Polub nas na Facebooku
Czytasz: W 2018 roku zmarło 414 tys. Polaków. Co nas zabija?
menu
Polub nas na Facebooku

W 2018 roku zmarło 414 tys. Polaków. Co nas zabija?

Człowiek w kostnicy.

Fot. Darrin Klimek / Getty Images

W 2018 roku zmarło 414 tys. Polaków. Taka ilość zgonów była przewidziana dopiero na 2023 rok. Co nas zabija? Przede wszystkim - nieświadomość, palenie tytoniu, niewłaściwa dieta oraz nadciśnienie tętnicze. 

Zabija nas brak świadomości tego, co nas truje. A truje nas dosłownie wszystko. W 2018 roku zmarło 414 tys. Polaków, czyli o 3 proc. więcej niż w roku 2017 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. 

Niepokojące jest to, że taką liczbę zgonów prognozowano dopiero na 2023 rok. W 2017 roku statystyczna długość życia kobiet wynosiła 81,1 roku, zaś u mężczyzn - 74 lata.

Jak czytamy w raporcie Narodowego Instytutu Zdrowia - Państwowego Zakładu Higieny "Sytuacja zdrowotna ludności Polski" wynika, że Polacy najbardziej szkodzą sami sobie i przyczyniają się do skrócenia długości życia. 

Palenie tytoniu

Negatywny wpływ palenia tytoniu na zdrowie został udowodniony. W dymie papierosowym znajdziemy około 4 tysięcy różnych substancji, które działają m.in. rakotwórczo. Zaliczamy do nich:

 • aceton, 
 • benzopiren, 
 • chlorek winylu, 
 • ciała smołowate, 
 • kadm, 
 • naftylamina, 
 • toluidyna, 
 • uretan,
 • cyjanowodór, 
 • trutkę na szczury (arsen),
 • środki owadobójcze jak DDT,
 • środki konserwujące,
 • butan czy metanol służące do wyrobu benzyny,
 • odkryty przez Marię Skłodowską –Curie radioaktywny polon.

W papierosach znajdziemy także nikotynę, substancje uzalezniającą, która działa obkurczająco na naczynia krwionośne, zwiększa częstość rytmu serca, stymuluje niewłaściwe, niekontrolowane podziały komórkowe oraz przyczynia się do bezpłodności.

Poza papierosami (także tymi elektronicznymi) truje nas zanieczyszczone powietrze. Przed smogiem warto się bronić. 

Więcej o tych tematach przeczytacie tutaj: Skuteczne rzucenie palenia – czy trudno jest zerwać z nałogiem? oraz Smog – przyczyny, definicja, pomiary poziomu smogu

Nadciśnienie tętnicze czy niewłaściwa dieta?

Polacy nie mają świadomości, że przed wieloma chorobami może uchronić nas zdrowy tryb życia. Mowa tu m. in. o cukrzycy typu 2, nadciśnieniu tętniczym, otyłości, a nawet - niektórym nowotworom. 

DO rozwoju nadciśnienia tętniczego, a więc jednej z najczęstszych przyczyn zawałów serca i udarów mózgu przyczynia się nadmierne spożycie soli. Z kolei tłuste jedzenie podwyższa poziom cholesterolu i może powodować miażdżycę. Brak ruchu również wpływa na nasze zdrowie i może znacząco poprawić jakość życia. Ruch to zdrowie, a zbyt dużo pozycji siedzącej powoduje bóle kręgosłupa!

Więcej o nadciśnieniu dowiecie się z filmu poniżej, a o zdrowej diecie więcej znajdziecie tutaj: Dieta warzywna - jakie przynosi efekty? Zasady i jadłospis diety warzywnej

Zobacz film: Czy zła dieta może doprowadzić do rozwoju nadciśnienia? Źródło: Co nas truje

Świadomość i badania

Dlaczego nie chodzimy do lekarza profilaktycznie? Dlaczego nie wykonujemy mammografii czy USG piersi, mimo że znajdujemy się w grupie ryzyka? Czy jest to strach przed diagnozą czy po prostu niechęć i nieświadomość konieczności takich badań? 

Nowotwory we wczesnym stadium rozwoju są w większości wyleczalne - dają pacjentom o wiele większe szanse na przeżycie - np. nowotwór szyjki macicy w pierwszej fazie daje 99 proc. szans na wyleczenie, niestety kolejne jego stopnie zaawansowania znacząco zmniejszają długość życia pacjentek. Podobnie jest z nowotworem jelita grubego, jednak tutaj pacjenci powinni wykonywać kolonoskopię, czyli inwazyjne badanie, które jednak może uratować życie: #20 minut, które uratuje Ci życie. Dlaczego nie trzeba się bać kolonoskopii?

Dlaczego do lekarza chodzimy tylko wtedy, kiedy widzimy lub czujemy, że powinniśmy? Jak to zmienić? Zobaczcie: USG piersi i jajników - niezbędne w profilaktyce nowotworowej

Na filmie możecie poznać pierwsze objawy raka piersi:

Zobacz film: Po czym można poznać raka piersi? Źródło: 36,6


Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
1
1
Polecamy
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu 
Hashimoto – kobieca choroba w męskim wydaniu  Dzień Dobry TVN
Rekordowo niski odsetek palących Polaków
Rekordowo niski odsetek palących Polaków TVN zdrowie
Aktywność fizyczna w czasie choroby nowotworowej.
Czy to bezpieczne?
Aktywność fizyczna w czasie choroby nowotworowej. Czy to bezpieczne? TVN zdrowie
Podwyższony cholesterol - wróg czy przyjaciel?
Cholesterol LDL i HDL, wysoki poziom cholesterolu - przyczyny i objawy
Podwyższony cholesterol - wróg czy przyjaciel? Cholesterol LDL i HDL, wysoki poziom cholesterolu - przyczyny i objawy Dzień Dobry TVN
Komentarze (0)
Nie przegap
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Jak zrobić żel antybakteryjny? Koszt, zastosowanie i działanie żelu dezynfekującego ręce
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
Ozonowanie mieszkania – czemu służy, na czym polega, jak wykonać?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
#ObiadNaZdrowie: Chlebek bananowy fit – jak go przygotować i dlaczego warto jeść banany?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Ból płuc przy oddychaniu, połączony z kaszlem i bólem pleców – o czym może świadczyć?
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Syrop imbirowy z dodatkiem miodu i cytryny – skuteczna walka z infekcjami. Zastosowanie, właściwości, dawkowanie. Przepis na przygotowanie domowego syropu
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis