Polub nas na Facebooku
Czytasz: Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki
menu
Polub nas na Facebooku

Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki

NAN

Fot: fotolia.com

Usuwanie ósemek jest dość powszechnym, ale również trudnym zabiegiem stomatologicznym, obarczonym wysokim ryzykiem powikłań, spowodowanych zamiennością budowy i położeniem trzecich zębów trzonowych. Ekstrakcja ósemki grozi m.in. szczękościskiem, bólem i opuchlizną.

Usuwanie (wyrywanie) ósemek to częsty zabieg wykonywany przez stomatologów, ponieważ trzecie zęby trzonowe, zwane też zębami mądrości, bywają powodem licznych problemów. Zazwyczaj pojawiają się między 17. a 25. rokiem życia, a ich głównym zadaniem jest przeżuwanie i rozdrabnianie pokarmu.

U niektórych osób nie występują wcale, u innych proces wyrzynania się zostaje zatrzymany (ósemki nie są wówczas widoczne, choć tkwią w dziąśle), często również rosną pod nieprawidłowym kątem, naciskając na korzenie pozostałych trzonowców i powodując nieprawidłowości ortodontyczne całej szczęki. Ze względu na położenie, sprzyjające zaleganiu w ich okolicach pokarmu i utrudniające dostęp np. szczoteczki, są one również najbardziej narażone na próchnicę.

Chirurgiczne usuwanie ósemek

Ekstrakcja ósemki, jako zęba mało przydatnego człowiekowi, była niegdyś zalecana przez większość stomatologów. Dziś usuwanie trzecich zębów trzonowych wykonuje się zazwyczaj tylko w konkretnych przypadkach, gdy:

  • powodują problemy ortodontyczne lub okluzyjne (utrudniają prawidłowe przesuwanie się żuchwy względem szczęki)
  • są przyczyną częstych stanów zapalnych dziąsła
  • ich położenie jest nieprawidłowe, co może uszkadzać korzenie pozostałych trzonowców i wywoływać ich stłoczenie
  • wywołują niespecyficzne objawy, np. migrenowe bóle głowy (częste w przypadku zatrzymanych zębów mądrości).

Usuwanie ósemki, szczególnie zatrzymanej, czasami jest wykonywane profilaktycznie. Ma na celu eliminację zębów nieprzydatnych czynnościowo, mogących stanowić potencjalne miejsce powstania torbieli, przyczynę resorpcji zębów sąsiednich czy złamań żuchwy.

Przed zabiegiem chirurgicznego usuwania ósemek niezbędne jest wykonanie pantomogramu, czyli zdjęcia rentgenowskiego (RTG) szczęki, które daje dużo informacji o wzroście i rozwoju tych zębów, a także ułatwia ocenę potencjalnej trudności zabiegu i ryzyka możliwości wystąpienia powikłań.

Ekstrakcja ósemki – na czym polega

Wyrywanie ósemek warto przeprowadzać u osób młodych, u których łatwiej wykonać zabieg i lepiej go tolerujących – szybciej goi się u nich przyzębie, łatwiej postępuje całkowita regeneracja kości i proces ponownego przyrastania tkanek dziąsła do sąsiednich zębów. Do usuwania trzecich zębów trzonowych, zwłaszcza zatrzymanych, najlepszy okres następuje między 16. a 18. rokiem życia, gdy korzenie są uformowane mniej więcej w połowie.

Chirurgiczne usuwanie ósemek, zwane też dłutowaniem ósemek, jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu, a jedynie dyskomfort związany z uczuciem ucisku czy rozpierania. Zabieg rozpoczyna się od nacięcia i odsłonięcia dziąsła w okolicy zęba, a następnie usunięcia za pomocą wiertła chirurgicznego blaszki kostnej, co umożliwia dostęp do ósemki. Zazwyczaj jest ona dzielona na mniejsze fragmenty i wyrywana etapami.

Niekiedy, w przypadku zębów całkowicie zatrzymanych, gdy pomiary kostne wskazują, że nie będzie miejsca na prawidłowy rozwój ósemki lub znajduje się ona w niekorzystnym położeniu, wykonuje się germektomię, czyli zabieg usunięcie zawiązków zęba.

