugi jest lepiej wchłaniany, gdy jest przyjmowany z pożywieniem. Suplementy diety zawierające cytrynian wapnia są wprawdzie droższe, ale to lepszy wybór dla kobiet po menopauzie, ponieważ ich organizm przyjmuje zaledwie 4% wapnia z węglanu.

Wybór konkretnego preparatu warto skonsultować z lekarzem, ponieważ długotrwała i nadmierna podaż wapnia może zwiększyć ryzyko powstania tzw. kamieni w nerkach. Przyjmowanie suplementów na własną rękę jest niewskazane także z powodu potencjalnych interakcji z lekami i na odwrót – niektóre środki farmakologiczne mogą zaburzyć wchłanianie wapnia w organizmie.

„Wapno” krystaliczne dla alergików

Suplementy diety często zawierają substancje dodatkowe, które mogą uczulać, np. barwniki i dodatki smakowe w tabletkach musujących. Preparaty określane potocznie jako wapno krystaliczne są w 100% hipoalergiczne, dzięki czemu alergicy mogą stosować je bez obaw w celu uzupełnienia ewentualnych niedoborów wapnia.

Skąd się bierze alergia? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Co to jest alergia i skąd się bierze? Źródło: Dzień Dobry TVN

„Wapno” dla alergików z kwercetyną

Z myślą o alergikach opracowano także suplementy z wapniem i kwercetyną – flawonoidem (barwnikiem roślinnym), który znalazł zastosowanie w leczeniu schorzeń układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy, kataru siennego, zespołu chronicznego zmęczenia, astmy, schizofrenii, infekcji o podłożu wirusowym i przewlekłych chorób prostaty oraz w profilaktyce chorób nowotworowych. Kwercetyna pomaga zwalczać wolne rodniki i działa przeciwhistaminowo, stąd jej obecność w preparacie dla osób zmagających się z alergią.

Skuteczność kwercetyny jest jednak kwestią dyskusyjną. W przypadku bólu i obrzęku prostaty doustne przyjmowanie tej substancji łagodzi ból i poprawia jakość życia, ale nie pomaga w zaburzeniach oddawania moczu, które nie mają związku z infekcją tego gruczołu. Niektóre badania sugerują, że spożywanie produktów zawierających kwercetynę, takich jak jabłka, cebula i herbata, może zmniejszać ryzyko śmierci z powodu chorób serca u starszych mężczyzn, ale inne analizy nie potwierdzają tej hipotezy. Brak jest jednoznacznych dowodów na antynowotworowe działanie kwercetyny – na ogół wykazują je pojedyncze badania. Mimo potwierdzonych właściwości przeciwzapalnych nie ma pewności, że substancja ta pomaga zmniejszyć nasilenie kataru siennego.

Wapń na alergię – czy warto?

W wielu polskich domach suplement z wapniem jest stałym elementem wyposażenia apteczki, stosowanym po wystąpieniu objawów alergii lub po ukąszeniu przez osę lub pszczołę. Podobne użycie wapnia odnotowuje się w innych krajach Europy Środkowej, w których od lat minerał ten uchodzi za remedium na symptomy uczulenia. W pozostałych krajach jest to nieznana metoda radzenia sobie z alergią – słusznie, ponieważ żadne badania nad właściwościami wapnia nie wykazały jego działania antyalergicznego. Przyjęcie suplementu z wapniem i kwercetyną w celu zablokowania reakcji alergicznej teoretycznie może pomóc ze względu na obecność substancji hamującej wydzielanie histamin, ale nie należy traktować preparatów tego typu jak leku na uczulenie.

Bibliografia:

1. Vitamins & Supplements, QUERCETIN

2. Wapń

3. Calcium in diet

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
4
0
Polecamy
Dlaczego warto stosować spirulinę?
Właściwości i działanie jednego z najzdrowszych produktów na świecie
Dlaczego warto stosować spirulinę? Właściwości i działanie jednego z najzdrowszych produktów na świecie Dzień Dobry TVN
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości.
Jakie właściwości ma arktyczny korzeń?
Różeniec górski na depresję, zmęczenie i inne dolegliwości. Jakie właściwości ma arktyczny korzeń? Dzień Dobry TVN
Wapno na alergie - rodzaje suplementów wapniowych.
Skutki niedoboru wapnia
Wapno na alergie - rodzaje suplementów wapniowych. Skutki niedoboru wapnia TVN zdrowie
Wapno w ciąży – czy tabletki musujące z wapniem można stosować na alergię i przeziębienie?
Wapno w ciąży – czy tabletki musujące z wapniem można stosować na alergię i przeziębienie? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Raka szyjki macicy można pokonać. Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Hartowanie organizmu – na czym polega i jak zrobić to bezpiecznie?
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Ból kolana u dziecka – przyczyny dolegliwości, możliwe choroby
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Guarana – surowiec bogaty w kofeinę. Korzystne właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, przeciwwskazania 
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki
Zapalenie trzustki: przyczyny, objawy, leczenie ostrego zapalenia trzustki