Polub nas na Facebooku
Czytasz: Wady wzroku i choroby oczu - jak je leczyć? 

Wady wzroku i choroby oczu - jak je leczyć? 

Badanie wzroku

Fot: Zero Creatives / gettyimages.com

Wady wzroku mogą poważnie utrudniać życie pacjentom. Jednak oczy to bardzo ważny narząd i trzeba o niego dbać. Nie tylko wady wzroku powinny być leczone, dotyczy to także innych problemów z narządem wzroku. Co radzi ekspert?

Zacznijmy od tego, że wady wzroku powinno się leczyć. Najczęściej występujące wady to dalekowzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Każdą z nich możemy zoperować laserowo, jednak zwykle są one korygowane za pomocą szkieł korekcyjnych. Jednak uwaga - stosujmy się zawsze do zaleceń lekarza, co do wyboru soczewek kontaktowych, terminu ich przydatności, zalecanego płynu do soczewek i innych wskazówek, także odnoszących się do noszenia okularów czy okularów przeciwsłonecznych. Zbyt długie noszenie soczewek może skutkować owrzodzeniem rogówki, które spowoduje nieodwracalne pogorszenie ostrości wzroku. Z powodu niedotlenienia rogówki mogą zacząć wrastać naczynia, które spowodują zmętnienie. Co o leczeniu wad wzroku mówi lekarz?

Astygmatyzm można korygować okularami, soczewkami kontaktowymi bądź laserową korekcją wady wzroku. Jeżeli chodzi o laserową korekcję, polega to na odpowiednim modelowaniu rogówki, tak, aby zniwelować astygmatyzm i spowodować odzyskanie półkolistego kształtu - mówi prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista, chirurg.

W przypadku, gdy wada nie jest leczona mogą pojawić się:

  • ból, napięcie, zmęczenie i pieczenie oczu,
  • mrużenie oczu w celu wyraźnego zobaczenia przedmiotów z bliskiej odległości,
  • bóle i zawroty głowy oraz dyskomfort okolicy oczu w wyniku długiej pracy przed monitorem komputera, czytania lub pisania.

Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z czwartego odcinka

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Operacja laserowej korekcji wzroku jest bezpieczna (powikłania po tej metodzie są niewielkie, rzędu około kilku procent), ale niestety nie jest refundowana przez NFZ. Czy laserowo można leczyć połączenie różnych wad?

Krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm i połączenia tych wad, czyli każde w nie za dużych zakresach. Jeżeli są to duże wady, można doszczepić soczewkę do oka  - mówi prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista, chirurg.


Zespół suchego oka

Zespół suchego oka to to zapalenie spojówek i rogówki spowodowane nieprawidłowym nawilżeniem gałki ocznej. W leczeniu objawowym pomagają sztuczne łzy lub krople nawilżające. Zespół suchego oka dotyczy 17 proc. społeczeństwa. Co to za schorzenie i jak je leczyć?

Należy znaleźć przyczynę. Może być związana z uogólnioną chorobą, zwaną zespołem Sjögrena (diagnostyka u reumatologa). Druga przyczyna to zakażenie nużeńcem. Jeżeli znana jest przyczyna, to najpierw leczenie przyczyny, potem krople nawilżające, potem krople z cyklosporyny, zatkanie punktów łzowych, zmniejszenie szpary powiekowej w przypadku niedowładu - komentuje schorzenie prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista, chirurg.

Polecamy: Zespół suchego oka, czyli przewlekły stan zapalny oka. Objawy, leczenie i domowe sposoby

Jak działa zdrowe oko? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Jak działa zdrowe oko? Źródło: 36,6

Nużeniec

Lista schorzeń, na które cierpi większość społeczeństwa jest bardzo długa. Warto jednak wspomnieć o mało charakterystycznym schorzeniu jakim jest... nużeniec! Ten mały pajęczak może powodować różne choroby.

Połowa naszego społeczeństwa posiada nużeńca, lecz nie wszyscy chorują. To pasożyt z grupy pajęczaków, który bytuje w mieszkach naszych rzęs. Powoduje zapalenie brzegów powiek, jęczmienie i objawy suchego oka. Leczenie jest długotrwałe - opowiada o nim prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista, chirurg.

Stożek rogówki - kilka słów od eksperta

Stożek rogówki jest to schorzenie, które powoduje, że rogówka ulega uwypukleniu, powodując duży astygmatyzm i zaburzenia widzenia w postaci zdwojenia obrazu. Nie ma jednej przyczyny stożka, jest to choroba i genetycznie uwarunkowana, i mówi się także o czynniku zapalnym. Dowiedzione jest to, że tarcie oczu oraz osoby z alergiami ocznymi i atopowym zapaleniem skóry są bardziej narażone na powstanie stożka. Najlepiej, gdy choroba zostanie wykryta we wczesnym stadium, wtedy można ją zatrzymać, a także poprawić wzrok - prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, okulista, chirurg.

Więcej o wadach wzroku znajdziecie w rozmowie z ekspertem, który udzielał odpowiedzi na wasze pytania: Zobacz zapis czatu o wadach wzroku. Na wasze pytania odpowiadała prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, ekspert programu 36,6°C

Chorób oczu jest o wiele więcej. Zobaczcie, jak można pomóc np. osobom z zaćmą:

Zobacz film; Operacja usunięcia zaćmy - jak wygląda? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
5
3
Polecamy
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu?
Leczenie raka. Jakie są sposoby leczenia nowotworu? Dzień Dobry TVN
Zespół sztywnego serca. Martynkę uratowała pionierska operacja
Zespół sztywnego serca. Martynkę uratowała pionierska operacja Dzień Dobry TVN
Zobacz zapis czatu o wadach wzroku. Na wasze pytania odpowiadała prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, ekspert programu 36,6°C
Zobacz zapis czatu o wadach wzroku. Na wasze pytania odpowiadała prof. dr hab. n. med. Iwona Grabska-Liberek, ekspert programu 36,6°C TVN zdrowie
Jakie wady wzroku diagnozowane są u dzieci najczęściej i jak z nimi walczyć?
Jakie wady wzroku diagnozowane są u dzieci najczęściej i jak z nimi walczyć? TVN zdrowie
Komentarze (0)
Nie przegap
Najlepsze prezenty dla pary młodej - co kupić na ślub?
Najlepsze prezenty dla pary młodej - co kupić na ślub? Materiał sponsorowany
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
O czym może świadczyć zgrubienie za uchem?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Syrop z mięty na zimę – jakie ma właściwości? Jak go przygotować?
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Alzheimer w młodym wieku - przyczyny, pierwsze objawy i kolejne etapy choroby
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką
Czy przed okresem można zajść w ciążę? Zapłodnienie przed miesiączką