Zobacz także: Wady zgryzu u dorosłych – przyczyny, rodzaje i leczenie

Szczękościsk po usunięciu ósemki

Usuwanie ósemek to trudny zabieg stomatologiczny, obarczony ryzykiem powikłań, zarówno miejscowych, jak i ogólnoustrojowych. Do najczęstszych należą:

  • szczękościsk
  • przedłużone krwawienie
  • obrzęk
  • zapalenie zębodołu
  • porażenie nerwu zębodołowego dolnego bądź językowego (objawia się zaburzeniami czucia w obrębie wargi dolnej lub języka)
  • krwiak.

Wyrywanie ósemek wiąże się również z prawdopodobieństwem pojawienia się obrzęku policzka oraz problemami z otwieraniem ust. Objawy te mogą nasilać się do 48 godzin po zabiegu, następnie powinny ustępować. Czasem lekarze przepisują leki zapobiegające takim powikłaniom.

Zobacz także: Suchy zębodół – przyczyny, objawy, leczenie stomatologiczne i domowe

Po wyrwaniu ósemki

Zębodół powstały po ekstrakcji ósemki powinien zamknąć się w ciągu tygodnia. Przez ten czas warto stosować zimne okłady i ssać kostki lodu, co zmniejszy ból i ograniczy ewentualny obrzęk. Należy zrezygnować ze spożywania potraw twardych i wymagających żucia, a także wykluczyć produkty zawierające kofeinę, napoje alkoholowe i papierosy, które zaburzają prawidłowe gojenie rany poekstrakcyjnej.

