Polub nas na Facebooku
Czytasz: Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki

Usuwanie (wyrywanie) ósemek – szczękościsk, ból i opuchlizna po usunięciu ósemki

Zainteresował Cię ten artykuł?
NAN

Fot: fotolia.com

Usuwanie ósemek jest dość powszechnym, ale również trudnym zabiegiem stomatologicznym, obarczonym wysokim ryzykiem powikłań, spowodowanych zamiennością budowy i położeniem trzecich zębów trzonowych. Ekstrakcja ósemki grozi m.in. szczękościskiem, bólem i opuchlizną.

Usuwanie (wyrywanie) ósemek to częsty zabieg wykonywany przez stomatologów, ponieważ trzecie zęby trzonowe, zwane też zębami mądrości, bywają powodem licznych problemów. Zazwyczaj pojawiają się między 17. a 25. rokiem życia, a ich głównym zadaniem jest przeżuwanie i rozdrabnianie pokarmu.

U niektórych osób nie występują wcale, u innych proces wyrzynania się zostaje zatrzymany (ósemki nie są wówczas widoczne, choć tkwią w dziąśle), często również rosną pod nieprawidłowym kątem, naciskając na korzenie pozostałych trzonowców i powodując nieprawidłowości ortodontyczne całej szczęki. Ze względu na położenie, sprzyjające zaleganiu w ich okolicach pokarmu i utrudniające dostęp np. szczoteczki, są one również najbardziej narażone na próchnicę.

Chirurgiczne usuwanie ósemek

Ekstrakcja ósemki, jako zęba mało przydatnego człowiekowi, była niegdyś zalecana przez większość stomatologów. Dziś usuwanie trzecich zębów trzonowych wykonuje się zazwyczaj tylko w konkretnych przypadkach, gdy:

  • powodują problemy ortodontyczne lub okluzyjne (utrudniają prawidłowe przesuwanie się żuchwy względem szczęki)
  • są przyczyną częstych stanów zapalnych dziąsła
  • ich położenie jest nieprawidłowe, co może uszkadzać korzenie pozostałych trzonowców i wywoływać ich stłoczenie
  • wywołują niespecyficzne objawy, np. migrenowe bóle głowy (częste w przypadku zatrzymanych zębów mądrości).

Usuwanie ósemki, szczególnie zatrzymanej, czasami jest wykonywane profilaktycznie. Ma na celu eliminację zębów nieprzydatnych czynnościowo, mogących stanowić potencjalne miejsce powstania torbieli, przyczynę resorpcji zębów sąsiednich czy złamań żuchwy.

Przed zabiegiem chirurgicznego usuwania ósemek niezbędne jest wykonanie pantomogramu, czyli zdjęcia rentgenowskiego (RTG) szczęki, które daje dużo informacji o wzroście i rozwoju tych zębów, a także ułatwia ocenę potencjalnej trudności zabiegu i ryzyka możliwości wystąpienia powikłań.

Ekstrakcja ósemki – na czym polega

Wyrywanie ósemek warto przeprowadzać u osób młodych, u których łatwiej wykonać zabieg i lepiej go tolerujących – szybciej goi się u nich przyzębie, łatwiej postępuje całkowita regeneracja kości i proces ponownego przyrastania tkanek dziąsła do sąsiednich zębów. Do usuwania trzecich zębów trzonowych, zwłaszcza zatrzymanych, najlepszy okres następuje między 16. a 18. rokiem życia, gdy korzenie są uformowane mniej więcej w połowie.

Chirurgiczne usuwanie ósemek, zwane też dłutowaniem ósemek, jest przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym, dzięki czemu pacjent nie odczuwa bólu, a jedynie dyskomfort związany z uczuciem ucisku czy rozpierania. Zabieg rozpoczyna się od nacięcia i odsłonięcia dziąsła w okolicy zęba, a następnie usunięcia za pomocą wiertła chirurgicznego blaszki kostnej, co umożliwia dostęp do ósemki. Zazwyczaj jest ona dzielona na mniejsze fragmenty i wyrywana etapami.