Niezbędne jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej z ograniczeniem okolicy zębodołu, aby nie wypłukać czy nie usunąć z niego skrzepu – naturalnego opatrunku. W razie konieczności można zażyć leki przeciwbólowe. W przypadku przedłużającego się krwawienia lub pojawienia się niepokojących objawów niezbędny jest kontakt ze stomatologiem.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
676
99
Polecamy
W jakim wieku rosną zęby mądrości?
Kiedy należy je usunąć?
W jakim wieku rosną zęby mądrości? Kiedy należy je usunąć? TVN zdrowie
Chirurgiczne usuwanie ósemek – przebieg, rekonwalescencja i powikłania
Chirurgiczne usuwanie ósemek – przebieg, rekonwalescencja i powikłania TVN zdrowie
Dorosłe życie z mleczakami.
Co zrobić, gdy nie chcą same wypaść?
Dorosłe życie z mleczakami. Co zrobić, gdy nie chcą same wypaść? Dzień Dobry TVN
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie
Afta w jamie ustnej – przyczyny i leczenie Dzień Dobry TVN
Komentarze (17)
Ona
Niektóre komentarze poniżej to zgroza! Do leczenia ortodontycznego musiałam usunąć wszystkie moje 3 ósemki: górna wyrznięta i 2 dolne zatrzymane. Górna to pikuś - zabieg szybki, rana goiła się tydzień, profilaktycznie przyjęty Ibuprom pierwszej nocy. Pierwsza dolna - wizyta w gabinecie trwała godzinę, żadnych bolesnych doświadczeń na fotelu, mimo suchego zębodołu ból do ogarnięcia znów zwykłym Ibupromem. Ból całkowicie ustąpił po 2 tygodniach, zębodół zasklepiał się długo, ok. 2 miesięcy - zupełnie bezbolesne, tylko higienicznie uciążliwe. Ostatnia wizyta 4 dni temu trwała 30 minut łącznie z szyciem dziąsła, ból ma o wiele niższe natężenie niż ostatnio, nic strasznego. Wiadomo, że przy dolnych ósemkach trzeba spodziewać się opuchlizny, bólu szczęki, tkliwego dziąsła, ale nie jest to żaden horror. Jeśli są wskazania do usunięcia, nie ma się czego bać, naprawdę. Zwlekałam z tym kilka lat właśnie ze strachu (po opowieściach o krwawym rwaniu ósemek przez 3 godziny - ale to historie sprzed 20 lat bez pantomogramu), zupełnie niepotrzebnie.
Czytaj całość
Qzaimq
Mam 15 lat. Dzisiaj miałam usuwaną dolną osemkę i lekarz przepisał mi antybiotyk, wzięłam 2 h po usunięciu. Teraz jednak po 4 h przestało działać znieczulenie i boli, czuję pustkę w miejscu wyrwanego zęba. Wzięłam przeciwbólowy lek 1 h temu, ale nie czuję poprawy. Trudno mi się przełyka slinę, bo po 2 h od usunięcia zęba pojawił się ból gardła, podobny do tego co mam przy anginie. Wiem, że objawy mają być gorsze 48 h od zabiegu. I trochę się boję jutra przez to.
Czytaj całość
Maciej
Witam mam pytanie, miałem wyrywana ósemke była widoczna i mnie bolała dentysta Od razu ją wyrwał i nie zrobił wszow czy coś się stanie?
Czytaj całość
usuwam
Ja muszę usunąć wszystkie ósemki. Dwie górne już za mną - wyrwanie poszło w miarę szybko, nic nie bolało (tylko nieprzyjemne uczucie podczas wyrywania). Po zabiegu czułam się dobrze, żarowego tego samego dnia jak i w następne dni nie bolało mnie. Był dyskomfort ale nie ból. Czas na dolne, podobno są gorsze :(
Czytaj całość
Kas. Las.
Jestem 6 dni po usunięciu dolnej lewej ósemki. 3 dni przed rwaniem dostałam antybiotyk bo dziąsła i policzek miałam spuchniety. Cała wizyta w gabinecie trwała jakieś 20 minut. Najpierw zdjęcie, znieczulenie i moment chwila było po zebie. Zszycie rany, przepisane leki przeciwbólowe i dalszy ciag antybiotyku. Wydawało mi się że jak to poszło sprawnie to i dojście do siebie po zabiegu też takie będzie. Po powrocie do domu wzięłam od razu tabletki, póki działało znieczulenie było spokojnie, do momentu kiedy po 4 godzinach znieczulenie zaczęło puszczać... Od razu był ogromny ból nie do ogarnięcia, głowa mało nie pękła w pół, całe pół twarzy włącznie z uchem prawie wybuchło, każdy obrót głowy powodował bolesne pulsowanie okolicy rwania zęba. Po ok 4 godz wypilam nastepna przeciwbólowa która powinna działać 12 godz usmierzyla ból zaledwie na pół godz. Noc oczywiście nie przespana, ani ta pierwsza ani 3 kolejne. Dopiero teraz po 6 dniach ból jest znośny i mogę normalnie funkcjonować, jutro jadę na zdjęcie szwów. Na szczęście była to pierwsza i ostatnia ósemka do usuniecia. Kto czeka na zabieg życzę powodzenia i wytrwałości.
Czytaj całość
Paulina
Dwie godziny temu usunięto mi ósemkę. Znieczulenie przestaje działać, ale mam nadzieję, że obejdzie się bez leków przeciwbolowych i dam radę na samych okładach z lodem. Wcześniej usuwano mi już dwie inne ósemki - po jednej tydzień dochodziłam do siebie, ale wszystko ok. Po usunięciu drugiej zszywano mi dziąsło i kilka dni później w pracy szew nagle puścił (mimo, że jadłam i piłam drugą stroną jamy ustnej) i rozorał mi wszystko dookoła. Musiałam się zwolnić z pracy i biec z krwią cieknącą z ust do gabinetu po ratunek, bo sama nie dałam sobie rady wytargać tego szwa, a po drugie w teorii miał jeszcze we mnie zostać pół tygodnia... trzeba mieć zdrowie i siły, żeby przejść ekstrakcję. Powodzenia!
Czytaj całość
Marcin
Witam wczoraj miałem ekstrakcję dolnej lewej 8. Sam zabieg trwał około godziny musiał pokruszyć zęba na 8 części żeby wszystko wyjąc. Od razu wziąłem antybiotyk i przeciwbólowe. Przespałem cała noc ale nad ranem leki puściły i zaczęło bolec. Najgorszy jest ból podas przełykania, gęba mi spuchła i boli mnie migdałek . Nie wiem czy rak powinno być ale jest bardzo nie przyjemnie . Mam nadzieje ze jutro się będzie cofać
Czytaj całość
PiotrNar
Witam, we wtorek wieczorem wyrwano mi 3 ósemki (2 dolne i 1 górna). Samo wyrwanie trwalo 20 min. Mimo znieczulenia przy dwóch nic nie poczułem.
Przy trzecim zasygnalizowalem dentyście, iż czuję ból. Zaaplikował kolejną dawkę znieczulenia. Odczekaliśmy 5 min i znowu spróbował ale dalej czulem ból,
który był do wytrzymania, także kontynuował ekstrakcję zęba. Znieczulenie trwało 3 godziny. Na noc wziąłem na wszelki wypadek tabletkę przeciwbólową i całą noc przespałem z głową w pozycji na wznak aby prawa i lewa nie była przygnieciona poduszką. Rano wstałem i o dziwo nie było ani bólu ani obrzęku. Faktycznie po zabiegu brak apetytu u mnie wystąpił przez 2 dni. Piłem tylko wodę niegazowaną. Dopiero po dwóch dniach zacząłem jeść i myć zęby. W czwartek zmusiłem siebie do zjedzenia pokarmu w postaci papki i lodów. Przez 9 dni brałem antybiotyk. Generalnie po 9 dniach miałem kontrol. Dentysta zbadał i zakomunikował, iż wszystko bardzo ładnie się zagoiło. Ściągnął szwy. Przy ściąganiu szwów poczułem delikatne ukłócia. Dentysta zalecił aby jeszcze dodatkowy tydzień płukać usta specjalnym płynem i podczas jedzenia starać się nie jeść twardych pokarmów przez ten dodatkowy tydzień.

Pozdrawiam
Piotr
Czytaj całość
Jaga79
Mam cztery ósemki, pewnie też będę musiała je kiedyś wyrwać. Ale na tę chwilę nic się z nimi nie dzieje. Nic mnie nie boli i chyba nie trzeba tego wcale ruszać. Dentysta mi kiedyś powiedział, że mimo wszystko będę musiał je kiedyś wyrwać, ale nie wiem czy to prawda.
Czytaj całość
Adrian
U mnie wyrywanie zęba trwało 70 minut, chirurdzy mieli problem z usunięciem, musieli zastosować dźwignię aż chrupneło mi w szczęce, jeszcze jak ząb wyszedł musieli usunąć mi odłamki, zabieg mega nie przyjemny, kiedy znieczulono mi miejsce kłuto mnie grubą igłą we wielu miejscach blisko usuwanego zęba, wyplułem dużo krwi. Po zabiegu jestem opuchnięty, nie mogę otworzyć jamy ustnej :(
Mam nadzieję że przejdzie samo.
Czytaj całość
m
sam zabieg nie boli ale jak puści znieczulenie te 2-3 godziny po zabiegu ból jest niesamowity, dla tych którzy są przed radzę się zaopatrzyć w odpowiedni lek przeciwbólowy i zażyć go odpowiednio wcześniej
Czytaj całość
Mateeeooo
Miałem 2 dni temu zabieg. Poszło gładko co prawda obrzek jest i nie otworzę tak ust jak otwierałem przed zabiegiem ale z czasem wszystko (myślę) bedzie dobrze. Pozdrawiam
Czytaj całość
Wojtek
Wyrwali mi dzisiaj i ogromna ulga
Czytaj całość
N
A ja po roku właśnie dostałam ogromnego guza i bardzo boli i umieram nie mogę nic zrobić z tym
Czytaj całość
Majsu
Ja mialem wczoraj i tez odpoczywam, pozdrawiam :D
Czytaj całość
Dziewczyna
maciej
Właśnie odpoczywam po zabiegu, pozdrawiam!
Czytaj całość
Nie przegap
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Sok z kiszonego buraka - właściwości stosowanie przepis
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Krostki na penisie – skąd biorą się czerwone lub białe krostki na penisie?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu?
Energooszczędne AGD. Jak wybrać sprzęt, który spełni oczekiwania i nie nadwyręży domowego budżetu? Materiał sponsorowany
Jakie bakterie mogą żerować w lodówce i jak się ich pozbyć?
Jakie bakterie mogą żerować w lodówce i jak się ich pozbyć? Materiał sponsorowany
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Do czego służy korek analny? Wybrać z ogonem, z diamentem czy szklany?
Jak wybrać oczyszczacz powietrza do samochodu?
Jak wybrać oczyszczacz powietrza do samochodu? Materiał sponsorowany