Niekiedy, w przypadku zębów całkowicie zatrzymanych, gdy pomiary kostne wskazują, że nie będzie miejsca na prawidłowy rozwój ósemki lub znajduje się ona w niekorzystnym położeniu, wykonuje się germektomię, czyli zabieg usunięcie zawiązków zęba.

Zobacz także: Wady zgryzu u dorosłych – przyczyny, rodzaje i leczenie

Szczękościsk po usunięciu ósemki

Usuwanie ósemek to trudny zabieg stomatologiczny, obarczony ryzykiem powikłań, zarówno miejscowych, jak i ogólnoustrojowych. Do najczęstszych należą:

  • szczękościsk
  • przedłużone krwawienie
  • obrzęk
  • zapalenie zębodołu
  • porażenie nerwu zębodołowego dolnego bądź językowego (objawia się zaburzeniami czucia w obrębie wargi dolnej lub języka)
  • krwiak.

Wyrywanie ósemek wiąże się również z prawdopodobieństwem pojawienia się obrzęku policzka oraz problemami z otwieraniem ust. Objawy te mogą nasilać się do 48 godzin po zabiegu, następnie powinny ustępować. Czasem lekarze przepisują leki zapobiegające takim powikłaniom.

Zobacz także: Suchy zębodół – przyczyny, objawy, leczenie stomatologiczne i domowe

Po wyrwaniu ósemki

Zębodół powstały po ekstrakcji ósemki powinien zamknąć się w ciągu tygodnia. Przez ten czas warto stosować zimne okłady i ssać kostki lodu, co zmniejszy ból i ograniczy ewentualny obrzęk. Należy zrezygnować ze spożywania potraw twardych i wymagających żucia, a także wykluczyć produkty zawierające kofeinę, napoje alkoholowe i papierosy, które zaburzają prawidłowe gojenie rany poekstrakcyjnej.

Niezbędne jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej z ograniczeniem okolicy zębodołu, aby nie wypłukać czy nie usunąć z niego skrzepu – naturalnego opatrunku. W razie konieczności można zażyć leki przeciwbólowe. W przypadku przedłużającego się krwawienia lub pojawienia się niepokojących objawów niezbędny jest kontakt ze stomatologiem.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Czy artykuł okazał się pomocny?
Tak Nie
134
28
Komentarze (7)
m
sam zabieg nie boli ale jak puści znieczulenie te 2-3 godziny po zabiegu ból jest niesamowity, dla tych którzy są przed radzę się zaopatrzyć w odpowiedni lek przeciwbólowy i zażyć go odpowiednio wcześniej
Czytaj całość
Mateeeooo
Miałem 2 dni temu zabieg. Poszło gładko co prawda obrzek jest i nie otworzę tak ust jak otwierałem przed zabiegiem ale z czasem wszystko (myślę) bedzie dobrze. Pozdrawiam
Czytaj całość
Wojtek
Wyrwali mi dzisiaj i ogromna ulga
Czytaj całość
N
A ja po roku właśnie dostałam ogromnego guza i bardzo boli i umieram nie mogę nic zrobić z tym
Czytaj całość
Majsu
Ja mialem wczoraj i tez odpoczywam, pozdrawiam :D
Czytaj całość
Dziewczyna
maciej
Właśnie odpoczywam po zabiegu, pozdrawiam!
Czytaj całość
Nie przegap
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Odchudzanie last minute. Jak pozbyć się zbędnych kilogramów tuż przed wakacjami?
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fast food to żywność, która szczególnie szkodzi zdrowiu. Sprawdź, co się dzieje z twoim ciałem, kiedy jesz „śmieciowe jedzenie”
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, skutki i leczenie lęku społecznego
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Zespół FAS (alkoholowy zespół płodowy) – konsekwencje spożywania alkoholu w ciąży
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Asperger: objawy zaburzenia ze spectrum autyzmu, przyczyny, leczenie
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Co to jest melasa? Jakie ma właściwości i zastosowanie?